Mitinis senovės Graikijos miestas buvo nusėtas didžiuliais turtais, bet vėliau jis dingo: kas čia nutiko? ()
Senovinį graikų Tenėjos (graik. Tenea) miestą kasinėjantys ekspertai atrado daugybę neįkainojamų artefaktų – įskaitant lempas, monetas, papuošalus, skulptūras ir net vonias.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Lobio suradimas buvo patvirtintas dar praėjusiais metais – bet nuo to laiko ekspertai daug ir sunkiai dirbo, kad jį iškeltų jį į žemės paviršių.
Visos radimvietės plotis siekia 670 metrų, ir apima namų tinklą bei kapavietes, pilnas aukso ir sidabrinių urnų, rašo „The Sun“.
Pasak senovinių mitų, Tenėja buvo pastatyta tam, kad būtų kur apgyvendinti Trojos karo belaisvius – bet vėliau, Romos laikais, išaugo į turtingą miestą.
Aptikti gausūs turtai šiuos mitus patvirtina – bet ir palieka vieną svarbią mįslę: kodėl toks miestas buvo staiga apleistas?
Turi versiją
Po to, kaip 400 mūsų eros metais Tenėja buvo apleista, ji išbuvo palaidota po žeme iki 2013 m., kai prasidėjo kasinėjimai. Tai, kad ši vieta iš tiesų yra mitinė Tenėja, nebuvo galutinai patvirtinta dar penkerius metus – archeologai norėjo būti visiškai tikri, kad turi pakankamai įrodymų.
Bet jau nuo pat pačios pradžios mokslininkai sakė, kad pirmieji radiniai gali tebūti ledkalnio viršūnė.
Žinoma, egzistuoja yra teorijų, kodėl miestas buvo apleistas
„Mes žinome, kad tuo metu į šią vietovę įsiveržė slavai. Manome, kad Tenėjos gyventojai apleido miestą ir pabėgo į kalvas“, – BBC sako archeologas Konstantinos Lagosas.
Mitinis miestas
Mokslininkai rado įrodymų, kad praėjus maždaug 200 metų po miesto apleidimo, žmonės sugrįžo – tačiau miestas prarado turtus, tad radiniai iš to laikotarpio nebe tokie prašmatnūs.
Tenėja taip pat buvo paminėta daugelyje graikų mitų – įskaitant ir garsųjį Oidipo mitą – pasakojimą apie Tėbų karalių, kuris nužudo savo tėvą, kad galėtų ištekėti už savo motinos. Yra net keletas mokslininkų, tvirtinančių, kad Oidipas gimė Tenėjoje.
Ekspertai ir toliau tęs kasinėjimus šioje vietoje, kuri dabar jau yra saugoma. Mat prieš išduodant leidimą kasinėti šioje radimvietėje, pasaulyje pagarsėjo kontrabandininkai, kurie čia iškasė dvi VI a.pr.m.e. marmurines statulėles ir 2010 m. mėgino jas parduoti už 10 mln. eurų.