Labai pavojingas. Kodėl Trumpas nori Ukrainos pralaimėjimo  ()

Žurnalistė dalijasi kelių pastarųjų savaičių užkulisinių pokalbių detalėmis.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas, norintis grįžti į Baltuosius rūmus, šio tikslo dar nepasiekė, tačiau iš tikrųjų jau diktuoja Vašingtono politiką – jo pasiūlymas blokuoja itin svarbią Amerikos pagalbą Ukrainai.

Apie tai rašo „The Atlantic“ straipsnyje nuolatinė šio žurnalo autorė, žinoma žurnalistė ir publicistė Anne Applebaum, Johnso Hopkinso universiteto Aukštųjų tarptautinių studijų mokyklos Agoros instituto vyresnioji mokslo darbuotoja ir 2004 m. Pulitzerio premijos laureatė.

Medžiagoje pavadinimu „Kodėl D. Trumpas bando nugalėti Ukrainą?“ ji rašo apie „precedento neturinčias aplinkybes“, susiklosčiusias JAV: „Donaldas Trumpas, kuris nėra prezidentas, naudojasi respublikonų mažuma, kad blokuotų pagalbą Ukrainai, sumenkintų dabartinio prezidento užsienio politiką ir susilpnintų Amerikos galią bei pasitikėjimą.“

A. Applebaum primena apie šios situacijos „simptomus“:

  • praėjo beveik pusmetis nuo tada, kai Baltieji rūmai paprašė Kongreso naujo Amerikos pagalbos Ukrainai paketo: jis vis dar nepriimtas, o mažiausiai trys bandymai aprūpinti Ukrainos kariuomenę ginklais, amunicija ir parama žlugo;
  • Kevinas McCarthy, buvęs Atstovų rūmų pirmininkas, turėjo užsitikrinti balsavimą dėl paketo, tačiau, bandydamas organizuoti procesą, prarado savo pareigas;
  • JAV Senato demokratai ir respublikonai pasiekė preliminarų kompromisą dėl sienų apsaugos (įskaitant priemones, kurios, pasak pasieniečių, buvo skubiai reikalingos), ir dėl to būtų balsuojama kartu dėl pagalbos Ukrainai, tačiau galiausiai Senato respublikonai, kurie iš pradžių palaikė pastangas, staiga pakeitė savo nuomonę ir užblokavo įstatymą;
  • pagaliau alternatyvus įstatymo projektas, dėl kurio jau balsavo Senatas, apimantis pagalbą Ukrainai, Taivanui, Izraeliui ir Gazos Ruožo civiliams, dabar yra nežinioje: Atstovų rūmų pirmininkas Mike'as Johnsonas deda visas pastangas, kad nebūtų pritarta įstatymo projekto priėmimui, nors jį, greičiausiai, būtų pasirengę paremti dauguma įstatymų leidėjų.

 

„Galbūt sunku įžvelgti dabartinės situacijos nepaprastą pobūdį iš JAV“, – pažymi A. Applebaum, Lenkijos užsienio reikalų ministro Radoslawo Sikorskio žmona. – „Bet Varšuvoje, kur gyvenu dalį savo laiko, Miunchene, kur vasario pradžioje dalyvavau didelėje metinėje saugumo konferencijoje, Londone, Berlyne ir kitose sąjungininkų sostinėse – niekas neabejoja, kad šios aplinkybės yra beprecedentės“.

A. Applebaum dalijasi kelių pastarųjų savaičių užkulisinių pokalbių detalėmis. Ji prisimena, kaip prieš pat „kompromisinio“ sienos projekto žlugimą JAV Senate ji Vašingtone susitiko su aukšto rango ES pareigūnu. Jis žurnalistės klausė, ar respublikonai JAV Kongrese suvokia, kad Rusijos pergalė Ukrainoje diskredituos Ameriką, susilpnins Amerikos aljansus Europoje ir Azijoje, skatins Kiniją ir Iraną, didins invazijos į Pietų Korėją ar Taivaną tikimybę.

 

„Taip, aš jam atsakiau, jie supranta. Pats M. Johnsonas 2022 metų vasarį pareiškė, kad nesugebėjimas reaguoti į Rusijos invaziją į Ukrainą „stiprina kitus diktatorius, kitus teroristus ir tironus visame pasaulyje [...], nes jei jie mato Ameriką kaip silpną ar negalinčią veikti ryžtingai, tai skatina agresiją įvairiais būdais. Tačiau dabar kalbėtojas taip išsigando D. Trumpo, kad jam tai neberūpi“, –  priduria A. Applebaum. „O gal jis taip bijo prarasti vietą, kad negali sau leisti dėl to jaudintis [pagalbos Ukrainai patvirtinimo].“

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(4)
(14)
(-10)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()

Susijusios žymos: