Nepasiduokite „trolių“ provokacijoms: interneto niekšų išdaigos baigėsi gabaus 17-mečio mirtimi
(35)
„Tai buvo jautrus, ramus, mandagus ir mielas vaikinas.“ Gabų 17-metį jo pažįstami apibūdina tik teigiamai. Tačiau jaunuolio nebėra. Puikiais pažymiais mokęsis, tačiau bendravimo sunkumų turėjęs jaunuolis savo elektroninio pašto dėžutėje rado policijos reikalavimą susimokėti baudą – esą jis lankėsi nederamo turinio svetainėse, todėl pagal administracinio kodekso normas turės susimokėti baudą. To pakako, kad jautrus jaunas žmogus pasitrauktų iš gyvenimo. Paaiškėjo, kad jokio laiško policija jaunuoliui nesiuntė – tai buvo interneto niekšų šantažas.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Apie tokį pat kvietimą atvykti į policiją komentaruose po straipsniu pranešė ir viena skaitytoja. „Mano sūnus irgi gavo tokį laišką. Visa laimė, kad jis rado stiprybės savyje papasakoti apie tai man. Išsiaiškinau, kad tai – melas. Pranešiau apie tai policijai. Viskas baigėsi tik užmokesčiu kompiuterių meistrui, kuris pašalino nelemtą brukalą ir su juo įdiegtą kompiuterinį virusą. Tie, kas siunčia tokias žinutes, yra apgailėtini. Tikiuosi, kad jie jau pagauti ir atsakys už savo juodus darbus."
Puikiais pažymiais Vindzore (Berkšyras, Jungtinė Karalystė) mokęsis 17-metis Džozefas Edvardsas (Joseph Edwards) nesuprato, kad kvietimas į policiją buvo suklastotas. Pažangus ir pavyzdingas jaunuolis buvo rastas pasikoręs savo namuose. Negyvą sūnų rado jo mama Žaklina (Jacqueline), kuri po šios tragedijos pradėjo kampaniją, kurios tikslas – informuoti vaikus ir jaunuolius apie internetinius pavojus.
Sunkiai tramdanti ašaras vieniša motina pasakojo, kad Džozefas gyveno laimingai. „Jis jautėsi laimingas, buvo užmezgęs bičiuliškus santykius su bendraamžiais ir džiaugėsi gyvenimu“, – kalbėjo Džozefo mama. – Nepastebėjau, kad jis būtų dėl ko nors nerimavęs. Tad manau, kad jis tiesiog nesuprato, kad tai – piktas niekšų pokštas. Jis turėjo bendravimo sunkumų – nebuvo linkęs bendrauti. Kad ir kokių laiškų gautumėte, neverta imti per giliai į širdį. Visada ieškokite pagalbos – jei nedrįstate pas artimuosius, tai anonimiškai skambinkite psichologinės pagalbos savanoriams (kontaktai nurodyti straipsnio apačioje). Dėl Džozefo elgesio nei man, nei jo sesei niekad nebuvo kilę jokių nemalonumų ar nusiskundimų."
Įvykį tyrę pareigūnai aukos kompiuteryje rado niekšų atsiųstą suklastotą kvietimą atvykti nuovadon.
„Jaunuolis elektroninio pašto dėžutėje neapdairiai atidarė laišką, kuris, anot įvykį tiriančių pareigūnų, pasirodė besąs šantažuojamo turinio brukalas („spamas“). Jame buvo reikalaujama sumokėti 100 svarų, be to, iš šio brukalo kompiuterin įsimetė virusas. Jautraus charakterio vaikinas į jį sureagavo pernelyg rimtai“, – komentavo teismo medicinos ekspertas Maiklas Bardžesas (Michael Burgess).
Brukalas buvo suklastoto policijos kvietimo atvykti į nuovadą formos, su Češyro grafystės policijos komisariato logotipu, nors jaunuolis gyveno Berkšyro grafystėje, kurioje įsteigta Temzės slėnio policijos komisariatas. Brukale buvo išdėstyti išgalvoti kaltinimai, neva jaunuolis siuntęsis nepadoraus turinio medžiagą, todėl jam teks susimokėti baudą.
Nenorėdamas sukelti nemalonumų motinai ir seseriai Džordžijai (Georgia), brukalo traumuotas vaikinas, pavyzdingas Vindzoro vaikinų gimnazijos moksleivis, spontaniškai nusprendė pasitraukti iš gyvenimo. Teismo medicinos ekspertizės rezultatai, jog jo mirties priežastis – asfikcija (uždusimas).
„Džozefas tapo interneto niekšų auka. Jis gavo brukalą – suklastotą raginimą susimokėti policijai per pateiktą nuorodą, – specialiame pranešime dėsto žuvusio jaunuolio motina. – Dėl jautraus charakterio jis į šią nesąmonę sureagavo pernelyg rimtai. Jis tiesiog nenorėjo skaudinti manęs ir savo sesers Džordžijos.
Internetas – nuostabus dalykas, tačiau jame glūdi ir baisių pavojų. Noriu, kad kiti tėvai žinotų, kas gali nutikti. Tėvai privalo būti įsitikinę, kad jų vaikai žino apie brukalus ir kitus tokio pobūdžio pavojus – ypač jei vaikai yra jautraus būdo ir paauglystės amžiaus tarpsnio.
Džozefas buvo labai mielas vaikinas. Jis turėjo puikų humoro jausmą, jo pasitikėjimas savo jėgomis po truputį stiprėjo. Nepaisant uždaroko būdo ir jautrumo, jis buvo įprastas, normalus jaunuolis.“
Džozefas buvo prisiekęs futbolo aistruolis. Nors turėjo bendravimo sunkumų, jis mokėsi bendrojo lavinimo ugdymo įstaigoje. Šeima ruošėsi 18-ojo gimtadienio proga visi kartu vykti į Niujorką.
Po Džozefo mirties socialiniame tinke „Facebook“ buvo sukurta paskyra „Fake Police Email Scam in Memory of Joseph Edwards“. Joje rašoma:
„2014 m. rugpjūčio 6 d. Džozefas Edvardsas gavo brukalą – suklastotą elektroninį laišką neva iš Češyro policijos komisariato. Jame buvo melagingai informuojama, kad jis neva lankęsis neleistinose internetinėse svetainėse, todėl jo kompiuterin įsimetęs virusas.
Laiške buvo pateiktas reikalavimas per nuorodą pervesti 100 svarų baudą. Priešingu atveju jam neva grėstų dar didesni nemalonumai. Brukalas buvo labai panašus į tikrą policijos pranešimą, nes jame buvo Češyro policijos logotipas.
Džozefas, kuris kentėjo nuo autistinio pobūdžio bendravimo sutrikimų, buvo taip sukrėstas išgalvoto kaltinimo ir reikalavimo sumokėti 100 svarų sumą, kad, deja, nusprendė pasitraukti iš gyvenimo.
Šiuo pareiškimu maldaujame imtis kuo griežtesnių ir veiksmingesnių priemonių prieš tokio pobūdžio veiklą internete ir surasti bei nubausti piktadarius. Nuo jų gali nukentėti ne tik vaikai ar paaugliai, bet ir vyresnio amžiaus žmonės ar kiti pažeidžiamesni asmenys.
Privalome sustabdyti tokias niekšybes, todėl prašome perduoti šią žinią kitiems. Ačiū.“
Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnyba
Jaunimo linija. Budi savanoriai konsultantai 8 800 28888 I-VII visą parą
„Pagalbos moterims linija“ Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.lt Atsako per tris dienas
Krizių įveikimo centre (Olandų g. 19 – 2, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00