Kariniai robotai bus valdomi per internetą (Video)  (17)

Jungtinėse Valstijose sukurta technologija leidžia karinės paskirties bepiločius lėktuvus ir antžeminius kovinius robotus valdyti net būnant už tūkstančių kilometrų nuo karo veiksmų vietos.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

JAV kariuomenės Tankų bei autotechnikos tyrimų, plėtros ir inžinerijos centras (TARDEC) pranešė sukūręs sistemą, galinčią valdyti bet kokio tipo bepiločius lėktuvus (UAV) ir antžeminius kovinius robotus iš bet kokiu atstumu esančios saugios vietos, pranešė „TMC Net". Pasak ekspertų, ši technologija gali atverti naują puslapį karybos istorijoje, nes kovinės mašinos galės pakeisti daugelio, jei ne visų, specialybių kariškius.

Šiuo metu JAV kariškiai turi galimybę iš Jungtinių Valstijų teritorijos valdyti Afganistane ir Irake skraidančius bepiločius lėktuvus. Paaiškėjo, kad toks kovinių užduočių vykdymo būdas yra labai efektyvus, nes sumažėja tiesioginis pavojus UAV operatoriams ir kovinių operacijų kaštai. Kai paaiškėjo visi distancinio bepiločių lėktuvų valdymo pranašumai, TARDEC praėjusių metų gegužę pradėjo kurti analogišką valdymo sistemą antžeminiams koviniams robotams.

Pasak specialistų, iki šiol jų valdymas nuotoliniu būdu buvo gana keblus uždavinys. Kelių sekundžių vėlinimas, atsirandantis signalui keliaujant iš operacijų valdymo centro JAV teritorijoje į virš Irako skrendantį bepilotį lėktuvą, didelės reikšmės neturi. Tačiau antžeminio roboto atveju, kai jis juda sudėtingo reljefo vietove netoli priešo pozicijų, toks vėlinimas gali būti lemtingas. Tokių kovinių robotų ginkluotę valdo tik operatoriai, o ne robotų dirbtinio intelekto sistemos, ir kelių sekundžių vėlavimas gali būti itin svarbus ugnies atidengimo atveju.

TARDEC specialistai sukūrė apsaugotą interneto portalą, leidžiantį nuotolinės robotų valdymo sistemos vartotojams prijungti prie jos ir valdyti bepiločius lėktuvus ar antžeminius robotus per internetą ar kitą duomenų perdavimo tinklą, sakoma pranešime. Iš pradžių robotams valdyti buvo pasitelktas mobiliojo ryšio tinklas. Dabar mokslininkai nagrinėja nuotolinio valdymo internetu ir mobiliojo ryšio tinklais signalų vėlinimą ir stengiasi kaip galima labiau jį sumažinti.

Pranešama, kad kovinio roboto operatorius prisijungia prie apsaugoto portalo internete, iš meniu pasirenka reikiamą kovinę platformą ir aktyvuoja vartotojo sąsają. Joje pateikiamas įvairių valdymo priemonių rinkinys ir vaizdo ryšio su UAV orlaiviu ar antžeminiu robotu sistema. Valdymo funkcija esanti patogi ir paprasta.

JAV kariuomenės TARDEC Warreno poligone naujoji nuotolinio valdymo sistema buvo išbandyta su visa eile kovinių robotų ir bepiločių lėtuvų, tarp jų TALON, „PackBot" ir „Omni-Directional Inspection System“ platformomis. Skelbiama, kad bandymai patvirtino naujosios valdymo sistemos efektyvumą.

JAV specialistai dar turės patikrinti naujosios nuotolinio valdymo sistemos veikimą per palydovinį ryšį. Jei ir jo ypatumai pasirodys tinkami nuotolinei robotų kontrolei, gali būti, kad netolimoje ateityje pavojingų operacijų vietose amerikiečių karius pakeis iš už vandenyno valdomos kovinės mašinos.

Šiame vaizdo siužete demonstruojama, kaip operatoriaus valdomas UAV orlaivis apšaudo taikinius „oras-žemė" klasės raketomis.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: TV3
TV3
(0)
(0)
(0)

Komentarai (17)