Sportas - sveikata ne tik kūnui, bet ir protui: naujas tyrimas rodo, jog net trumpa mankšta turi fantastišką poveikį protui ir veikia genus ()
Jei sportuosite, geriau jausitės. Tai tiesiog yra faktas. Geriau veiks jūsų imuninė sistema, sutvirtės raumenys, pagerės psichinė sveikata. Kaip rodo naujas tyrimas, net trumpos sporto minutės gerina ir protinę būklę.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
JAV, Oregone dirbantys mokslininkai nustatė, kad trumpa mankšta stiprina geno, atsakingo už ryšius tarp hipokampo neuronų, funkciją. Hipokampo smegenų regionas, seniausia ir giliausiai nugrimzdusi į galvos smegenų vidų smegenų žievės dalis, yra labai svarbus atminties ir mokymosi funkcijoms. Taigi, fizinė mankšta gali padėti jums tapti protingesniais, o tai visada yra geras dalykas.
Yra daugybė būdų paaiškinti, kodėl taip yra. Viena vertus, sveika širdis lengviau skirsto kraują ir geriau deguonimi pamaitina skirtingas smegenų dalis. Tačiau mokslininkai taip pat nustatė, kad genas, žymimas Mtss1L, yra aktyvuojamas trumpos mankštos metu ir gerina sinapsę - ryšius tarp neuronų hipokampo regione. Tam, kad patirtumėte šio fenomeno naudą nereikia kasdien veržtis į sporto salę - pakaks, jei kas savaitę pažaisite krepšinį ar pasivaikščiodami nužingsniuosite 4000 žingsnių. Žinoma, jei sportuosite daugiau ir sveikiau maitinsitės, patirsite ir kitus mankštos privalumus, o tai visada yra teigiamas gyvenimo pokytis.
Šis atradimas buvo plačiai aprašytas žiniasklaidoje ir pristatytas per televiziją. Tačiau tai nėra visiškai negirdėta naujiena. Kvinslando universiteto mokslininkai neseniai pasidalino tyrimu, kuris atskleidė, kad intensyvios treniruotės padeda užkirsti kelią kognityvinės funkcijos prastėjimui. Praeitais metais tas pats Kvinslando universitetas publikavo tyrimą, kuriuo buvo įrodyta, jog sportas padeda atsigauti po smegenų traumų.
Galiausiai, visa eilė tyrimų parodė, kad nutukimas gali būti siejamas su greitesniu kognityvinės funkcijos smukimu, tačiau mokslininkai nėra tuo visiškai įsitikinę. Bet kuriuo atveju, dažnai kartojamas posakis „Sveikame kūne-sveika siela“ nėra visiškai neteisingas - nutukusių žmonių organizme dažnai kaupiasi toksinai, kurie gali kenkti ir smegenų darbui. Kita vertus, pats nutukimas dažnai yra psichologinių problemų pasekmė ir priežastis, o geriausias būdas to atsikratyti - dieta ir sportas.
Taigi, verta ieškoti balanso. Jei norite būti sveikesni ir protingesni, verta ne tik daug mokytis, bet ir daug judėti. Tai turi tiesioginės naudos kūnui ir protui, tačiau taip pat padeda atsipalaiduoti, susipažinti su kitais žmonėmis, pagerinti nuotaiką - visa tai leidžia būti produktyvesniems.