Laboratorijoje sukurtas toks slėgis, kokio Žemėje niekada nebūna: 4 kartus viršyti visi rekordai ir tai gali atskleisti superžemių paslaptį  ()

Slegiamos medžiagos elgiasi šiek tiek kitaip, nei neslegiamos – šitą dėsnį žinome gerai, tačiau detalius pokyčius nagrinėti dažnai yra sudėtinga, ypač kai kalbama apie milžiniškus slėgius. Pavyzdžiui tokius, kokie būna planetų branduoliuose.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Galaktikoje dažniausiai pasitaikančios planetos yra kiek didesnės už Žemę, bet mažesnės už Neptūną. Jos vadinamos superžemėmis ir greičiausiai yra uolinės, su metaliniais branduoliais, panašiai kaip ir mūsų planeta.

Dabar pirmą kartą eksperimentiškai nustatyta, kokias savybes turėtų turėti tokių planetų branduoliai.

Lawrence Livermore nacionalinėje laboratorijoje, JAV, lazeriais pavyko suslėgti geležies mėginį iki 14 milijonų atmosferų – keturis kartus aukštesnio slėgio, nei ankstesnis rekordas. Toks slėgis maždaug atitinka tikėtiną slėgį 3-4 kartus už Žemę masyvesnės planetos branduolyje. Nors slėgis išlaikytas tik 30 nanosekundžių, tiek laiko užteko, kad būtų galima nustatyti mėginio tankį ir garso greitį jame.

Šie rezultatai padės geriau suprasti egzoplanetų struktūrą ir jas identifikuoti. Tyrimo rezultatai publikuojami Nature Astronomy.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Konstanta.lt
Konstanta.lt
(38)
(1)
(37)

Komentarai ()