Žiemos prognozė: laukia neįprasti orai  (0)

Laukiantiems tikros lietuviškos žiemos ir Kalėdų su sniegu klimatologai turi žinių.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pagal amerikiečių prognozes žiema turėtų būti keliais laipsniais šiltesnė už normą, o gruodžio ir sausio mėnesiai prognozuojami ypatingai šilti.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vyriausiasis specialistas Justinas Kilpys pasakojo apie artėjančios žiemos prognozes.

„Pagal amerikiečių prognozes žiema bus šilta. Prognozuojama, kad žiema bus net iki 2 laipsnių šiltesnė nei paprastai būna Lietuvoje, dažniausiai pas mus žiemos vidurkis būna apie -4 laipsniai. Pastaruosius keletą metų irgi buvo tokia situacija, kad žiemos būdavo šiltesnės nei klimato norma, bet visais atvejais būdavo viena ar dvi savaitės, kai temperatūra nukrisdavo iki -20 laipsnių. Šiais metais prognozuojama šilta žiema, bet tai nereiškia, kad kelias dienas ar savaitę nebus žemos temperatūros. Pastebima tendencija, kad pastarosiomis žiemomis būna ekstremalūs pokyčiai, kai labai pašąla, o tuomet viskas ištirpsta ir turime pliusinę temperatūrą. Tokių situacijų šią žiemą taip pat gali pasitaikyti“, - aiškino J. Kilpys.

Klimatologas apibūdino kiekvieno žiemos mėnesio prognozę: „Visoje Europoje prognozuojama šilta žiema, ypač šiaurinėje ir vakarinėje Europoje. Kol kas atrodo, kad mūsų regione gruodis bus labai šiltas, taip pat ir sausis bus iki 2 laipsnių šiltesnis. O jau vasario mėnuo mūsų regione turėtų būti normalus ir įprastesnis.“

 Anot pašnekovo, nemaža tikimybė, kad Kalėdas sutiksime be sniego: „Kritulių prognozės yra dar labiau nepatikimesnės nei temperatūros. Tačiau lapkričio mėnesį prognozuojama labai mažai kritulių, o kitais žiemos mėnesiais, kadangi prognozuojama teigiama temperatūra, dažniau iškris šlapdriba arba lietus. Kai iškrenta lietus, o ne sniegas, natūraliai išeina, kad kritulių kiekis yra didesnis, todėl žiemai prognozuojamas didesnis kritulių kiekis. Labai gali būti, kad Kalėdas vėl sutiksime be sniego, žinoma, yra dažni svyravimai, galbūt Kalėdų savaitę kaip tik ateis šalčio banga ir gal sulauksime sniego, bet bendrai žiūrint, labiau tikėtina, kad sniego nebus.“

Pasak specialisto, šis ruduo buvo labai permainingas: „Pavyzdžiui, spalio pradžia buvo šaltesnė, vėliau sekė pora šiltų savaičių, bendrai spalio mėnuo buvo net šiek tiek šaltesnis už normą. Rugsėjo mėnuo buvo beveik dviem laipsniais šiltesnis už normą, rugsėjo pradžia buvo įspūdinga ir mušė rekordus. Lapkričio mėnuo prognozuojamas taip pat šiltesnis už normą, taigi bendrai ruduo bus iki 1 laipsnio šiltesnis už normą. Kritulių tikrai yra mažiau nei įprastai. Tiek rugsėjį, tiek spalį buvo kritulių mažiau ir lapkričio mėnesį prognozuojama, kad kritulių bus labai mažai.“

Svarbiausia diena – lapkričio 11-oji

Etnologas, profesorius Libertas Klimka pasakojo, kad jeigu norime sužinoti, kokia bus žiema, turime palaukti lapkričio 11 dienos.

„Tradiciškai žiemos pradžia spėjama Šventojo Martyno dieną, lapkričio 11 d. Yra toks gražus pasakymas: jeigu per Martyną žąsis ant vandens, tai per Kalėdas bus ant ledo. Ir atvirkščiai: jeigu žąsis ant ledo, tai per Kalėdas bus ant vandens. Šitą posakį tikrinu jau keletą metų ir galiu pasakyti, kad liaudiška išmintis neklysta ir posakis pasitvirtina“, - pasakojo L. Klimka.

Pasak etnologo, lapkričio 11-oji praeityje buvo svarbi data: „Duokles reikėdavo atiduoti iki šios dienos, šią dieną rinkdavo seniūnus, tai – paskutinė rudens šventė. Tą žąsį, kuri yra ant vandens arba ant ledo, išsikepdavo ir tai būdavo šventinis patiekalas. Tuomet žmonės žiūrėdavo į žąsies krūtinkaulį ir jeigu ten būdavo daugiau rudos spalvos, žiema bus lengva, jeigu baltos – žiema gili, snieginga, jeigu dėmėtas kaulas, reiškia bus daug atlydžių.“

Taip pat žmonėms būdavo labai svarbus derlius, šiems spėjimams, anot pašnekovo, skirta kita diena: „Dar nemažai spėjimų yra per Andriejaus dieną, tai yra lapkričio 30 d.. Tai yra pirmoji žiemos šventė. Tą dieną žmonės spėdavo, koks derlius bus kitais metais, nes nuo žiemos labai priklauso, kaip žiemkenčiai peržiemos. Sakydavo, kad jeigu tą dieną darganoja, ankštiniai gerai derės, jeigu medžiai apšarmoję, tai – gero derliaus ženklas.“

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Grynas.lt
Grynas.lt
Autoriai: Birutė Davidonytė
(16)
(0)
(16)

Komentarai (0)