Nuodingiausias 2025 m. augalas. Galite nusipirkti beveik kiekvienoje maisto parduotuvėje  (2)

Vien palietus žalius vaisius ant odos gali atsirasti sunkių alerginių reakcijų, panašių į antrojo laipsnio nudegimus.



© Abhishek Jacob (CC BY-SA 3.0) | https://lt.wikipedia.org/wiki/Vakarinis_anakardis#/media/Vaizdas:Cashew_apples.jpg

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Išrinktas nuodingiausias 2025 m. augalas. Galite nusipirkti beveik kiekvienoje maisto parduotuvėje.

Jau daugiau nei 20 metų Hamburgo botanikos sodas organizuoja konkursą nuodingiausiam metų augalui išrinkti. Renginio tikslas – informuoti apie mus supančius augalus, auginamus namuose, soduose ir miesto erdvėse. Nors jie dažnai yra gražūs, naudingi ir skanūs arba turi naudos sveikatai, daugelis jų turi ir pavojingų savybių, apie kurias nežinome.

Kiekvienais metais sudaromas toksiškų augalų sąrašas. Tada vyksta balsavimas ir išrenkamas nugalėtojas. Pagal konkurso taisykles konkretus augalas gali būti nominuojamas tik kartą per penkerius metus.

Ankstesniais metais nuodingiausiais augalais buvo laikomos petražolės, o tiksliau jų sėklos, bulvės, kurių žaliosios dalys, vaisiai ir dygstantys gumbai yra labai toksiški, bei visterija, kurios visos dalys yra nuodingos.

2025 metais buvo išrinkti šie nugalėtojai:

  • 1 vieta: anakardžio medis (Anacardium),
  • 2 vieta: bijūnas (Paeonia),
  • 3 vieta: paprastasis putinas (Viburnum opulus),
  • 4 vieta: raudonžiedis progailis (Anagallis arvensis),
  • 5 vieta: stambialapis fikusas (Ficus Elastica).
[Vokietija!] Tik 29,3€. Belaidis aukšto slėgio plovimo įrenginys - su 2 baterijomis. Paskutiniai vienetai
7907 5

Mažiausia kaina šiais metais!

Iš Vokietijos sandėlio

Ribotas kiekis

Išsamiau

2025 metų nuodingiausias augalas – anakardžių riešutai, mums žinomi daugiausia kaip skanus užkandis, kurį galima nusipirkti parduotuvėje. Jie gaunami iš anakardžių medžio, iš tikrųjų vakarinio anakardžio medžio (Anacardium occidentale), kurio gimtinė yra Pietų Amerikos atogrąžų vietovės, o jo tėvynė yra šiaurės rytų Brazilija. Jis auginamas daugumoje atogrąžų šalių.

Tai nedidelis, 10-12 m aukščio medis, dažnai netaisyklingu kamienu ir labai plačia laja. Lapai apie šaką išsidėstę spirališkai, ovalūs, odiški, lygiakraščiai, 4-22 cm ilgio ir 2-15 cm pločio. Žiedai susitelkę iki 26 cm ilgio šluotelėje, smulkūs, žalsvi (vėliau parausta), 7-15 mm ilgio vainiklapiais. Subrandina netikrąjį vaisių – anakardį. Jis yra ovalus arba kriaušiškas, 5-11 cm ilgio, raudonos arba geltonos spalvos. Jis yra valgomas, pasižymi saldžiu kvapu ir skoniu. Minkštimas labai sultingas, o odelė plona, todėl anakardžių vaisių praktiškai neįmanoma transportuoti. Vaisiaus viršūnėje susidaro „tikrasis“ vaisius, vadinamas „anakardžio riešutu“. Tai lenktas, iš dviejų skiltelių sudarytas sausasis kaulavaisis, jo viduje yra sėkla. Šviežiose sėklose gausu odos alergiją sukeliančios anakardžio rūgšties, tačiau pakepinti anakardžio „riešutai“ yra tinkami valgymui.

 

Taigi, žalios anakardžių sėklos ir riešutų kevalai yra nuodingi. Žaliose anakardžių sėklose yra aliejaus (tamsaus, aštraus aliejaus), kuris yra toksiškas ir pažeidžia gleivines. Neapdorotų anakardžių riešutų valgymas gali sukelti stiprų pilvo skausmą. Tačiau vien palietus žalius vaisius ant odos gali atsirasti sunkių alerginių reakcijų, panašių į antrojo laipsnio nudegimus.

Ar parduotuvėje pirkti anakardžiai pavojingi?

 

Parduotuvėje įsigyti anakardžių riešutai yra visiškai nekenksmingi ir gali būti valgomi be rūpesčių. Iš jų nulupami kevalai, kuriuose yra daugiausia nuodingų medžiagų, o pačios sėklos kepamos arba verdamos garuose. Dėl to juose esantis aliejus nebėra toksiškas.

Be to, anakardžių riešutai turi daug naudingų savybių. Juose gausu nesočiųjų riebalų rūgščių, baltymų, skaidulų, vitaminų, ypač B grupės vitaminų, ir mineralų, tokių kaip magnis, varis ir cinkas.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(45)
(12)
(33)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai (2)

Susijusios žymos: