„Susitarti nepavyko.“ Įspūdingas smūgis nuo Turkijos. Prasidėjo totali Rusijos blokada ()
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atšaukė vasario viduryje turėjusį įvykti vizitą į Turkiją.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Daugiau nei šešis mėnesius trukę Rusijos valdžios bandymai susitarti su Turkija dėl bankinių mokėjimų atblokavimo pagaliau atsidūrė aklavietėje.
Beveik visi Turkijos bankai nusprendė atsisakyti aptarnauti sandorius, susijusius su Rusija ir Baltarusija, praneša TASS, remdamasi su situacija susipažinusiu šaltiniu. Anot jo, visos Turkijos kredito įstaigos, turinčios užsienio kapitalo, jau sustabdė mokėjimus Rusijos įmonėms, o dabar prie jų ketina prisijungti valstybiniai ir privatūs bankai, kurie neturi užsienio partnerių.
Bankai bando „apsisaugoti nuo galimų problemų ateityje taikant galimus apribojimus ir sankcijas“, – aiškino TASS šaltinis. Siekiant ir toliau aptarnauti Rusijos ir Turkijos prekybą, anot jo, vienintelis de facto šalyje likęs bankas yra „Emlak Katılım“. Jis tęsia mokėjimus liromis ir rubliais, o operacijas doleriais ir eurais iškart blokuoja daugelis Turkijos bankų.
|
Atsiskaitymų su Turkija problema tapo žinoma sausį, netrukus po to, kai JAV prezidentas Joe Bidenas pasirašė dekretą, sugriežtinantį sankcijų režimą, grasindamas bankams visame pasaulyje būti atkirstais nuo pasaulinės dolerio sistemos dėl sandorių su Rusijos kariniu-pramoniniu kompleksu. Balandį Amerikos pareigūnai padidino spaudimą ir ėmė grasinti su Rusija dirbančių kredito įstaigų aukščiausiems vadovams asmeninėmis sankcijomis.
Nors Rusijos diplomatai derybas su Turkija pradėjo dar vasarį, žadėdami „atlikti darbus“ ir „apsaugoti užsienio ekonominės veiklos dalyvius“, tačiau rezultatų jos nedavė. „Turkijos bankuose padažnėjo atvejai, kai „išaiškinamos“ įmonės, gabenančios prekes į Rusiją. Tokie klientai yra aktyviai identifikuojami, o jų pervedimai blokuojami arba jų sąskaitos išvis uždaromos“, – rugsėjį skundėsi Rusijos ambasadorius Ankaroje Aleksejus Erchovas.
Rugpjūčio pabaigoje valstybei priklausantis ir pagal turtą pirmoje vietoje esantis Turkijos bankas „Ziraat“ nustojo atidaryti sąskaitas rubliais. „RIA Novosti“ šaltiniai pranešė, kad kiti valstybiniai Turkijos bankai laikosi panašios politikos, o kai kurios privačios kredito organizacijos tebedirba su rubliais.
Rugsėjo mėnesį Turkijos bankai masiškai atsisako Rusijos bendrovėms atlikti mokėjimus Europos Sąjungai ir kitoms šalims, „Vedomosti“ sakė trys šaltiniai iš importuotojų ir tarpininkų. Anot jų, net ir papildomų pristatymo dokumentų pateikimas bankui problemos neišsprendžia.
Kilus problemų dėl mokėjimų ir sumažėjus prekybos apyvartai, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atšaukė vasario viduryje turėjusį įvykti vizitą į Turkiją, kuris galėjo būti pirmoji jo kelionė į NATO šalį nuo karo pradžios.