Nauji tyrimai parodė, kad kairiarankių smegenys veikia kitaip ()
Visuomenė seniai vadina kaire ranka rašančius žmones talentingais. Nauji tyrimai parodė, kad kairiarankių smegenys veikia kitaip – šie žmonės pasižymi geresniais verbaliniais įgūdžiais.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kaip teigiama naujame žurnale „Brain“ paskelbtame tyrime, kairiarankiai turi genetinį komponentą, kuris yra susijęs su geresniais žodiniais įgūdžiais ir mažesne rizika susirgti Parkinsono liga.
Tyrimo metu buvo atlikta tūkstančiai smegenų skenavimų ir šimtai tūkstančių sekvenuotų genomų. Mokslininkai ieškojo ryšio tarp genų, smegenų ir rankų. Nustatyta, kad kairiarankių kairysis ir dešinysis pusrutuliai labiau išvystyti zonose, susijusiose su kalba, o tai gali reikšti geresnius verbalinius sugebėjimus.
Taip pat nustatyta „reikšminga teigiama koreliacija tarp kairiosios rankos naudojimo ir psichinės sveikatos“, tiksliau, tokių jos faktorių, kaip jautrumas ir nerimas.
Ankstesni tyrimai rodė, kad kairiarankystė yra paveldima maždaug 25 proc., o kitus tris ketvirtadalius pokyčių lemia aplinkos veiksniai. Tiesa, kokie būtent tai yra veiksniai, mokslininkams dar sunku suprasti.
Kas svarbiau – genai ar Zodiako ženklas?
„Kairiarankystė man atrodo kiek keista ypatybė, kurią sau priskiriu kartu su beveik dešimtadaliu viso pasaulio žmonijos. Kairiarankiai sudaro didesnę visuomenės dalį nei vieno ar kito Zodiako ženklo atstovai, tačiau astrologiją kažkodėl aptarinėjame daug dažniau“, – rašė „The Guardian“ žurnalistas Aleksas Hernas.
Jis pridūrė, kad, skirtingai nei buvimas Šauliu, kairiarankystė jo gyvenimui padarė didelį poveikį.
„Labiausiai tai pajutau naudodamasis žirklėmis – skaudėjo, ir rašikliais – nuolat išsitepdavau, taip pat grodamas muzikos instrumentais – viskas atrodė painu, ar žaidžiant žaidimą, kuriam reikia rakečių: aš labai prastai žaidžiu tenisą, badmintoną ir kitus žadimus, nors siaubingai man sekasi ir užsiimant kitomis sporto šakomis, kur raketės visai nereikalingos, tad gal tai nieko bendro su mano rankomis ir neturi“, – juokavo žurnalistas.
A. Hernas priminė, kad kairiarankiams vis dar nėra pritaikyta daugybė dalykų: nuo kėdžių su išstumiamais staliukais iš dešinės pusės, kokios paprastai būna universitetuose ar konferencijų salėse, iki naujos technologijos – elektroninių užrašinių, kuriomis kaire ranka rašyti beveik neįmanoma, nes kompiuteris mano, jog tušinuką laikai dešinėje rankoje.
Mūsų planetoje kairiarankių dalis visuomenėje nuo senų laikų yra vienoda. Tačiau požiūris į juos skyrėsi, keltos įvairios prielaidos, kodėl žmogus yra kairiarankis: nuo šėtono apsėdimo iki polinkio į homoseksualumą. Dabar pastebima, kad kairėje rankoje tušinuką laikantys žmonės dažnai pasižymi įvairiais talentais, ypač kūrybiškumu, o moklininkai nenustoja ieškoti šių sąsajų priežasties.