„Nuo 100 iki 200 milijardų JAV dolerių.“ Prasidėjo beprecedentis kavos brangimas ()
Situacija kavos rinkoje pradeda priminti kriptovaliutų kainų svyravimus.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Jau ilgą laiką biržoje nuolatos kylanti kavos kaina kelia tarptautines diskusijas. Tačiau besibaigiantis lapkritis atnešė beprecedenčius kainos šuolius. Lapkričio pabaigoje žalios arabikos kaina pasiekė 6,5 Eur už kilogramą, nors dar šiais metais žemiausia rinkos kaina siekė 4.47 Eur. Pasak ekspertų, tokia situacija pradeda priminti kriptovaliutų rinką.
„Dvi, iš pirmo žvilgsnio, nesusijusios rinkos – kavos ir Bitcoin – turi netikėtą panašumą: kainų nepastovumą“ – pasakojo UAB „Kavos draugas“ vadovas Aurimas Vainauskas pridurdamas, kad abiejų kainų svyravimai primena bendras spekuliacinių rinkų dinamikas.
Kava vaidina reikšmingą vaidmenį pasaulinėje finansų rinkoje. 2023 m. pasaulinė kavos rinkos vertė siekė nuo 100 iki 200 milijardų JAV dolerių. Iki šiol aukščiausia stebėta kavos kaina buvo 1977 metais ir siekė 6.8 Eur. už kilogramą, o pastarojo meto kainos piką pasiekęs kilimas prasidėjo 2023/2024 metų pradžioje.
Kuo šios rinkos yra panašios ir ką tai reiškia prekiautojams bei investuotojams?
Pasiūlos ir paklausos pagrindai
|
Kavos kainos daugiausia priklauso nuo pasiūlos ir paklausos. Didžiosios kavos gamintojos, tokios kaip Brazilija ir Vietnamas, vaidina pagrindinį vaidmenį. Prastas derlius, kurį lemia oro sąlygos, pavyzdžiui, sausros ar šalnos, gali sukelti pasaulinį trūkumą ir staigų kainų kilimą. Priešingai, gausus derlius gali perpildyti rinką ir sumažinti kainas. Be to, paklausos svyravimai, kuriuos lemia vartotojų įpročiai ar ekonominės sąlygos, taip pat didina nepastovumą.
Bitcoin taip pat patiria nepastovumą dėl pasiūlos ir paklausos. Skirtingai nei kava, Bitcoin pasiūla yra ribota ir prognozuojama – išleisti galima tik 21 milijoną monetų. Tačiau paklausa labai spekuliatyvi, priklausanti nuo investuotojų nuotaikų, institucijų įsitraukimo, reguliavimo naujienų ir makroekonominių tendencijų. Kai paklausa didėja, kainos gali šoktelėti; kai nuotaikos prastėja, kainos staiga krinta.
Spekuliacinis pobūdis
Tiek kavos, tiek Bitcoin rinkos pritraukia daug spekuliacijų, kurios dažnai sustiprina kainų svyravimus reaguojant į naujienas, nuotaikas ar trumpalaikius techninius signalus.
Kavos prekyboje rizikos draudimo fondai ir instituciniai investuotojai, dalyvauja kartu su gamintojais ir pirkėjais. Prekybos ateities sandoriais biržose, galima lažintis dėl būsimos kavos kainos. Tai gali sustiprinti kainų svyravimus, nes prekybininkai dažnai pervertina orų ataskaitų ar geopolitinių įvykių poveikį.
Panašiai ir Bitcoin atveju: kainą reikšmingai lemia nuotaikos, ne tik esama vertė. Socialinių tinklų įrašai ir reguliavimo atnaujinimai gali per kelias valandas drastiškai paveikti kainas. Palyginti mažas rinkos kapitalas taip pat reiškia, kad pavieniai dideli sandoriai gali reikšmingai paveikti kainas.
Išoriniai veiksniai ir netikėti įvykiai
Abi rinkos labai jautrios išoriniams veiksniams ir netikėtiems įvykiams.
Kavos kainos labai priklauso nuo klimato sąlygų. Viena šalna Brazilijoje gali sunaikinti didelę dalį pasaulinio derliaus ir sukelti dramatišką kainų šuolį. Politinis nestabilumas gaminančiose šalyse arba eksporto politikos pokyčiai taip pat gali sutrikdyti tiekimo grandines ir padidinti kainų nepastovumą. „Arabikos pasiūlą visame pasaulyje paveikė keli ekstremalūs oro reiškiniai. Brazilijos šalnos 2021 m. liepą bei Kolumbijoje 13 mėnesių nesiliaujančio lietaus, nekalbant apie Etiopiją kuri jau penkerius metus kenčia nuo sausros“, – pasakojo „Kavos draugas“ vadovas Aurimas Vainauskas.
Bitcoin kainos jautrios technologiniams pokyčiams, tokiems kaip blokų grandinės protokolų atnaujinimai, ar išoriniams veiksniams, pavyzdžiui, vyriausybių represijos prieš kriptovaliutų kasimą ar biržas. Taip pat netikėtiems įvykiams, tokiems kaip didelių kriptovaliutų platformų žlugimas arba teigiamoms reguliavimo naujienoms, kurios gali tapti masinių kainų svyravimų katalizatoriais.
Nuspėjamumo trūkumas
Abiejų – tiek kavos, tiek Bitcoin – kainų pokyčius numatyti labai sudėtinga dėl sudėtingos įvairių veiksnių sąveikos.
Orų nenuspėjamumas, kartu su geopolitinėmis rizikomis ir rinkos spekuliacijomis, apsunkina kavos kainų prognozavimą. Pavyzdžiui, nors prekybininkai gali tikėtis gero derliaus, netikėtos sausros ar kenkėjų invazijos gali sujaukti prognozes.
Bitcoin yra taip pat nenuspėjamas – jo kainą lemia nuotaikos rinkose, makroekonominės tendencijos ir reguliavimo pokyčiai. Nepaisant techninės analizės įrankių, rinka dažnai prieštarauja lūkesčiams, todėl prekybininkai gali patirti tiek didžiulių pelnų, tiek nuostolių.
Nepastovumas kaip galimybė ir rizika
Kainų nepastovumas tiek kavos, tiek Bitcoin rinkose sukuria tiek galimybių tiek rizikų.
Gamintojai ir pirkėjai apsisaugo nuo kainų nepastovumo naudodami ateities sandorius, kurie juos apsaugo nuo nepalankių kainų pokyčių. Spekuliantai, savo ruožtu, klesti dėl nepastovumo, nes jis suteikia galimybių pasipelnyti iš kainų svyravimų.
Bitcoin nepastovumas traukia prekybininkus, siekiančius didelės grąžos, tačiau kelia riziką ilgalaikiams investuotojams. Institucijos dažnai naudoja išvestines finansines priemones, tokias kaip opcionai ir ateities sandoriai, kad sumažintų riziką arba pasinaudotų nepastovumu.
Nors kava ir Bitcoin atrodo visiškai skirtingi pasauliai, jas siejantis kainų nepastovumo bruožas atskleidžia bendruosius rinkos principus. Abiejose rinkose kainas lemia pasiūlos ir paklausos dinamika, spekuliacinė prekyba ir išoriniai sukrėtimai. „Nesvarbu, ar tai būtų ką tik paruoštos kavos aromatas, ar skaitmeninė blokų grandinės revoliucija, abi rinkos moko, kokia nenuspėjama gali būti finansų sistema“, – pasakojimą užbaigė A. Vainauskas.