Kapitalizmas ir vartojimo augimas yra pagrindinė pasaulio problema? Visiškai kitoks požiūris, kaip kapitalizmas ir mokslas žmoniją ne tik išgelbės, bet ir sukurs klestėjimą  (21)

MIT ekspertas mano, kad daugelis neįvertina kapitalizmo pasiekimų, dėl kurių galime mažiau dėmesio kreipti į prognozes apie badą ir išteklių deficitą. Su tuo žmonija susitvarkys, naudodama naujas technologijas. Dėmesį reikia sutelkti į tas problemas, kurių kapitalizmas išspręsti negali.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2019-10-30 Kapitalizmas ir vartojimo augimas yra pagrindinė pasaulio problema? Visiškai kitoks požiūris, kaip kapitalizmas ir mokslas žmoniją ne tik išgelbės, bet ir sukurs klestėjimą  (21)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Daugelis ekspertų mano, kad kapitalizmas ir vartojimo augimas yra pagrindinė ekologinių problemų, įskaitant ir pasaulinį atšilimą, priežastis. Tačiau tyrėjas iš MIT Andrew McAfee savo straipsnyje Wired surizikavo išsakyti alternatyvų ir gan nepopuliarų požiūrį.

McAfee įvardina niūrias tarptautinių organizacijų prognozes. Pavyzdžiui, JTO paskelbė, kad dėl klimato kaitos ir dirvos degradacijos žmonija įžengė į maisto produktų krizės epochą. Problemų yra ne tik su maisto produktais, bet ir su žaliavomis, visų pirma, su retųjų žemių elementais.

Kaip bebūtų, tyrėjas mano, kad kapitalizmas ir technikos progresas žmoniją ne tik išgelbės, o ir sukurs klestėjimą.

McAfee nagrinėja du garsius mokslo veikalus, kuriuose jau praėjusio amžiaus septintojo ir aštuntojo dešimtmečio sandūroje žmonijai buvo numatomi sunkūs laikai — Paulo R. Ehrlicho „Populiacijos bombą“ ir Romos klubo užsakymu parengtą ataskaitą „The Limits to Growth“.

Ehrlicho žmonių skaičiaus augimo prognozė pasirodė itin tiksli, visgi, nepaisant skaičiavimų, masinio bado tai nesukėlė. „Augimo ribose“ irgi netrūksta išsipildžiusių prognozių, visgi tvirtinimai apie metalų ir kuro trūkumą pasirodė esantys klaidingi.

McAfee nuomone, kai kurios prognozės netikslios, nes jose neatsižvelgiama į žmonėms būdingą išradingumą ir laisvosios rinkos pranašumus. Kilus kokio nors išteklio deficitui, žmonės kaskart rasdavo jam pakaitalą arba alternatyvų šaltinį.

Be to, galima vartoti daugiau, sunaudojant mažiau resursų ir energijos. Pasak McAfee, tai vyksta jau dabar, kai efektyviau naudojamos žaliavos. Pavyzdžiui, naudodami jutiklius, ūkininkai naudoja mažiau vandens, trąšų ir pesticidų. O aliumininių skardinių gamintojai, naudodami naują dizainą, sunaudoja gerokai mažiau aliuminio.

Tyrėjai šį procesą vadina „vartojimo dematerializacija“ ir tvirtina, kad jis vyksta visoje ekonomikoje.

McAfee pripažįsta rimtą globalaus atšilimo keliamą grėsmę, tačiau netiki, kad dėl jo kils masinis badas. Jo žodžiais tariant, mokslo progresas padės išmaitinti žmoniją, net jeigu ji, kaip prognozuojama, iki 2050 padidės dar 2 mlrd. Medžiagų deficito tyrėjas irgi nesitiki.

Tačiau tai nereiškia, kad procesą galima palikti likimo valiai. Yra problemų, su kuriomis vien kapitalizmas ir techninis progresas nesusidoros. Tarp jų – oro taršos problema, šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos, retų ir nykstančių rūšių saugojimas, o taip pat – ekonominė nelygybė. Šias problemas reikia išspręsti greičiau, tačiau nerimauti dėl greito išteklių išsekimo nereikia, apibendrina McAfee.

Ne pirmą kartą išsakomas McAfee požiūris gali atrodyti kaip žvilgsnis per rožinius akinius. Daugelis ekspertų kritikuoja jį dėl perdėto optimizmo, trukdančio realiai vertinti žmonijai kylančius iššūkius. O būtent, faktas, kad anksčiau mūsų rūšiai pavykdavo išgyventi visas kilusias krizes, negarantuoja jos išgyvenimo šįkart.


(9)
(6)
(3)

Komentarai (21)