Pusei primatų žemėje gresia išnykimas (13)
Beveik pusei visų primatų rūšių žemėje gresia išnykimas, teigiama Pasaulio gamtosaugos sąjungos atliktame tyrime.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kaip rašo britų dienraštis „The Guardian“, išsamiausias dešimtmečio tyrimas atskleidė, kad beždžionių ir kitų primatų gyvenimo sąlygos pastaruoju metu itin pablogėjo.
Jei prieš metus gamtosaugininkų „raudonajame sąraše“ buvo tik 39 procentai primatų rūšių ir porūšių, šiemet pavojuje atsidūrė jau 48 procentai.
Didžiausią grėsmę gyvūnams kelia gyvenamųjų plotų naikinimas, medžioklė dėl mėsos ir nelegali prekyba.
„Mes jau daugelį metų bandome atkreipti dėmesį į išnykimo pavojuje esančius gyvūnus, bet atliktas tyrimas parodė, kad tas pavojus yra daug didesnis, nei mes patys įsivaizdavome“, - teigia gamtosaugininkas Russellas Mittermeieras.
Pasak gamtosaugininko, anksčiau pagrindinė grėsmės priežastis buvo tropinių miškų naikinimas, tačiau dabar ne ką mažesnį pavojų kelia gyvūnų medžioklė.
Blogiausia padėtis – Pietryčių Azijoje, joje išnykimas gresia 71 procentui primatų. Prie to itin prisideda gyvūnų poreikis kinų medicinai ir prekybai. „Tai, kas vyksta Azijoje, yra pasibaisėtina, su tokiu dideliu pavojuje esančių gyvūnų rūšių skaičiumi niekur kitur nesusidūrėme“, – piktinosi gamtosaugininkas.
Gamtosaugininkai taip pat baiminasi dėl raudonųjų kolobų beždžionių Afrikoje. Pavojus gresia 11 iš 13 raudonųjų kolobų veislių, o dvi veislės jau dabar gali būti išnykusios. Išnykti taip pat gali javano gibonai, lamūrai ir tamarino liūtai.
Tiesa, mokslininkai pripažįsta, kad pavojuje esančių gyvūnų skaičius taip greit per metus nešoktelėjo. Tokia bloga padėtis galėjo būti ir prieš penkerius metus, tačiau ji paaiškėjo tik dabar, atlikus išsamią analizę.
Rūšis pripažįstama esanti išnykimo pavojuje, jei atitinka tris sąlygas – populiacija yra maža, išgyvena didelį gyvūnų skaičiaus nuosmukį ir jos gyvenamieji plotai yra riboti.