Masinių protestų sėkmė priklauso ir nuo... miesto išplanavimo: kaip urbanistika gali sukelti ar sužlugdyti revoliucijas – pavyzdžių ne vienas (Foto, Video)  ()

Kaip miestų geografija gali padėti, paskatinti ar sužlugdyti protesto judėjimo sėkmę.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Jei protestuotojai galėtų suplanuoti tobulą sceną savo nusiskundimams išreikšti, tai gali atrodyti panašiai kaip Atėnai. Graikijos sostinės platūs, tačiau ne per ilgi centriniai bulvarai yra beveik pritaikyti paradui. Didžioji į parlamentą nukreipta aikštė „Syntagma“ yra natūralus žygeivių židinio taškas. Dėl siaurų gatvių, supančių centrą, įskaitant maištingą Exarcheia rajoną, demonstrantams dažnai yra nepaprastai lengva pasislėpti, jei protestai linksta bloga linkme.

Priešingai, Los Andželas yra visiškai netinkamas protestuotojams. Jis neturi ryškaus centro, nedaug pėsčiomis nueinamų atstumų ir turi mažai protestams tinkamos erdvės. „Miestas yra struktūrizuotas taip, kad tu esi mieste, bet tu ne mieste", - sako naujos pasaulinės politinės grupės „Progressive International" generalinis koordinatorius Davidas Adleris.

Tarp sudėtingų veiksnių, kurie suformuoja protesto judėjimus, urbanistika ir miestų dizainas gali atrodyti gana periferinis rūpestis. Tačiau pabandykite tai pasakyti demonstrantams nuo Hiustono iki Pekino – dviejų miestų, pasižyminčių geografinėmis ypatybėmis, kurios apsunkina visuomenės protestą.

Mažas miesto tankis gali sužlugdyti masinį dalyvavimą. Ribota viešoji erdvė gali atimti protestuotojų matomumą. Tais atvejais, kai procesas tampa netvarkingas ar smurtinis, alėjų, parkų ir labirintinių daugiabučių kvartalai gali lemti ar protestuotojas bus suimtas ar pabėgs.

 

Pastarieji 2020 m. neramumai visose Jungtinėse Valstijose tik pabrėžė tą geografinę reikšmę. Miestuose, kuriuose yra ribotos ar griežtai tvarkomos viešosios erdvės, pavyzdžiui, Niujorke, įvyko keletas aršiausių susirėmimų, kai policija ėmėsi vykdyti komendanto valandą ir kitus apribojimus.

Miestai, kuriuose yra nedaug natūralių susirinkimo vietų ir didžiulis išsiplėtimas, pavyzdžiui, Fyniksas, dažnai neleido gyventojams iš viso susirinkti. Miestai, suskirstyti į atskirus rajonus, kur ypač paplitusi ilgalaikė rasinė segregacija, pavyzdžiui, Mineapolis, ypač jautrūs protestams.

Viešosios erdvės pobūdis, be abejo, visada buvo intensyviai politinis, ir tam tikru požiūriu šiuolaikinis protestas yra tik paskutinis tūkstantmečių senumo valdovų ir valdomų ginčų etapas.

Nuo tada, kai žmonės pirmą kartą susispaudė miestuose apie 4000 m. pr. m., miestų dizainas daugiausia atspindėjo vyraujančias valdžios struktūras ir prioritetus.

Senovės Atėnų agora, kur piliečiai rinkdavosi Akropolio šešėlyje, buvo ankstyvosios demokratijos išraiška. Viešoji egzekucija Tyburno mieste Londone, kur iki XVIII amžiaus pabaigos buvo įvykdyta mirties bausmė daugeliui kalinių, simbolizavo valstybės kontrolę.

 

Nuo 1860-ųjų Paryžius buvo iš dalies pertvarkytas barono Haussmanno, siekiant palengvinti kariuomenės judėjimą per istoriškai maištingą miestą, taip pat modernizuoti ir „pagražinti" viduramžiškos išvaizdos Prancūzijos sostinę. Tai daugiausia jo nulemtas Paryžiaus dizainas, kuriuo šiandien žavisi turistai.

Bet turbūt pastebimas vykstančių protestų mastas yra tai, kiek skirtingi miesto projektai gali nulemti judėjimo sėkmę ir kartais netgi paskatinti skirtingus tų pačių protestų rezultatus.

Vakarų Amerikos miestuose, pavyzdžiui, Las Vegase ar Solt Leik Sityje, kur automobilis yra svarbiausias, protestai vis dar stengiasi įgyti ryšį tarp išsibarsčiusių rajonų ir didelių, lengvai prižiūrimų greitkelių tinklų.

