Talibano tabu panaikintas ()
Rusija išbraukė afganų grupuotę iš juodųjų sąrašų

© Дмитрий Азаров, Коммерсантъ
Visi šio ciklo įrašai |
|
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rusijos Aukščiausiasis Teismas išbraukė Afganistano Talibano judėjimą (Rusijoje pripažintą teroristiniu judėjimu ir uždraustą) iš teroristinių organizacijų sąrašo. Generalinės prokuratūros prašymu bylos nagrinėjimas vyko uždarame posėdyje ketvirtadienį, balandžio 17 d. Talibanas diplomatiniais kanalais aktyviai palaikė ryšius su Maskva dar gerokai prieš vėl ateinant į valdžią Afganistane 2021 m., tačiau Rusijos pasirengimą oficialiai pripažinti jo kaip politinės jėgos, o vėliau – kaip teisėtos valdžios Afganistane statusą daugiausia stabdė jo kovos su tarptautinio terorizmo židiniais Afganistano teritorijoje neveiksmingumas. Tačiau pastaraisiais metais Talibanui (Rusijoje pripažintam teroristiniu ir uždraustam) šioje srityje pavyko pasiekti rimtų laimėjimų.
Aukščiausiasis Teismas panaikino Talibano (pripažinto teroristine organizacija ir uždrausto Rusijoje) veiklos Rusijoje draudimą praėjus 22 metams nuo jo priėmimo. Sprendimas, kuris buvo patvirtintas po uždaro posėdžio balandžio 17 d., įsigaliojo nedelsiant. Afganistano judėjimo interesams atstovaujantis advokatas Aleksandras Molochovas laikraščiui „Kommersant“ sakė, kad Aukščiausiojo Teismo žingsnis „neabejotinai prisidės prie gerų kaimyninių santykių tarp Rusijos ir Afganistano stiprinimo“. Jo teigimu, dabar yra visos sąlygos, būtinos tam, kad būtų panaikintas Talibano judėjimo (Rusijoje pripažinto teroristine grupuote ir uždrausto) draudimas.
|
2025 m. kovo 31 d. Rusijos generalinė prokuratūra išsiuntė Aukščiausiajam Teismui ieškinio pareiškimą dėl būtinybės sustabdyti draudimo Talibanui (Rusijoje pripažintam teroristine grupe ir uždraustam) galiojimą. Prie šio kreipimosi anksčiau prisijungė Rusijos užsienio reikalų ministerija ir Teisingumo ministerija.
Teisinį pagrindą peržiūrėti Talibano statusą suteikė praėjusių metų pabaigoje priimti Rusijos įstatymo „Dėl kovos su terorizmu“ pakeitimai. Pagal šias pataisas į Rusijos teroristų sąrašus įtrauktos užsienio organizacijos veiklos draudimas gali būti sustabdytas teismo sprendimu, „jeigu yra faktinių įrodymų, kad tokia organizacija po įtraukimo į sąrašą nustojo vykdyti veiklą, kuria siekiama propaguoti, pateisinti ir remti terorizmą arba vykdyti nusikaltimus“.
Nepaisydami savo statuso, Talibano pareigūnai ne kartą diplomatiniais kanalais palaikė ryšius su Rusija.
Pirmą kartą jų delegacija lankėsi Maskvoje 2018 m. lapkričio 9 d. ir dalyvavo konsultacijose dėl „Maskvos formato“ – Rusijos pasiūlytos tarpafganistinio susitarimo formulės. Po to, kai 2021 m. Talibanas (pripažintas teroristiniu ir uždraustas Rusijoje) atėjo į valdžią ir užėmė Kabulą, jo emisarai dažnai sulaukdavo kvietimų į Sankt Peterburgo tarptautinį ekonomikos forumą, taip pat į forumą „Rusija – Islamo pasaulis: KazanForum“.
„Negaliu sakyti, kad talibai tapo mūsų draugu numeris vienas, bet jie tikrai nėra priešai,— 2024 m. gegužės 15 d.pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos Antrojo Azijos departamento direktorius Zamiras Kabulovas.— Talibai neslepia, kad pasitiki Rusija kaip SSRS įpėdine. Jis sakė, kad daugelis Talibano (Rusijoje pripažinto teroristiniu ir uždrausto) narių, žinoma, yra buvę modžahedai, „kovoję prieš sovietų kariuomenę“. „O po to kovoję su kitomis užsienio kariuomenėmis, jie savarankiškai priėjo prie išvados, kad SSRS ne tik kariavo Afganistane, bet ir statė“, – tuomet apibendrino Rusijos diplomatas.
Sprendžiant Maskvos pasirengimo pripažinti Talibaną klausimą, daug kas priklausė ne tik nuo Afganistano vidaus politikos peripetijų, bet ir nuo to, ar afganų judėjimas pasirengęs bendradarbiauti su RF kovoje su terorizmu.
Didžiausią Rusijos vadovybės susirūpinimą kėlė Islamo valstybės (Rusijoje pripažintos teroristine ir uždrausta) afganų padalinio – Wilayat Khorasan (WKH, Rusijoje pripažinta teroristine ir uždrausta), prisiėmusio atsakomybę už 2024 m. kovo 22 d. įvykdytą teroro aktą „Crocus City Hall“, veikla.
2023-2024 m. Talibanui pradėjus aktyvias antiteroristines operacijas, WH (Rusijoje pripažintos teroristine ir uždrausta organizacija) lyderiai paliko Afganistaną, savo praėjusių metų ataskaitoje , užfiksavo JT analitinės paramos ir sankcijų stebėsenos grupė. Tačiau WH (Rusijoje pripažintos teroristinėmis ir uždraustos) nariai išmoko prisitaikyti. Grupuotės atstovai „sėkmingai infiltravosi į pagrindines ministerijas“ Afganistano de facto valdžios institucijose, užfiksavo JT ekspertai.
Rusijos mokslų akademijos Orientalistikos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas ir Šiuolaikinio Afganistano tyrimų centro direktorius Omaras Nessaras (Omar Nessar) laikraščiui „Kommersant“ sakė, kad Maskvos ir Talibano administracijos santykiai dažnai buvo grindžiami ribotu bendradarbiavimu įvairiose srityse – pirmiausia kovojant su terorizmo grėsmėmis. „Jei Maskvai šis žingsnis (Talibano išbraukimas iš juodojo sąrašo) iš esmės yra simbolinis, tai Talibanui tai nepaprastai svarbi ir reikšminga iniciatyva“, – pabrėžė „Kommersant“ pašnekovas. Pasak jo, Talibano judėjimas pirmiausia siekia politinio pripažinimo ir išeities iš tarptautinės izoliacijos.
kommersant.ru