[Žinios Lietuvoje] Kur dėti baterijas, žaislus ir prietaisus po švenčių  ()

Šventes norisi sutikti tvarkinguose namuose, tad gyventojai gruodį planuoja ne tik kalėdines dovanas, bet ir namų ruošos darbus. Jei nusprendėte susitvarkyti iš esmės, aplinkos apsaugos specialistai primena, kur dėti nebereikalingus daiktus, kurių, tikėtina, tikrai atsiras, kai patikrinsite visus namų stalčius, lentynas, sandėliukus, rūsius ir pan.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Vien buitinės technikos ir elektronikos prietaisų namų ūkyje vidutiniškai yra 74 vienetai, tačiau kas 8-tas nėra naudojamas, dar dalis jų yra sugedę. O kur dar nebenešiojami rūbai, atsibodę žaislai ir kiti seniai atitarnavę daiktai. Įvertinę, kas jums tikrai nebereikalinga, surūšiuokite daiktus pagal kategorijas. Atminkite, kad elektronikos, tekstilės, plastiko atliekos turi nukeliauti pas licencijuotus atliekų tvarkytojus, o ne į buitinių atliekų konteinerį“, – sako Gamintojų ir importuotojų asociacijos bei Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos vadovė Veronika Masalienė.

Specialios talpos – patogiose vietose

Pasak V. Masalienės, tvarkingai atsikratyti bet kokiomis atliekomis nėra labai sudėtinga. Pavyzdžiui, turite keletą išeikvotų baterijų ir sulūžusias ausines. Surinkite visas smulkios elektronikos atliekas į vieną vietą, gerai apžiūrėkite lentynas, stalčius, gal juose guli ir senas, niekam nebereikalingas mygtukinis telefonas ar kompiuterio pelė. Nepamirškite, kad kai kurie žaislai veikia su baterijomis, išimkite jas.

„Kai kitą kartą keliausite apsipirkti, pasiimkite maišelį su smulkia elektronika. Prekybos centruose, dažniausiai prie pat įėjimo yra specialios talpos smulkiai elektronikai ir baterijoms – viską, ką sukaupėte galite čia ir palikti. Beje, tokių pat talpų būna ir biuruose, pasidomėkite, gal atvežti nebereikalingą elektroniką galite tiesiog į darbą. Atliekas iš talpų surinkę tvarkytojai pasirūpins, kad jos būtų perdirbtos ir iš jų atgautos vertingos medžiagos“, – teigia V. Masalienė.

Kitaip reikėtų elgtis, jei namuose riogso nebereikalinga stambi buitinė technika ar elektronikos prietaisai – viryklė, šaldytuvas, skalbimo mašina, televizorius ir pan. Didelius ir sunkius daiktus kur nors išgabenti gali būti sudėtinga, tačiau iš tiesų jais atsikratyti taip pat yra labai paprasta – tereikia užsisakyti nemoką jų išvežimą. „Man rūpi rytojus“ komanda tokią paslaugą teikia visoje Lietuvoje ir gyventojams tai visiškai nieko nekainuoja, nes tinkamą atliekų surinkimą ir sutvarkymą finansuoti yra įpareigoti gamintojai bei importuotojai.

 

„Kuo daugiau atliekų pateks pas specializuotus atliekų tvarkytojus, tuo daugiau jų bus perdirbama į naujus gaminius, tad tuo daugiau gamtos išteklių sutaupysime ir prisidėsime prie taršos mažinimo. Pavyzdžiui, elektronikos atliekose galima surasti 69 cheminės periodinės lentelės elementus. Atliekų tvarkytojai gali perdirbti ir visas kitas atliekas – plastikus, gumą, stiklus, o tai, ko perdirbti negalima, gali būti panaudota energijai gauti“, – paaiškina V. Masalienė.

Tinkami naudoti daiktai – į kitas rankas

Surasti artimiausią nebereikalingos elektronikos, buitinės technikos, baterijų, akumuliatorių priėmimo punktą ar sužinoti, kur kreiptis dėl nemokamo atliekų išvežimo, galima projekto „Man rūpi rytojus“ internetinėje svetainėje www.manrupirytojus.lt.

 

Dar tinkamus naudoti kitus daiktus ar įrenginius patartina atiduoti ar padovanoti ir taip pratęsti jų gyvenimą. Tai galima padaryti dalijimosi daiktais stotelėse „DĖK‘ui“. Čia gyventojai gali nemokamai palikti nebereikalingus, bet tvarkingus, geros būklės, naudojimui tinkamus baldus, indus, veikiančius buitinės technikos ar elektronikos prietaisus, knygas, kitus buityje naudojamus daiktus.

Norintiems patikusius daiktus pasiimti tereikia atvykti į šias stoteles. Stotelių adresus rasti ir patikusius daiktus rezervuoti galima tinklapyje https://www.stoteledekui.lt/.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(1)
(0)
(1)

Komentarai ()