Mokslininkai mano atskleidę kvapų galią: štai kodėl jie sugeba sukelti tokius stiprius prisiminimus  ()

Kvapai gali būti stebėtinai jaudinantys. Užuostų kvepalų kvapas gali priminti seną draugą, gaminamos vakarienės kvapai gali jus sugrąžinti į močiutės virtuvę. Naujame tyrime, apie kurį pranešta akademiniame žurnale „Progress in Neurobiology“, mokslininkai atskleidė, kad žmogaus evoliucija ir smegenų nervų ryšiai gali padėti paaiškinti, kaip kvapai sugeba sukelti tokius stiprius prisiminimus.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Northwestern universiteto mokslininkai atkreipė dėmesį į skirtingas sistemas, kurios sujungia mūsų pagrindines jutimo sritis – regėjimą, klausą, prisilietimą ir juslę – prie hipokampo, kompleksinės smegenų struktūros, susijusios su emocijomis ir atminties formavimu. Jie atrado, kad hipokampas turi žymiai tvirtesnį ryšį su uoslės sistema. Jie teigia, kad ši tiesioginė linija tarp uoslės sistemos ir hipokampo gali padėti paaiškinti, kodėl kvapai žmonėms gali sukelti tokį stiprų emocinį atsaką.

Tyrėjų teigimu, šis jutiminė magistralė tarp uoslės sistemos ir hipokampo greičiausiai atspindi tai, kaip subtiliai vystėsi smegenys.

„Evoliucijos metu žmonės patyrė didžiulį neokortekso, kuris pertvarkė prieigą prie atminties tinklų, išsiplėtimą“, – sakė Christina Zelano, tyrimo autorė ir Northwestern universiteto Feinbergo medicinos mokyklos neurologijos docentė.

 

„Regėjimas, klausa ir prisilietimai pakeitė savo kryptį smegenyse, kai išsiplėtė neokorteksas, kuris jungiasi su hipokampu per tarpininką – asociatyvinę žievę. Mūsų duomenys rodo, kad uoslė nepakeitė savo krypties ir išlaikė tiesioginę prieigą prie hipokampo“, – paaiškino Christina Zelano.

Uoslės praradimas gali net sukelti depresiją

Atsižvelgdami į kvapų svarbą mūsų emocijoms, mokslininkai taip pat pabrėžia, kad uoslės praradimas gali smarkiai paveikti gyvenimo kokybę. Daugybė tyrimų uoslės praradimą susiejo su depresija.

Tai kelia ypač didelį nerimą, nes žinoma, kad COVID-19 yra glaudžiai susijęs su uoslės praradimu, dar vadinamu anosmija. Iš tikrųjų uoslės praradimas yra vienas iš dažniausiai užregistruotų ilgalaikių koronaviruso šalutinių reiškinių ir dažnai gali trukti kelias savaites, jei ne mėnesius, po pradinės infekcijos.

 

Šiame naujame tyrime nebuvo konkrečiai nagrinėjama su COVID-19 susijusi anosmija, tačiau tai suteikia žinių apie tai, kaip infekcija ir ilgalaikis koronaviruso poveikis gali turėti didelį poveikį žmonių gyvenimo kokybei.

„Koronaviruso pandemija atkreipė dėmesį į uoslės tyrimus. Nors mūsų tyrimas tiesiogiai nenagrinėja koronaviruso sukelto uoslės praradimo, jis kalba apie svarbų aspektą, kodėl uoslė yra svarbi mūsų gyvenimui. Kvapai yra dalis atminties ir susieja mus su ypač svarbiais prisiminimais mūsų gyvenime, dažnai susijusiais su artimaisiais“, – pridūrė C. Zelano.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: TV3
TV3
(3)
(1)
(2)

Komentarai ()