„Frankenštormas“: kodėl uraganas Sandy toks didelis? (Video) (1)
Pasaulio žiniasklaida sunerimusi seka įvykius Rytinėje JAV pakrantėje, prie kurios priartėjo istoriniu tituluojamas uraganas Sandy. Rytinės pakrantės didmiesčiuose saugumo sumetimais sustabdytos transporto linijos (metro, autobusai), milijonai moksleivių pirmadienį neišėjo į mokyklas ir liko namie. Sinoptikai prognozuoja, jog antradienio naktį (spalio 30d.) arba antradienį superaudros Sandy atnešti uraganiniai vėjai ir debesys nuklos trečdalį JAV teritorijos. Kodėl „Frankenštormas“ toks didelis?
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kuo toliau į šiaurę juda Sandy, tuo labiau virsta ekstra-tropinių ciklonu ir įgauna reaktyvinio srauto galių, kuris virš Šiaurės Amerikos siurbia oro mases iš vakarų į rytus. Tą „reaktyvinį oro masių srautą“ taipogi sąlygoja temperatūriniai skirtumai.
Nors Sandy centre tebesiautėja šiltas tropinis uraganas, šis meteorologinis monstras naujų jėgų įgauna iš šiaurės kryptimi vykstančio šilto oro masių judėjimo. Energijos prideda ir pietų link judančios šalto oro masės.
„Tai – įdomus atvejis, kur abu procesai vyksta vienu metu“, - pastebi Ch. Deivisas. – Sandy susiformavo kaip didelis uraganas, tačiau ne kaip neįprastai didelis. Nors kol kas tebelieka neaišku, kas konkrečiai apsprendžia uragano dydį, iš dalies tai gali būti susiję su drėgno oro masių dydžiu toje vietoje, kur susiformavo ciklonas. Sandy atveju, didžiulės šilto, drėgno oro masės susitelkė vakarinėje Karibų jūros dalyje, todėl uraganui susidarė visos sąlygos augti.“
„Kalbant apskritai apie visas tropines audras, kas lemia ir kontroliuoja audros dydį, kol kas žinome nedaug, - pripažįsta Viskonsino-Medisono universiteto mokslininkas Klarkas Evansas (Clark Evans). – Žinome tik tiek, jog audros, susiformavusios iš mažesnių atmosferos neramumų, būna mažesnės. Mažesnės būna ir tos audros, kurios gimsta virš sausesnių regionų.“