„Pliušinių meškiukų“ istorijoje Lukašenkos grasinimas Lietuvai: jums maža nepasirodys  (21)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka ketvirtadienį pareiškė laukiąs atsakymų iš Lietuvos dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos ir pagrasino, kad „Lietuvai dėl to maža nepasirodys“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Švedijos aktyvistai paskelbė praeitą mėnesį neteisėtai įskridę į Baltarusijos oro erdvę ir numetę šimtus pliušinių meškiukų su mažyčiais parašiutais, prie kurių buvo pritvirtinti rašteliai, agituojantys už kalbos laisvę ir žmogaus teises.

Pranešama, kad lėktuvas į Baltarusiją įskrido iš Lietuvos. Anot Baltarusijos žiniasklaidos, Minskas kreipėsi į Lietuvą ir Švediją prašydamos suteikti teisinę pagalbą tiriant galimą valstybinės sienos pažeidimą, kai liepos 4 dieną švedų pilotuojamas lengvasis lėktuvas kirto Lietuvos–Baltarusijos sieną.

Šis incidentas peraugo į diplomatinį konfliktą tarp Baltarusijos ir Švedijos. Minskas trečiadienį paskelbė atšaukiantis visus savo diplomatus iš Švedijos ir nurodė Stokholmui susigrąžinti visus savo diplomatinius darbuotojus iš Baltarusijos.

„(Ši tema) reikalauja atsakymo pagal tarptautinius standartus iš Švedijos ir Lietuvos, tuo mes šiandien ir užsiimame“, – sakė A. Lukašenka, kurį cituoja Rusijos naujienų agentūra „Interfax“.

„Jeigu tų atsakymų, pagal tarptautines normas, nebus, mes rasime adekvatų atsakymą į „pliušinius reikalus“, – pareiškė jis.

„Ir Lietuvoje tegu netupi kaip pelytės po šluota. Jie mums turi atsakyti, kodėl suteikė savo teritoriją sienos pažeidimui, – pabrėžė Baltarusijos prezidentas. – Kam, kam, o jau Lietuvai dėl to maža nepasirodys“.

Krašto apsaugos ministrė: jokio pažeidimo nebuvo

Lietuva neturi jokių duomenų apie incidentą, susijusį su „pliušinių meškiukų“ istorija Baltarusijoje, o Minsko teisinės pagalbos prašymas būtų svarstomas pagal galiojančius įstatymus, ketvirtadienį pareiškė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.

„Lietuvos oro erdvė tikrai nebuvo pažeista. Nuolat Lietuvoje būna įvairūs privatūs mažesni lėktuvėliai, jų buvo ir tuomet, tačiau jokių pažeidimų fiksuota nebuvo. Jeigu bus kreiptasi pagalbos dėl tyrimo, tai tada Lietuvos institucijos svarstys apie tą galimybę pagal galiojančius įstatymus“, – „Žinių radijui“ sakė ministrė.

„Lietuva neturi jokių duomenų apie kokį nors incidentą“, – teigė R. Juknevičienė.

R. Juknevičienė ketvirtadienį sakė neturinti oficialios informacijos apie Baltarusijos prašymą Lietuvai. Ji taip pat pareiškė, kad Lietuva solidarizuojasi su Švedija, o Baltarusijos elgesys esąs nederamas.

„Belieka tik solidarizuotis su Švedija. Šitoks elgesys, diplomatų išmetimas yra labai keistas ir neatitinka nei geros kaimynystės, nei bendradarbiavimo tarp valstybių principo“, – kalbėjo ministrė.

Lietuvos Civilinės aviacijos administracija: pažeidimas galėjo būti

Lietuvos Civilinės aviacijos administracija (CAA) dėl skrydžio taisyklių reikalavimų pažeidimo svarsto galimybę kelti administracinio pažeidimo bylą Švedijos pilotams, kurie įtariami neteisėtai įskridę į Baltarusiją ir išmėtę ten tūkstantį pliušinių meškiukų, taip reikšdami paramą žodžio laisvei.

Tai BNS ketvirtadienį pranešė Civilinės aviacijos administracijos direktoriaus pavaduotojas Alvydas Šumskas. Vis dėlto jis pridūrė abejojantis, ar iškėlus bylą įtariami pažeidėjai sutiktų atvykti į Lietuvą ir pateikti pasiaiškinimus.

„Jie yra identifikuoti jų prisipažinimais žiniasklaidoje. Formaliai mes tą (bylos kėlimo) klausimą dabar svarstome. Teoriškai įmanoma, praktiškai, manau, kad tokia byla pasibaigtų be rezultatų. Organizuojant administracinę bylą turime išsikviesti pas mus, jie turi atvykti, parašyti paaiškinimus, mes turime surašyti protokolą, jie turi jį pasirašyti, patvirtinti, kad sutinka. Nustatyti pusės metų terminai. Aš labai stipriai abejoju, ar jie atvyktų. Praeitų pusė metų ir tektų bylą nutraukti. Bet svarstome, gal ir inicijuosime pasitarę su teisininkais“, – sakė A. Šumskas.

CAA direktoriaus pavaduotojas taip pat pažymėjo, kad informacijos apie galima pažeidimą paprašė pateikti ir Valstybės saugumo departamentas. A. Šumskas papasakojo, kokius duomenis CAA perdavė saugumiečiams.

„Duomenys – valstybės įmonės „Oro navigacija“ radaro parodymai. Identifikuota, kad 5 val. ryto Pociūnų aerodromo rajone pasirodo, laikosi rytų krypties Baltarusijos sienos link ir tai dingsta, tai pasirodo. Iš radarų ekranų galutinai prapuola kažkur Šalčininkų rajone apie 6 valandą. 7:34 val. jis vėl pasirodo tame pačiame rajone ir skrenda į Pociūnų aerodromą. Tai viena informacija, patvirtinanti, kad kažkoks skrydis buvo vykdomas. Kita informacija tai, kad liepos 1 dieną į Pociūnų aerodromą atskrido lėktuvas iš Švedijos ir 4 dieną 10 val. išskrido į Visbį (miestą Gotlando saloje), t. y. tą pačią dieną kai įvyko tas skrydis“, – teigė jis.

„Kadangi iš Švedijos ir į Švediją skrido paduodami skrydžio planą, kaip reikalauja taisyklės, tai yra jo (lėktuvo) registracijos numeriai. Internete paskelbtose nuotraukose pilotai yra užsidėję meškiukų kaukes ir nusifotografavę prie lėktuvo, kurio registracijos ženklai sutampa su tuo lėktuvu, kuris buvo Pociūnų aerodrome. Todėl, mano galva, faktų visuma leidžia daryti prielaidą, kad toks skrydis buvo ir jis buvo iš Pociūnų aerodromo“, – reziumavo A. Šumskas.

V. Šumskas, paklaustas, ar yra būdų užkirsti kelią tokiems atvejams, sakė: „Iš mūsų pusės kelias yra tik vienas – administracinė byla ir nuobauda už skrydžio taisyklių reikalavimų pažeidimus“.

„Kadangi vykdant tarptautinį skrydį būtina oficialiai paduoti skrydžio planą, šiuo atveju tai – nelegalus skrydis, pažeidžiant skrydžio taisykles. (…) Jei tai būtų susiję su mūsų pilotais, tai būtų papildomų priemonių, bet dabar, kai tai yra užsienio piliečiai, mūsų veiksmai riboti“, – sakė jis.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: alfa.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (21)