Tęsinys kitame puslapyje:




„Milžiniškos miestų sankryžos yra artimiausias dalykas, kurį turime panašiausią į miesto aikštes. Taigi protestuotojai žino, kad turi prieiti prie jų“, - sako Arizonos universiteto kultūros geografas ir knygos „Going All City: Struggle and Survival in LA Graffiti Subculture “ autorius Stefano Blochas.

 

Rytinėje pakrantėje protestuotojai dažnai susiduria su skirtingais, o kartais ir vienodai silpninančiais iššūkiais. Nes nors jie gali mėgautis masiniu tranzitu, tankiau apgyvendintais rajonais ir mažiau sudėtingais atstumais, jiems dažnai trūksta prieigos prie didelės ar tinkamos naudoti valstybinės žemės. Kitaip tariant, gali būti lengviau sukelti tokius spontaniškus masinius susibūrimus, kuriais paprastai remiasi didelės demonstracijos, tačiau vis tiek yra taip keblu juos išlaikyti.

Visame pasaulyje ir dažnai per sukilimus, kurie buvo būdingi pastarajam dešimtmečiui, miestų geografija dažnai padėdavo protestams įsisiūbuoti.

Pradinę 2011 m. arabų pavasario revoliucionierių sėkmę Kaire nedidele dalimi galima paaiškinti gana kompaktišku miesto dydžiu. Maždaug 75 procentai 20 milijonų gyventojų gyvena 15 km atstumu nuo Tahriro aikštės, todėl Kairas buvo beveik pasiekiamas pėsčiomis net ir uždarius kelius ir geležinkelius.

Sudano sostinės Chartumo prigimtis – erdvumas, atrodo, 2019 m. sutramdė saugumo pajėgas, kai jos bandė – ir galiausiai nesugebėjo – išsklaidyti opozicijos, sukilusios prieš ilgametį šalies diktatorių Omarą al-Bashirą. Nesvarbu, kiek atvirų erdvių jie išvalė, ar kiek aikščių užblokavo, minioms visada buvo kur susirinkti.

 

Ir atvirkščiai, atrodo, kad vykstantys protestai prieš Alžyro režimą nuslopo dėl nesvetingos miesto topografijos. Stačios kalvos, siauros miesto gatvės ir keletas didelių centrinių aikščių Alžyre nepatenkintiems gyventojams nesuteikė pranašumo.

Tikėtina, kad nedaugelis planuotojų iš pat pradžių ėmėsi projektuoti protestams atsparius miestus. Tačiau atsižvelgdami į dizaino poveikį, valdžios institucijos retai kada drovėjasi pertvarkydamos miesto teritorijas protestuotojų nenaudai. Daugelio Vakarų šalių savivaldybių pareigūnai žemės sklypus perdavė privatiems vystytojams, iš kurių daugelis jų naudojimą sąlygojo griežtai ribojančiomis taisyklėmis.

Daugybė valstybių pertvarkė tradicinius susirinkimo taškus, kad būtų užkirstas kelias didelių minių atsiradimui. Pavyzdžiui, Turkija pertvarkė Stambulo Taksimo aikštę, pastačiusi užtvaras ir sustiprino policijos postus po to, kai aikštė buvo 2013 m. Gezi parko protestų pagrindinis susitelkimo centras.

 

Visiškai nenorėdami prisiimti jokios rizikos, bekompromisiai autoritarai dar labiau stengėsi apsaugoti save nuo protesto galios. Mianmaro karinė chunta 2005 m. perkėlė šalies sostinę iš šurmuliuojančio Jangono į grandiozinį, mažai apgyvendintą naują miestą – Neipidą. Egipto karinė diktatūra, persekiojama 2011 m. Revoliucijos patirties, daro tą patį – dykumoje stato naują sostinę.

Visgi, protestuotojai taip pat neatsiliko. Protestuotojai Honkonge išmoko burtis į mažas grupes, išsisklaidyti ir tada susirinkti kitur, kai tik atvyksta policija. Medijos amžiuje, didelės atviros erdvės įgavo dar didesnę reikšmę, ypač tarp grupių, kurios anksčiau galėjo vengti lengvai išsklaidomų protesto vietų.

Po dešimtmečių sugriežtintų suvaržymų, kai viešoji erdvė sumažėjo, pasikeitė arba išnyko, mokslininkai teigia, kad pats miesto dizainas ateinančiais metais dar labiau patirs protesto įtaką.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(16)
(0)
(16)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()