Karo ekspertai: lieka tikėtis, kad Vakarų Europos šalys nepasimaus ant šio naujo Putino kabliuko  ()

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad agresoriaus operacija Ukrainos šiaurėje yra tikėtina. Baltarusijos tiesioginis įsikišimas būtų nemenka parama agresoriui, tačiau neatmestina, kad rusai šią operaciją gali pradėti vykdyti be Lukašenkos pajėgų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ukrainos prezidento V. Zelenskio vizitas į JAV įtvirtino Vakarų politinę, moralinę ir karinę paramą Ukrainai, rašo ekspertai.

Šis vizitas taip pat buvo puikus strateginės komunikacijos žingsnis, nes iš tiesiai į Vašingtoną buvo vykstama iš Bachmuto. Tai nuginklavo ne tik visą tarptautinę areną, bet be argumentų paliko ir V. Zelenskio politinius oponentus šalies viduje.

Žaidė gerą ir blogą policininką

Agresorius praėjusią savaitę surengė eilę politinių šou. Šalies vadovas, gynybos ministras ir generalinio štabo viršininkas apibendrino „pagal planą einančią spec. operaciją“.

Nieko naujo, didžioji Rusija kaunasi ne su Ukraina, o su „kolektyviniais Vakarais“, ukrainiečiai neva visada prisidengia civiliais, o taikos nešėjai iš rytų visus labai taikliai ir po kelis šimtus kartų jau sutriuškino.

Šitų kliedesių, pasak ekspertų, net neverta analizuoti, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į kai ką kita. Du pagrindiniai herojai, V. Putinas ir S. Šoigu, žaidė gerą ir blogą policininką. Gynybos ministras kalbėjo apie tai, kad Rusija yra pasirengusi konstruktyvioms deryboms, o V. Putinas priminė, kad branduolinės triados (branduolinė ginkluotė ore, jūroje ir vandenyje) vystymas yra šalies gynybos prioritetas, kuris užtikrins Rusijos suverenumą ir teritorinį vientisumą.

„Suprask, jei būtų įsipareigojimai pripažinti okupuotas teritorijas (gal čia aliuzija į E. Macrono išsakytą mintį apie saugumo garantijas Rusijai?), mes esame pasirengę derėtis, bet jei Ukraina toliau puls, galime ir branduoliniu vėzdu mostelėti. Tradicinis ir iki skausmo žinomas triukas, reikia tikėtis, kad atskiros Vakarų Europos šalys nepasimaus ant šio kabliuko“, – rašo ekspertai.

V. Putinas ir A. Lukašenka visa savo esybe demonstravo „glaudų bendradarbiavimą ir susiklausymą“, tarsi norėdami įteigti, kad jų bendras puolimas Ukrainos šiaurėje artėja. Galima vertinti tai kaip strateginę dezinformacijos kampaniją, tačiau neatmestina, kad tokia operacija yra įmanoma.

Luhansko kryptis

Svatovė. Agresorius aktyvino veiksmus sektoriaus flanguose (Talvižanka ir Stelmahivka), siekdamas atgrasyti ukrainiečius nuo aktyvesnių veiksmų centre, t.y. šiaurės vakariniame Svatovės ruože.

Tiesa, šios atakos labiau priminė lokalias operacijas, kurios nevirto probleminiais taškais Ukrainos gynybai. Todėl ekspertai mano, kad agresorius savo tikslo nepasiekė.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Kremina. Ukrainiečiai aktyviais veiksmais Ploščankos — Červonopopivkos — Žitlivkos ruože kaustė agresoriaus pajėgas, kurios bandė perimti iniciatyvą.

Nors rusai ir pasiekė nežymių laimėjimų, tačiau padėties šiame ruože savo naudai pakeisti nepavyko. Tuo tarpu ukrainiečiai pagerino savo aprūpinimo situaciją operacijoms į pietus nuo kelio Torskė — Kremina ir ėmė aktyviau spausti Kreminą vakaruose bei pietvakariuose. Ir čia rusų kontratakos jiems norimo efekto neatnešė.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Lisičianskas. Dėl sėkmingos ukrainiečių gynybos agresoriui nepavyko pasistūmėti prie Spirnės ir sudaryti sąlygas puolimui į Syverską. Dėl šios priežasties sektoriuje agresorius vykdė lokalias atakas. Neatmestina, kad dalį pajėgų permetė į Soledarp — Bachmutskės ruožą, kur turi daugiau galimybių pasiekti savų tikslų.

 

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

Bachmutas. Rusams įsitvirtinus Jakovlivkoje, situacija prie Soledaro toliau komplikuojasi.

Artimiausias tikslas — Soledaras — atrodo ranka pasiekiamas, tačiau tuo pačiu rusai nori padaryti tai, kas nepavyko Lisičiansko sektoriuje, t.y., judėti link Siversko.

