Į Žemę panaši planeta išgyveno savo žvaigždės mirtį. „Suteikia Žemei vilties“  ()

Saulė, artėdama prie gyvenimo pabaigos, išsipūs apie 200 kartų. Būtent tokiu atstumu yra Žemės orbita, taigi neaišku, ar mūsų planeta išgyvens šį Saulės raidos etapą, vadinamą raudonosios milžinės stadija. Bandyti tą suprasti galima ieškant planetų prie baltųjų nykštukių – tai žvaigždžių, panašių į Saulę, pomirtinės liekanos. Dabar pirmą kartą prie baltosios nykštukės aptikta į Žemę panaši planeta.


Taip gali atrodyti egzoplaneta K2-18b.
Taip gali atrodyti egzoplaneta K2-18b.
© ESO/L. Calçada (Asmeninis albumas)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Nagrinėjama sistema užfiksuota 2020 metais, kai staiga tūkstantį kartų ryškiau sužibo tolima žvaigždė Paukščių Take, esanti maždaug už 4000 šviesmečių. Tai buvo mikrolęšiavimo įvykis – tarp žvaigždės ir mūsų skriejantis masyvus kūnas iškreipė žvaigždės spindulių trajektoriją, tad daugiau jų pasiekė mus.

Išmatavus paryškėjimą ir kaip jis keičiasi laikui bėgant, galima nustatyti lęšiuojančios sistemos masę. Šįkart nustatyta, kad sistemą sudaro trys objektai – žvaigždė, ne didesnė nei maždaug pusė Saulės masės, uolinė planeta apie 75 proc. masyvesnė už Žemę ir rudoji nykštukė (tarpinis tarp planetos ir žvaigždės kūnas), apie 30 kartų masyvesnė už Jupiterį. Jei žvaigždė būtų pagrindinėje sekoje, jos šviesis būtų palyginamas su lęšiuojamos žvaigždės, tačiau pasibaigus lęšiavimo įvykiui neaptikta jokio papildomo šviesos šaltinio.

Puikus būdas sumažinti šildymo sąskaitas net iki 30 %! Išmanieji radiatorių termostatai už tokias kainas, kokių Lietuvoje nebūna
5800

Nuostabiai geros kainos!

Gausus komplektas

Greitas ir saugus pristatymas

Tuya; Zigbee; APP; Alexa; Google Home ir t. t.

Išsamiau

Tuo tarpu baltoji nykštukė yra kelis šimtus kartų blausesnė ir nebūtų aptikta. Labiausiai tikėtinas uolinės planetos atstumas nuo nykštukės – maždaug dvigubai didesnis, nei tarp Žemės ir Saulės. Turint omeny, kad virsdama baltąja nykštuke, žvaigždė nusimeta dalį išorinių sluoksnių, tikėtina, kad planetos orbita išsiplėtė, taigi praeityje buvo mažesnė. Gali būti, kad ji kadaise buvo maždaug tokio pat dydžio, kaip Žemės orbita aplink Saulę.

 

Taigi čia matome padarinį scenarijaus, kai į Žemę panaši planeta išgyveno savo žvaigždės mirtį ir virtimą baltąja nykštuke. Tai suteikia vilties ir labai tolimai mūsų planetos ateičiai.

Tyrimo rezultatai publikuojami Nature Astronomy.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Konstanta.lt
Konstanta.lt
(10)
(1)
(9)

Komentarai ()