Keista idėja visiškai pasiteisino - išskirtinis Tarptautinės Kosminės Stoties modulis orbitoje išliks kur kas ilgiau nei planuota  ()

Kosmoso tyrimai yra labai brangūs. Daug lėšų kainuoja kiekvienas į orbitą iškeltas daiktas, todėl kosmoso agentūros nuolat ieško naujų medžiagų ir konstrukcijų, kurios sumažintų raketų keliamą svorį. Taip atsirado ir BEAM modulis Tarptautinėje Kosminėje Stotyje, kur jis turėjo išlikti vos porą metų. Tačiau dabar NASA persigalvojo ir BEAM orbitoje išliks kur kas ilgiau. Kodėl?


Visi šio ciklo įrašai

  • 2017-10-06 Keista idėja visiškai pasiteisino - išskirtinis Tarptautinės Kosminės Stoties modulis orbitoje išliks kur kas ilgiau nei planuota  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

BEAM („Bigelow Expandable Activity Module“) - išplečiamas kosminės stoties modulis, sukurtas tam, kad atpigintų kosmoso tyrimus. BEAM užima mažiau vietos transportuojamas, sveria kur kas mažiau nei metaliniai moduliai ir vis tiek apsaugo astronautus nuo žalingos kosminės spinduliuotės. Kitaip tariant, privalumų daugiau nei trūkumų.

Iš trūkumų galime paminėti tik vieną - BEAM sienos nėra standžios, todėl įrangos montavimas viduje yra sudėtingas. Kita vertus, TKS astronautai šiame modulyje jau atlikinėja tyrimus - BEAM į stotį atkeliavo ir buvo išskleistas 2016 metais. Pirminis planas buvo BEAM išlaikyti vos porą metų. Tai - tik prototipas, ne tokia jau svarbi kosminės stoties dalis. Tikrieji moduliai būtų didesni ir turėtų numatytas funkcijas. Pavyzdžiui, tarnautų kaip šliuzai.

„Bigelow Aerospace“ svajoja, kad BEAM tarnaus kaip modulis astronautams miegoti. Tačiau kol kas tam per anksti. Šiuo metu BEAM numatoma viena funkcija - sandėliuko.

BEAM nėra paruoštas astronautams miegoti, nors ankstesni tyrimai parodė, kad spinduliuotė BEAM viduje yra beveik tokia pat intensyvi, kaip ir kituose stoties skyriuose. Todėl dabar išplečiamame modulyje saugomi 130 krepšių, naudojamų perkelti kroviniams iš erdvėlaivio į kosminę stotį. Nors iš pirmo žvilgsnio ši funkcija atrodo beprasmiškai paprasta, BEAM taip tikrai pasitarnauja visai stočiai - jos viduje dabar yra daugiau vietos eksperimentams.

BEAM išliks TKS bent iki 2020, tuomet NASA pagalvos apie misijos pratęsimą dar metams. Per šį laiką modulis turėtų įrodyti savo galimybes, konstrukcinį stabilumą, atsparumą temperatūros pokyčiams, mažiesiems asteroidams, radiacijai ir kitiems kosminių laivų priešams. Tai - labai svarbu, nes „Bigelow Aerospace“ planuoja gaminti panašiu principu išskleidžiamą kosminę stotį. 

Kai BEAM taps nebereikalingu ar susidėvės, modulis bus atskirtas nuo TKS ir sudegs Žemės atmosferoje. Tokie projektai yra labai svarbūs ateičiai. Mokslininkai planuoja statyti kosminę stotį Mėnulio orbitoje, rengiami ir kiti projektai. Tam, kad visa tai vyktų greičiau ir sklandžiau, reikės technologijų, kurios leistų vienu kartu iškelti daugiau įrangos. 

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(40)
(0)
(40)

Komentarai ()