Agresorius tikrina abi galimybes, vis daugiau ženklų, kad pasirinkta bus Siversko kryptis.

Bachmuto rytiniame pakraštyje ukrainiečiai atskiruose ruožuose perima iniciatyvą, tačiau tai dar nesudaro sąlygų kontrpuolimui. Tačiau tendencijos optimistinės tiek, kiek jos tokios gali būti vykstant pragariškiems mūšiams priemiesčiuose.

Kelyje Horlivka — Bachmutas ukrainiečiai toliau neleidžia agresoriui išeiti iš ruožo Klišijivka — Kurdiumivka — Ozaranivka.

Agresoriaus pasistūmėjimas savaitės antroje pusėje link Časiv Jaro sustabdytas, rusai buvo priversti atsitraukti atgal. Agresoriui pavyko pasistūmėti apie pusantro kilometro gana siaurame ruože, tačiau ir tai jam kainavo labai brangiai.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

Avdijivka — Marijinka. Agresorius aktyvino veiksmus Avdijivkos rytuose bei ieškojo galimybių išplėsti placdarmą puolimui link Pervomaiskės.

Pirmuoju atveju jokių rezultatų pasiekti nepavyko, tuo tarpu prie Nevelskės agresoriui pavyko nežymiai išplėsti placdarmą. Marijinkos gyvenvietės centrą agresorius jau kelis kartus spėjo „išlaisvinti“, tačiau ukrainiečių pėstininkai kitos nuomonės.

 

Rusams nepavyksta palaužti Ukrainos gynėjų, kurie tikėtina užnugaryje turi gerai išvystytą naujų gynybinių pozicijų tinklą pasipriešinimo.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Vuhledaras. Sektoriuje vyravo sąlyginė ramybė. Intensyviai dirbo abiejų pusių artilerija, tačiau manevriniai vienetai judėjo palyginti mažai.

Daugiausia pastangų agresorius telkė paremti savo puolimą Marjiinkos sektoriuje, t.y. atakavo Novomychailivką. Šie bandymai buvo nesėkmingi. Savo ruožtu ukrainiečiai taip pat nebandė išvystyti praeitą savaitę pasiektos taktinės sėkmės į vakarus nuo Pavlivkos.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporižios kryptis

Savaitė praėjo be didelių pakitimų. Ukrainiečiai trumpam buvo aktyvesni Orihivo ruože, tačiau šie veiksmai jokių juntamų pokyčių nesukėlė.

Ukrainiečiai sėkmingai artilerija ir raketomis daužė agresoriaus komunikacinius mazgus bei logistinę sistemą. Agresoriaus pajėgų manevriniai vienetai Velyka Novosylkos ruože aprimo.

Tai gali reikšti du dalykus: arba jie susirinko reikalingą informaciją ir vėliau patobulinę puolimo sumanymą pradės aktyvesnius veiksmus, arba rusai suprato, kad šis ruožas jiems neįkandamas bei keis puolimo ašį, o gal net atsisakys puolimo idėjos šiame ruože.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Pietų kryptis

Tęsiasi artilerinė rutina, manevriniai vienetai abiejų pusių yra pakankamai statiški. Savaitės pabaigoje agresorius sustiprino savo, kaip teroristinės valstybės, statusą — atakavo net ne civilinę energetinę infrastruktūrą, bet apšaudė Chersono turgų. Tikėtina, tokiais veiksmais jis tęsia savo taktiką didinti įtampą tarp išvaduotų teritorijų gyventojų ir Ukrainos valdžios („prie ruso taip nešaudė“).

 

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Mūšių dinamika

Praėjusią savaitę agresorius intensyvino smūgius dronais savižudžiais, tai rodo rusų nuostolių augimas šioje kategorijoje (36 ir 57).

Tiesa, nevyko intensyvus Ukrainos civilinės infrastruktūros apšaudymas raketomis. Rusai keletą dienų smogė po kelis smūgius, tačiau tokių išpuolių, kaip buvo ankstesnėmis savaitėmis, nefiksuota. Neatmestina, kad agresorius taupo raketas siekdamas vieno smūgio metu išlaikyti panašų mastą kaip ankstesniais kartais.

Artilerijos nuostoliai. Šioje kategorijoje toliau geros naujienos. Rusų artilerijos nuostoliai išaugo smarkiai (33 ir 51). Kaip ir anksčiau, daugiausia nuostolių agresorius patyrė Bachmuto sektoriuje, dėl to matome lėtą, bet tendencingą situacijos išsilyginimą kontaktinėje linijoje.

Manevrinių vienetų nuostoliai. Agresoriaus gyvosios jėgos nuostoliai nežymiai sumažėjo lyginant su užpraeita savaite (4140 ir 3770).

