Kas yra beždžionės asmenukės autorius? (Video) (8)
Ne pelno organizacija „Wikimedia“, prižiūrinti laisvai redaguojamą „Wikipedia“ enciklopediją, į daugybę fotografo prašymų nebeplatinti vienos nuotraukos nemokamai, vis atsakinėja neigiamai. Mat užrakto mygtuką ant fotoaparato paspaudė ir save nufotografavo beždžionė, todėl jai ir turėtų priklausyti autoriaus teisės.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Su „Wikimedia“ fondu nesutinkantis fotografas kreipėsi į teismą – bylinėjimasis jam gali kainuoti apie 10 000 svarų (apie 43 tūkst. litų).
„Pagrindinis jų argumentas - kad jei beždžionė paspaudė mygtuką, jai ir priklauso autoriaus teisės. Bet jie nesuvokia, jog tą turi nuspręsti teismas“, - tikina fotografas.
Praeityje fotografui pasiskundus nuotrauka ne kartą buvo pašalinta iš enciklopedijos įrašų, bet kiti redaktoriai vis įkeldavo tą pačią nuotrauką.
„Kai kurie jų redaktoriai mano, jog nuotrauka turi būti įkelta. Aš jiems aiškinau, jog nuotrauka nėra viešo naudojimo, jog jie neturi teisės sakyti, kad nuotrauka yra viešo naudojimo. Beždžionė spaudė mygtuką, bet aš suderinau visus nustatymus“, - savo teises gynė fotografas.
Pasak D. Slaterio, kelionė, kurios metu užfiksuotas vaizdas, jam kainavo labai daug ir kad, nepaisant milžiniško nuotraukos populiarumo, jis ne tiek ir daug iš jos uždirbo.
„Kelionė beždžionių fotografuoti kainavo 2000 svarų. Jau nekalbant apie 5000 svarų vertės įrangą, kurią turėjau su savimi, draudimą ir kompiuterinė įrangą, naudotą nuotraukoms apdoroti. Fotografavimas – brangi profesija, į kurią dabar kėsinamasi. Jie bando atimti mūsų pragyvenimo šaltinį“, - skundėsi D. Slateris.
„Iš 10 000 užfiksuotų nuotraukų viena man leidžia pragyventi. Ir tai buvo viena iš tų nuotraukų. Jai iš tikrųjų atidaviau metus darbo“, - tikina fotografas.
Tuo tarpu „Wikimedia“ savo ataskaitoje rašė, jog „nesutinka“, kad autoriaus teisės priklauso fotografui, tačiau, pagal JAV įstatymus, „autoriai-ne žmonės“, kurie užfiksuoja vaizdus, automatiškai neįgyja teisių į savo nuotraukas.
„Kad fotografui priklausytų autoriaus teisė, jis turi akivaizdžiai pakeisti galutinį vaizdą, ir net tuo atveju jų autorystė galiotų tik pakeitimams, o ne pačiam vaizdui, kuriame buvo atlikti pakeitimai. Tai reiškia, kad autorystė nepriklauso niekam, todėl nuotrauka yra viešo naudojimo“, - rašoma ataskaitoje.