Perkantiems automobilius „Regitra“ pasiuntė svarbią žinutę: būtinai pažiūrėkite į šią eilutę ir siunčia nuorodą, kur reikėtų pasitikrinti  ()

Automobilių registravimu užsiimanti VĮ „Regitra“ vairuotojams pasiuntė svarbią žinutę.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Perkantiems naudotą automobilį, kuris jau buvo registruotas Lietuvoje, „Regitra“ primygtinai patarė patikrinti ne tik jo registracijos statusą bet ir tai, ar mašina neturi apribojimų.

Problemos ženklas

„Prieš pirkdami automobilį, patikrinkite, ar jis neturi apribojimų. Pavyzdžiui, ar nėra areštuotas, o gal įkeistas. Įvedę automobilio duomenis, pamatysite detalų jo aprašą bei taikomus apribojimus“, – siūlė specialistai.

Tai padaryti galima nemokamai per šią nuorodą, tik svarbu žinoti tris duomenis – automobilio valstybinį numerį, jo kėbulo numerį (VIN) ir registracijos liudijimo numerį. Jei pardavėjas nenori šių duomenų pasakyti, ar nesutinka „prie akių“ suvesti jų į „Regitros“ sistemą, galima įtarti, kad su automobiliu kažkas negerai.

Svarbu atkreipti dėmesį, ar prie eilutės „Apribojimai“ nėra raudono trikampio ženkliuko. Jei automobilis turi apribojimų, jis gali būti areštuotas antstolių ar įkeistas už skolas. Nepatikrinus to iš anksto automobilio perregistruoti nepavyks, o pardavėjas jau gali būti dingęs su pinigais.

Kaip elgtis su anksčiau neregistruotu?

Perkant anksčiau Lietuvoje dar neregistruotą automobilį taip pat būtina saugotis nuo apgavysčių. „Regitra“ jau anksčiau priminė, į ką reikia atkreipti išskirtinį dėmesį prieš perkant automobilį ir atvykstant jo registruoti.

Lengvųjų automobilių importas į Lietuvą praėjusiais metais išaugo beveik 14 proc. Šiemet per pirmąjį pusmetį pirmą kartą įregistruota beveik 99 tūkst. naujų bei naudotų lengvųjų automobilių.

Kiekvieną kartą registruodami transporto priemonę, „Regitros“ darbuotojai pasitelkia įvairias informacines sistemas, kuriose patikrina svarbius duomenis apie automobilį.

Pavyzdžiui, ar jis nėra įkeistas, lizinguojamas, ar nėra panaikinta jo registracija dėl susidėvėjimo ar sugadinimo. Taip pat tikrinama, ar automobilis bei jo dokumentai nėra ieškomi.

Praktikoje pasitaiko tokių atvejų, kai įsigiję iš užsienio automobilį ir tik atvykę jį registruoti asmenys sužino, kad jis yra vogtas. Dėl to vėliau kyla nemažai problemų, nes tokia transporto priemonė negali būti įregistruota.

Jei registruojant automobilį paaiškėja, kad jis yra ieškomas, visą informaciją „Regitros“ darbuotojai perduoda policijai, kuri toliau atlieka tyrimą.

Kaip rodo duomenys, 2016 m. „Regitroje“ iš viso buvo užfiksuotos 159 ieškomos transporto priemonės, ieškomų dokumentų – 61. Palyginimui, 2017 m. atitinkamai 184 transporto priemonės ir 66 dokumentai.

Kaip atpažinti įtartinus sandorius

„Pirmiausia reikėtų žinoti, kad asmenys, kurie nelegaliais būdais bando parduoti automobilį, vengia pasirašyti pirkimo-pardavimo sutartį, taip pat nepateikia visų transporto priemonės dokumentų ar abiejų užvedimo raktelių.

Reikėtų įvertinti ir kainą – įtartinai maža kaina taip pat gali būti vienas iš signalų, jog nėra viskas gerai“, – sakė VĮ „Regitra“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas.

Būtinas išskirtinis dėmesys pirkimo-pardavimo sutarties sudarymui. Tai yra civiliniai santykiai, kuomet šalys tarpusavyje susitaria dėl turto perleidimo ir fiksuoja tai raštu.

Taigi, tai yra abiejų šalių interesus saugantis dokumentas. Labai svarbu sutartyje nurodyti visą reikalingą informaciją: tikrus pirkėjo bei pardavėjo duomenis, transporto priemonės kainą, ridą, defektus ir kt.

Ne ką mažiau svarbu nepamiršti fiksuoti ir pinigų perdavimo fakto raštu. Pavyzdžiui, jei už automobilį atsiskaitoma sutarties pasirašymo metu, į ją galima įtraukti punktą, kad pinigai už transporto priemonę sumokėti.

Tuomet, kai už transporto priemonę atsiskaitoma grynaisiais, pinigų perdavimo faktą būtina užfiksuoti raštu.

Taip pat, jei įmanoma, visada patariama prieš perkant transporto priemonę patikrinti informaciją apie ją. Tai galima padaryti kai kurių valstybių viešai prieinamuose nacionaliniuose registruose.

Ko nepamiršti registruojant?

Nusipirkus automobilį iš užsienio ir norint įregistruoti Lietuvoje, „Regitroje“ jį kartu su kilmės dokumentu reikės pateikti transporto priemonės tapatumui nustatyti.

Tuo atveju, kai automobilis perkamas ne iš Europos ekonominei erdvei (EEE) priklausančios valstybės, papildomai reikės ir ekspertų išvados (techninės ekspertizės įmonės) ir muitinės procedūrų atlikimą patvirtinančio dokumento.

Be šių dokumentų bus paprašyta pateikti ir asmens tapatybės ar atstovavimą patvirtinantį dokumentą, automobilio pirkimo-pardavimo sutartį ar kitokį įsigijimą patvirtinantį dokumentą.

Be to, reikės pasirūpinti transporto priemonės valdytojo civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu bei technine apžiūra.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
Autoriai: Ilona Steponėnė
(9)
(4)
(5)

Komentarai ()