MRU profesorius įvertino Donaldo Trumpo teisines problemas: kiek tai rimta?  ()

Buvęs JAV prezidentas šiuo metu susiduria su daugybe teisinių problemų. Nepaisant to, jis toliau kandidatuoja prezidento rinkimuose, tikėdamasis 2024 m. lapkritį juos laimėti. Kokios yra šios teisinės problemos ir kaip jos gali paveikti D. Trumpo rinkimų kampaniją?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Niujorko miesto baudžiamoji byla

2023 m. balandžio 4 d. Donaldas Trumpas Niujorko valstijos teisme mėgino įrodyti savo nekaltumą byloje dėl 34 verslo sukčiavimo atvejų. Kaltinimą už Niujorko valstijos įstatymų pažeidimą palaikė Manhatano (Niujorko miesto) prokuroras. Teigiama, kad D. Trumpas davė pinigų savo advokatui Michaelui Cohenui, jog šis padėtų suaugusiųjų filmų žvaigždei Stormy Daniels nusipirkti teises į laikraščio straipsnį, kuriame būtų aprašytas jos seksualinis ryšys su Donaldu Trumpu. Straipsnis turėjo pasirodyti 2016 m., kai D. Trumpas kandidatavo į prezidentus.

Konkretus kaltinimas yra tas, kad D. Trumpas suklastojo savo verslo įrašus, siekdamas nuslėpti ar apgauti mokėjimą poniai S. Daniels. Paprastai verslo sukčiavimas Niujorke yra laikomas baudžiamuoju nusižengimu, tačiau čia teigiama, kad D. Trumpas siekė apgaulingai skatinti savo kandidatūrą į prezidento postą, kas yra Niujorko valstijos įstatymų pažeidimas. Kai verslo sukčiavimas vykdomas siekiant nuslėpti kitą nusikaltimą, kaltinimas iš baudžiamojo nusižengimo keičiamas į apysunkį nusikaltimą. 34 kaltinimai yra siejami su keliais neteisėtais mokėjimais ir buhalterijos įrašais, skirtais mokėjimui nuslėpti.

Kiekvienas sukčiavimo atvejis numato didžiausią ketverių metų laisvės atėmimo bausmę. Daug JAV ekspertų išreiškė nuomonę, kad byla yra silpna ar neįprasta. Kol kas įrodymai nepaskelbti, todėl sunku vertinti.

Kitas su šiuo procesu susijęs D. Trumpo pasirodymas teisme yra numatytas 2023 m. gruodžio mėn. Jei, tarkime, Donaldas Trumpas nepripažins kaltės ar byla nebus kitaip išspręsta ar atmesta, jos nagrinėjimas teisme galėtų įvykti 2024 m. balandžio ar gegužės mėnesiais – per pirminius JAV prezidento rinkimus.

Kitos nagrinėjamos baudžiamosios bylos

Iki Niujorko bylos nė vienas JAV prezidentas dar nebuvo apkaltintas nusikalstama veika. Šiuo metu vyksta dar keturi su Donaldu Trumpu susiję ikiteisminiai tyrimai, kurie gali baigtis kitais kaltinimais.

 

Atlantos didžioji žiuri jau užbaigė tyrimą dėl kaltinimų, kad Donaldas Trumpas bandė neteisėtai kištis į 2020 m. prezidento rinkimus, skambindamas Džordžijos rinkimų pareigūnams ir spausdamas juos, kad pakeistų balsus. Atlantos prokuroro sprendimas dėl tolesnių veiksmų turėtų būti paskelbtas netrukus.

Yra dar du ikiteisminiai tyrimai nacionaliniu ar federaliniu lygmeniu. Vienas susijęs su D. Trumpo vaidmeniu 2021 m. sausio 6 d. JAV Kapitolijaus riaušėse. JAV Atstovų Rūmai išleido ataskaitą su rekomendacijomis, kad JAV generalinis prokuroras pateiktų prezidentui kaltinimus dėl kelių nusikaltimų. Taip pat yra specialus prokuroras, tiriantis, ar slapti dokumentai, rasti buvusio prezidento rezidencijoje Mar-a-Lago, Floridoje, pažeidžia JAV įstatymus. Sprendimų dėl abiejų šių klausimų tikimasi netrukus.

 

Galiausiai, Niujorke vyksta mokesčių sukčiavimo byla, kurioje tiriama, ar D. Trumpas suklastojo verslo įrašus, susijusius su jo golfo aikšte, esančia Vestčesterio apygardoje. Sprendimo šiuo klausimu taip pat vis dar laukiama.

Kaip tai paveiks D. Trumpo rinkimų kampaniją?

Amerikos baudžiamojoje teisėje egzistuoja nekaltumo prezumpcija. Kaltinimai D. Trumpui nerodo jo kaltumo ir neuždraudžia jam dalyvauti prezidento rinkimuose. Net jeigu jis būtų pripažintas kaltu ir būtų įkalintas, tai jam nekliudytų kandidatuoti. 1912 m. Socialistų partijos kandidatas Eugene’as Debsas buvo nuteistas už sunkų nusikaltimą ir įkalintas federaliniame kalėjime, tačiau jam buvo leista kandidatuoti į prezidentus. Tas pats galiotų ir D. Trumpui, jei jis būtų pripažintas kaltu ir įkalintas.

Bet jei jis laimėtų būdamas kalėjime, ar vis tiek galėtų tapti prezidentu? Intuityvus atsakymas yra ne, tačiau šis klausimas dar nėra aptartas JAV Konstitucijoje ar išnagrinėtas konstitucinėje teisėje. JAV Konstitucija aprašo kvalifikaciją, reikalingą norint tapti prezidentu, ir nieko nepasako apie nusikaltimą ir laisvės atėmimo bausmę už sunkų nusikaltimą. Labiausiai tikėtinas scenarijus būtų tas, kad nuteistą nusikaltėlį JAV Kongresas   nušalintų nuo pareigų, tačiau šiuolaikinė partijų poliarizacija Amerikos politikoje verčia abejoti, ar tai iš tikrųjų įvyktų.

 

Galiausiai, kaltinimai D. Trumpui pernelyg nepakeitė jo pagrindinių politinių rėmėjų požiūrio. Jį galėtų pakeisti papildomi kaltinimai ar kaltinamieji nuosprendžiai. Niujorko byla tikriausiai pakenkė jo įvaizdžiui tarp neapsisprendusių rinkėjų, ir tikrai nėra tikėtina, kad jie jį rems 2024 m. rinkimuose.

Mykolo Romerio universiteto (MRU) vizituojantis dėstytojas ir MRU LAB Teisingumo tyrimų laboratorijos narys prof. Davidas Schultzas.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
Autoriai: Davidas Schultzas
(1)
(4)
(-3)

Komentarai ()