Testas: ar gerai girdite? (Video) (4)
Senstant žmonių klausa prastėja, o pirmiausia nustojame girdėti itin didelio dažnio garsus. Pagal tai, kokio dažnio garsų nebegirdite, galima nustatyti jūsų ausų „amžių“, t.y. kokio amžiaus žmogui prilygsta jūsų klausa.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Jei girdite 8 000 Hz garsą, tai reiškia, kad esate gyvas ir nesate kurčias. Ar girdite 12 000 Hz cypimą? Tuomet jums veikiausiai yra mažiau nei 50 metų. Girdinčiųjų 15 000 Hz amžius neturėtų viršyti 40-ies, o 16 000 Hz – 30 metų. Dažnį padidinus iki 17 000–18 000 Hz, garsą turėtų girdėti tie, kuriems yra iki 24-erių, o jei girdite dar didesnio dažnio, 19 000 Hz, garsą, veikiausiai jūs jaunesni nei 20 metų. Bent jau tokią klausą turite.
Norite sužinoti, kokia jūsų klausa? Siūlome atlikti testą – jį rasite paspaudę čia. Neužmirškite įjungti garsiakalbių arba užsidėti ausinių bei nustatyti tinkamą garsumą.
Kodėl taip yra? Garso bangos, patekusios į ausį, atsimuša į ausies būgnelį. Šį virpėjimą klausomųjų kauliukų grandinė perduoda į vidinę ausį ir pasiekia sraigę (cochlea) – du su puse karto susisukusį spiralinį kanalą. Joje yra tūkstančiai mažų plaukelių – nervinių ląstelių, kurios fiksuoja skirtingo dažnio garsus ir perduoda šiuos duomenis smegenims, kurios garsus apdoroja.
Laikui bėgant, dėl nuolatinių aplinkos garsų ir, ypač, triukšmo, šios ląstelės dėvisi. Jautriausi „plaukeliai“ yra arčiausiai išorės – juos išjudinti užtenka menkiausios vibracijos. Tačiau jie ir greičiausiai nusidėvi.
Liūdniausia tai, kad šios nervinės ląstelės praktiškai neatsinaujina. Taigi jei paaugliai dar gali girdėti garsus iki 20 000 Hz, suaugusiųjų klausos diapazonas gerokai susiaurėja.