Taip pat pastebimas ir šarvuotos technikos netekčių sumažėjimas (88 ir 71). Taip įvyko dėl to, kad užpraeitos savaitės pradžioje ukrainiečiai per dieną sunaikino beveik ketvirtadalį visų šarvuotos technikos nuostolių (24 tankai). Tokį efektyvumą pakartoti kiekvieną savaitę sunkiai įmanoma.

Kita vertus, vienos dienos vidutinis sunaikintos šarvuotos technikos skaičius yra panašus į tą, kurį fiksavome užpraeitą savaitę. O savaitės pabaigoje ukrainiečiai per vieną dieną sunaikino 16 PKM, kas taip pat yra išskirtinis dienos rezultatas. Tai taip pat nuteikia optimistiškai.

 

Agresorius, matydamas, kad jo artilerija gauna į skūrą ir negali tinkamai ugnimi paremti manevrinių vienetų, greičiausiai suaktyvino savo aviaciją.

Rezultatai akivaizdūs, tik ne rusų naudai. Užpraeitą savaitę ukrainiečiams nepavyko sunaikinti nei vieno agresoriaus orlaivio, o praėjusią savaitę net 5 nukrito ant Ukrainos žemės. Jei rusai būtų gerokai pasistūmėję ir priartėję prie savo operacinių tikslų, tokius aviacijos nuostolius galima būtų pateisinti. Tačiau nežiūrint į nedidelius laimėjimų, agresorius operacine prasme beveik nieko nepešė.

Prognozės

Agresoriaus operacija Ukrainos šiaurėje yra tikėtina. Baltarusijos tiesioginis įsikišimas būtų juntama parama agresoriui, tačiau neatmestina, kad rusai šią operaciją gali pradėti vykdyti be Lukašenkos pajėgų.

Šios operacijos tikslas greičiausiai nebūtų Kyivo ar kito didesnio miesto užėmimas, kadangi tam pajėgų ir netikėtumo efekto Rusai jau nebeturi.

Ekspertai svarsto, kad tikėtinas įsiveržimas iki tiek, kad galima būtu netiesiogine ugnimi grasinti Vakarų ginkluotės aprūpinimo keliams link Ukrainos centro (pvz. ugnimi uždengiant kelią Luckas — Žytomiras — Kyjivas, ar net išvysčius sėkmę, perkertant šį kelią kelti grėsmę Lucko miestui).

Blogiausia, kad tai gali sukelti politines dilemas Vakaruose dėl paramos Ukrainai tęsimo.

Neatmestina, kad siekdamas užkirsti kelią ukrainiečių puolimui Svatovės sektoriuje, agresorius sutelks didesnes pajėgas ir pereis į didesnio masto kontratakas ar kontrpuolimą viename iš sektoriaus flangų (Talvižanka arba Stelmahivka). Savo ruožtu ukrainiečiai gali pradėti lokalias puolimo operacijas flanguose, kad užkirstų kelią agresoriaus sumanymui.

 

Ukrainiečių didesnio masto puolimas siekiant prasiveržti link kelio Troickė — Svatovė ir taip blokuoti Svatovę iš šiaurės vakarų ir šiaurės yra tikėtinas, su sąlyga, kad jiems pavyks minimizuoti grėsmę savo flangams.

Neatmestina, kad Kreminos sektoriuje ukrainiečiai smūgiais iš šiaurės rytų ir pietryčių sieks apsupti agresoriaus grupuotę Dibrovoje, o po to vystyti sėkmę kertant kelią Svatovė — Kremina — Rubižnė.

Tikėtina, agresorius nuo Jakovlivkos ieškos galimybių judėti link Siversko ir taip atkirsti Lisičiansko sektoriuje esančias ukrainiečių pajėgas.

Neatmestina, kad Bachmuto sektoriuje ukrainiečiai sieks išnaudoti savo efektyviau veikiančią artileriją ir pradės didesnio masto ir/ar dažnesnes kontratakas siekiant perimti iniciatyvą sektoriuje.

Labai tikėtina, kad agresorius koncentruos pastangas išvystyti operacijas kelyje Horlivka — Bachmutas ir judėti link Časiv Jaro ketinant atkirsti gynėjų tiekimą.

Gali būti, kad kontaktinėje linijoje prasidės suaktyvėjimas Zaporižios sektoriuje (pvz. Polohuose), ukrainiečiams siekiant įgalinti savo toliašaudę artileriją ir raketas atakuoti agresoriaus komunikacinius mazgus visame Zaporižios sektoriaus gylyje.

Taip pat neatmestinas ir agresoriaus bandymas surengti puolimą Velyka Novosylkos ruože, siekiant pasiekti Kostiantynopilį ir taip atkirsti ukrainiečių grupuotes Marijinkoje ir Vuhledare.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: delfi.lt
(9)
(2)
(7)

Komentarai ()

Susijusios žymos: