Nauji mokslo metai – iššūkis vaikams ir tėvams: kaip sukurti gerą mokymosi aplinką namuose? ()
Startavę mokslo metai visada pažeria iššūkių tėvams ir jų atžaloms. Vienas iš svarbiausių – sukurti tinkamą mokymosi aplinką namuose. O tai skatina apsvarstyti daug aspektų ir rasti efektyviausius sprendimus.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Funkcinės zonos vaiko kambaryje
Vaiko kambarys ypatinga vieta namuose, nes čia turi sutilpti net kelios funkcinės zonos: žaidimų, mokymosi, miego, daiktų laikymo. Tai nemažas iššūkis, ypač jei patalpa kompaktiška. Vienoje erdvėje reikia atrasti vietą vaiko lovai, darbo stalui su kėde, daiktų laikymo baldams ir jaukiam žaidimų kampeliui. Užduotį palengvins funkcionalūs, transformuojami baldai. Verta derinti kelis apšvietimo sprendimus skirtingoms zonoms. Mažoje erdvėje būtinai išnaudokite sienų plotą – tam tiks aukštos spintos, knygų lentynos, atskiros pakabinamos lentynos.
Svarbiausias vaidmuo tenka rašomajam stalui ir kėdei
Jei vaikas jau mokinukas, tai jo kambaryje pagrindiniai baldai yra rašomasis stalas su kėde, nes prie jų atžala praleis daug laiko, tad tikslinga rinktis ergonomiškus, kokybiškus, vaiko ūgį atitinkančius baldus. Tėveliams svarbu atminti, kad netinkamas rašomasis stalas gali lemti laikysenos, net kraujotakos sutrikimus.
|
picjumbo_com (Free Pixabay license) | Pixabay
Stalo dydis
Itin reikšmingas kriterijus – rašomojo stalo aukštis, nes šis baldas neturi būti vaikui nei per žemas, nei per aukštas. Aukštis tinkamas tada, kai vaikas atsisėdęs tiesiai ir sulenkęs kojas per kelius 90 laipsnių kampu į grindis remiasi pilna pėda, o rankos patogiai gula ant stalo, per alkūnes irgi sulenktos 90 laipsnių kampu.
Svarbūs ir kiti rašomojo stalo parametrai. Įsitikinkite, kad stalo ilgis bus pakankamas. Pradinukams gali užtekti ir trumpesnio stalo, bet vyresnių klasių moksleiviui geriau rinktis daugiau kaip 100 cm ilgio stalą. Atsižvelkite ir į gylį – jo turi užtekti patogiai išdėstyti mokymosi reikmenis ir turi likti pakankamai vietos vaiko rankoms rašant.
Rašomojo stalo tipas
Itin populiarūs reguliuojamo aukščio stalai, turintys kelias aukščio pozicijas ir, paprastai kalbant, „augantys“ drauge su vaiku. Tai labai praktiškas sprendimas keleriems metams.
Kampinis rašomasis stalas tiks, jei norite racionaliai išnaudoti kampinę kambario erdvę. Tokie stalai didesni, jie geras variantas, jei ant stalo stovės stacionarus kompiuteris ir dar reikės pakankamai vietos rašymui.
Su lentynomis ar spintelėmis integruoti stalai labai patogus sprendimas, padedantis palaikyti kambaryje tvarką ir užtikrinantis, kad svarbiausi daiktai mokantis bus lengvai pasiekiami.
Kėdės pasirinkimas
Kėdė prie rašomojo stalo turi būti ne tik patogi, bet ir užtikrinti taisyklingą vaiko laikyseną. Svarbus kriterijus – ergonomika. Puiku, jei kėdės aukštis bus reguliuojamas, atlošas stabilus, užtikrinantis taisyklingą nugaros padėtį. Geriausia, jei atlošas bus aukštas, kad į jį atsiremtų ir visa nugara, ir pečiai. Didelis privalumas – lenkta, natūralų stuburo linkį atitinkanti atlošo forma. Kadangi vaikas ant kėdės praleis išties daug laiko, verta atkreipti dėmesį ir į baldo medžiagą – ji turi būti laidi orui.
klimkin (Free Pixabay license) | Pixabay
Apšvietimo sprendimai
Vaiko kambaryje turėtų būti daug natūralios šviesos. Apšvietimui rinkitės pagrindinį šviesos šaltinį ir papildomus. Vienas iš papildomų – ant rašomojo stalo. Stalinis šviestuvas čia atliks itin svarbų vaidmenį vėlyvais vakarais, kai oras apniukęs ir natūralios šviesos mažoka. Platų šviestuvų pasirinkimą rasite formadore.lt e. parduotuvėje.
Jei vaikas nedidelis – jungiklius įrenkite jam patogiame aukštyje.
Dar keli patarimai kuriant interjerą:
- Nesirinkite ryškių spalvų, kurios vaiką blaškys. Mokymosi aplinkai labiausiai tiks neutralios pastelinės spalvos. Galima derinti kelis spalvinius apdailos sprendimus miego zonai pasirenkant raminančias spalvas, o darbo zonai – skatinančias koncentraciją.
- Venkite daug puošybos detalių mokymosi zonoje, nes jos blaškys vaiko dėmesį;
- Sukurkite jaukią vietą poilsiui kambaryje, kur vaikas galės ramiai pailsėti, padarydamas pertraukas ruošiant namų darbus – čia tiks blausesnis, švelniai gelsvas apšvietimas;
- Mokykite vaiką palaikyti tvarką, neužkrauti stalo daiktais.
Aplinkos įtaka
Kodėl svarbu tiek dėmesio skirti tinkamos aplinkos sukūrimui vaiko kambaryje? Nes aplinka reikšmingai prisideda prie vaiko motyvacijos, gebėjimo susikaupti, nusiteikimo mokytis. Tad kuriant mokymosi aplinką namuose svarbu atsižvelgti ne tik į baldų pasirinkimo, išdėstymo, apšvietimo rekomendacijas, tačiau ir į vaiko poreikius bei norus. Jo mokymosi erdvė turi būti jam jauki, graži, komfortiška.