Kiek laiko reikia Saturnui vieną kartą apsisukti aplink savo ašį? Pasirodo, to nežino net mokslininkai ()
Kiek laiko reikia Saturnui vieną kartą apsisukti aplink savo ašį? Klausimas atrodo paprastas, bet atsakymas – visai neaiškus.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Pirmą kartą Saturno sukimąsi išmatavo pro šalį skridęs Voyager. Jis nustatė, kad planetos magnetinis laukas reguliariai kinta 10 valandų 40 minučių periodu. Daugiau nei 20 metų šis intervalas buvo laikomas planetos sukimosi periodu, tačiau Cassini zondas išmatavo dešimčia minučių ilgesnį periodą.
Maža to, per 13 metų, kuriuos Cassini praleido Saturno sistemoje, sukimosi periodas nuolatos kito, ir netgi buvo nevienodas matuojant šiaurės ir pietų pusrutuliuose.
Dabar pasiūlytas galimas paaiškinimas.
Saturno magnetosfera formuojasi giliai po planetos debesų sluoksniu, o magnetinis laukas iškyla aukštai virš jų. Elektringos dalelės, judėdamos palei magnetinio lauko linijas, nutolsta labai toli nuo planetos ir todėl sulėtėja, panašiai kaip besisukantis šokėjas ant ledo, ištiesęs rankas į šonus. Lėčiau judančios dalelės stabdo viršutinius atmosferos sluoksnius. Tame pusrutulyje, kuriame konkrečiu metu yra vasara, elektringų dalelių yra daugiau, nes jį veikia stipresnė Saulės ultravioletinė spinduliuotė. Todėl vasariniame pusrutulyje atmosfera sulėtėja labiau, nei žieminiame.
Būtent tokius skirtumus matė Cassini. Panašus modelis galioja ir Jupiteriui; gali būti, kad tokie sukimosi spartos netolygumai yra bendra visų dujinių planetų savybė.
Tyrimo rezultatai publikuojami JGR Space Physics.