„Įvyks tai, ko pasaulis nematė nuo 1940-ųjų.“ Situacija darosi vis labiau dramatiška ()
Situacija Ukrainoje darosi vis dramatiškesnė, ir ekspertai perspėja, kad gali nutikti tai, ko pasaulis nematė nuo 1940-ųjų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Dabar Rusija beveik kasdien praneša apie naujus Ukrainos teritorijos užkariavimus. Kovos įnirtingos, bet aišku viena: Rusija daro pažangą, yra geriau aprūpinta ir neseniai pradėjo karą vadinti karu, o ne „specialia karine operacija“. Tuo pat metu tarptautinė parama Ukrainai mažėja, praneša serbų portalas „Blic“.
„Jei dabar bus sugriauti tokie didmiesčiai kaip Charkivas ir kiti, jei daugės aukų ir sumažės viltis, galime patirti didžiausią pabėgėlių bangą pasaulyje nuo 1940-ųjų, – perspėja migracijos ekspertas Geraldas Knausas. – Jei Putinui pasiseks ir Ukraina pralaimės karą, pabėgėliais gali tapti dar dešimt milijonų žmonių.“
Netrukus po karo pradžios dauguma ukrainiečių pabėgo į kaimynines šalis, ypač į Lenkiją. Anksčiau ten buvo registruota net 1,6 milijono ukrainiečių, o šiandien jų yra kiek mažiau nei milijonas.
Dabar Vokietija turi daugiausiai karo pabėgėlių iš Ukrainos. Tačiau skaičiuojant pagal gyventojų skaičių, susidaro kitoks vaizdas: Bulgarijoje pabėgėlių dalis siekia 3,4 proc., Lenkijoje ir Čekijoje – po 2,6 proc., Vokietijoje – tik 1,4 proc. Tai apskaičiavo migracijos tyrinėtojas Geraldas Knausas.
Rusijos ir Ukrainos karas nusineša vis daugiau aukų, žmonės miršta, bėga ar ištremiami. Putinas gali net laimėti. Arba jis galėtų visam laikui aneksuoti dalį šalies ir skleisti terorą.
„ES nepasirengusi blogiausiam scenarijui, kuris gali sekti“, – kritikuoja Geraldas Knausas. Vyriausybės ir opozicijos politikai nežino, ką daryti, nes Vokietijoje apsaugos ieško vis daugiau žmonių iš kitų šalių.
Kai kuriais skaičiavimais, šiais metais Vokietijoje gali būti pateikta 300 000 naujų prieglobsčio prašymų, o tai tiesiogiai paliečia Ukrainos karo pabėgėlius, kuriems trūksta apgyvendinimo ir ypač integracijos galimybių. Ir tai, pažymi Vokietijos Socialdemokratų partijos vidaus reikalų ekspertas Helge Lind, sukeltų perkrovą: „Komunos jau sako, kad esame ties pajėgumų riba. Vadinasi, jei vėl smarkiai išaugs žmonių iš Ukrainos, tai Vokietijoje tuoj vėl pradėsime diskusiją apie migraciją.“
Helge Lind reliatyvizuoja šį scenarijų: „Nesitikiu, kad skaičius bus toks astronominis, kaip sakoma. Tačiau pabėgėlių skaičiaus padidėjimas, tolesnis karo dramatizavimas yra visiškai įmanomas.“