Dar viena priežastis numesti svorį: nustatyta, kaip radikaliai skiriasi lieknų ir apkūnių žmonių smegenys  ()

Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad antsvorį turinčiųjų smegenys atrodo dešimtmečiu senesnės nei lieknų žmonių, rašo „BBC News“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Žmonėms senstant natūraliai nyksta baltoji smegenų masė – už informacijos perdavimą atsakinga smegenų dalis.

Kembridžo universiteto mokslininkų komanda išsiaiškino, kad šį nykimo procesą skatina antsvoris, taigi, nutukusio 50-dešimtmečio smegenys yra tokios pat kaip liekno 60-dešimtmečio.

Pasak mokslininkų, prireiks dar daug tyrimų, kol bus išsiaiškinta, kokį poveikį smegenims daro papildomi kilogramai. Kembridžo senėjimo procesų ir neurologijos centre dirbantys specialistai ištyrė 473 ne jaunesnių kaip 20-ies ir ne vyresnių kaip 87-erių metų žmonių smegenis, antsvorį turinčiųjų smegenis lygindami su lieknų žmonių smegenimis.

Iš žurnale „Neurobiology of Aging“ paskelbtų tyrimo rezultatų galima spręsti apie akivaizdžius baltosios masės skirtumus nutukusių ir lieknų žmonių smegenyse. Buvo nustatyta, kad nutukusių asmenų smegenyse baltosios medžiagos yra daug mažiau nei lieknųjų.

Vidutinis amžius – pavojingiausias

Smegenų skirtumai akivaizdūs tik tarp vidutinio amžiaus suaugusiųjų. Tai rodo, kad būtent šiuo laikotarpiu smegenys gali labiausiai pakisti. Tačiau žinių ir supratimo tikrinimo testus abi grupės atliko vienodai, todėl, pasak mokslininkų, būtina atlikti išsamesnius tyrimus, siekiant išsiaiškinti, kas iš tiesų lemia tokių ligų kaip silpnaprotystė vystymąsi.

Tyrimui vadovavusi mokslų daktarė Lisa Ronan, dirbanti Kembridžo universiteto psichiatrijos fakultete, paminėjo, kad nėra aišku, ar tarp nutukimo ir smegenyse vykstančių procesų yra koks nors ryšys.

Atsakinėdama į BBC klausimus mokslininkė sakė: „Nutukimas – labai sudėtingas reiškinys. Mes tikrai daug žinome, kokius kūno pokyčius jis lemia. Bet kaip jis veikia smegenis ir kaip smegenys reaguoja į nutukimą, dar tik pradedame aiškintis.“

Tyrime dalyvavęs profesorius Sadalas Farooqi iš Kembridžo universiteto „Wellcome Trust“ medžiagų apykaitos tyrimų instituto patvirtino išvadas apie didžiausią vidutinio amžiaus žmonių smegenų pažeidžiamumą.

„Svarbu išsiaiškinti, ar smegenyse dėl antsvorio įvykstantys pokyčiai išnyksta atsikračius papildomų kilogramų. Turime išsamiau ištirti svorio, mitybos režimo ir fizinio aktyvumo poveikį smegenyse vykstantiems procesams ir atminčiai“, – pabrėžė profesorius.

Aut. teisės: delfi.lt
(20)
(1)
(19)

Komentarai ()