Sunkmetis - užprogramuota informacinio saugumo audra (1)
Lietuvą ir pasaulį apniukęs ekonominis sunkmetis gali atnešti daug didesnių nemalonumų informacijos saugumo srityje, nei paprastai yra manoma. Finansinės krizės metu didesnį spaudimą juntančios verslo kompanijos priverstos mažinti išlaidas, skiriamas informacijos saugumui užtikrinti bei atisakyti šią sritį kuruojančių darbuotojų. Apklausos rodo, kad mažėjant informacinio saugumo indeksui, auga kibernetinio nusikalstamumo ir komercinio šnipinėjimo potencialas.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Vienos iš saugumo sprendimų kūrimo lyderių pasaulyje kompanijos „McAfee“ 2009 m atliktoje studijoje „Nesaugios ekonomikos: kritinės informacijos apsauga“ nurodoma, kad 46 proc. pasauliniu mastu atliktos apklausos dalyvių mano, jog didžiausia šios finansinės krizės sukelta grėsmė organizacijų informaciniam saugumui – atleisti darbuotojai. Šioje apklausoje pasauliniu mastu dalyvavo per 1000 stambių organizacijų vadovų, saugumo ir verslo ekspertų.
Studijos metu atliktos apklausos aiškiai parodė, kad ekonominio sunkmečio metu verslo atstovai yra sunerimę dėl kritinės informacijos, tokios kaip intelektinė nuosavybė ar konfidencialūs verslo duomenys, saugumo. 39 proc. respondentų mano, kad ši informacija tapo dar labiau pažeidžiamesnė dėl neigiamai pakitusios ekonominės situacijos.
Kaip teigia „McAfee“ partnerio Lietuvoje IT bendrovės „DPA programinė įranga“ vadovas Genadijus Gricukas, nors mūsų šalies verslo organizacijose pasireiškiantys komercinio šnipinėjimo atvejai retai kada iškyla į viešumą, tai nereiškia, kad jų visai nėra ir saugumu rūpintis beveik nebereikia. „Pasaulinės apklausos duomenys be abejonės yra aktualūs ir Lietuvai. Vidinių duomenų vagysčių padaromos finansinės žalos dydis tiesiogiai priklauso nuo to, kaip patikimai organizacijoje ribojamas priėjimas prie jautrios informacijos. O jei omenyje turėsime ir dabartinės krizės nulemtą IT saugumui skiriamų lėšų sumažėjimą, verslo kompanijoms tai gali reikšti dar didesnius nuostolius“, - sako G. Gricukas.
Anot IT bendrovės „DPA programinė įranga“ vadovo, nors komercinis šnipinėjimas dažniausiai būna nulemtas žmogiškojo faktoriaus, šiandien galima rasti patikimų priemonių, užtikrinančių informacijos nutekinimo prevenciją. Iš jų būtų galima paminėti visos turimos elektroninės informacijos centralizaciją, centralizuoto saugumo sprendimo įdiegimą bei duomenų kodavimą (encryption).
Paskutiniais tarptautinės kompanijos „Forrester Research“ atliktų tyrimų duomenims, tarp mažų ir vidutinių įmonių, saugumui skiriama IT biudžeto dalies išaugo iki 9,1 proc., tarp didelių – iki 11,7 proc.