Rusijos oligarcho Aleksandro Lebedevo sūnus Jevgenijus apie vaikystę Kremliaus bute ir laisvės skonį: „Man laisvė niekada nebus banali“ (0)
Rusijos oligarcho Aleksandro Lebedevo sūnus augo šalia Kremliaus. Jis prisimena, kaip jo senelis bijojo J.Stalino, kaip žlugo SSRS ir iš jos griuvėsių iškilo dabartinė Rusija.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kai jis buvo aštuonerių metų, tėvą, kuriam tada buvo 29 metai, paskyrė dirbti Londono ambasadoje. Atvykęs pas tėvą į Didžiąją Britaniją Jevgenijus patyrė šoką. Viskas buvo taip spalvinga: nuo žmonių aprangos iki produktų įvairovės parduotuvėse. Atrodė, lyg tai būtų kita planeta, kurioje yra laisvė kalbėti, laisvė pirkti ir laisvė keliauti. „Akimirksniu pamilau šią šalį, – prisimena pašnekovas. – Didžiojoje Britanijoje man patiko viskas: net oras.“
Kiekvienais metais vasarą Lebedevai grįždavo į Rusiją. Tą vasarą, kada žlugo Sovietų Sąjunga, mes taip pat buvome grįžę atostogų. Tą naktį senoji gvardija paskutinį kartą bandė atkurti reformas ir mėgino nuversti Michailą Gorbačiovą. Jevgenijaus močiutė karštai palaikė perversmininkus iš GKČP. Ji norėjo bet kokia kaina išgelbėti Sovietų Sąjungą. Jos vyras, Jevgenijaus senelis, sakė, kad jei pradės mušti komunistus, jų namai pirmiausia bus užpulti, nes jame gyveno daug sovietų pareigūnų, karo ir partijos vadų.
Tačiau Jevgenijaus tėvas perversmo nepalaikė. Dėl to susikivirčijo su mamos močiute. Jis sakė, kad Borisas Jelcinas – patriotas, ji manė, kad nusikaltėlis, keliantis grėsmę valstybei, kuriai ji tarnavo visą gyvenimą.
Iš Londono į Maskvą Lebedevai galutinai grįžo tik po metų, kai B.Jelcinas jau valdė didžiulę šalį. Maskva nebebuvo tas pats miestas, nesena praeitis buvo tarytum ištrinta. Gatvių pavadinimai – pakeisti. Orientyrai dingo. Istorinės vietos buvo nugriautos, vietoj jų išdygo naujoviški pastatai.
Ištrinti praeitį ir atversti naują lapą – labai būdinga Rusijai, kuri tapo vieta, kur žmones grasindavo nušauti vien dėl drabužių. Jevgenijaus senelis pradėjo nešiotis Antrojo pasaulinio karo laikų pistoletą. Savaitgaliais jie vykdavo į kaimą, kur Jevgenijų mokė šaudyti.
„Galiu įsivaizduoti, kodėl rytų vokiečiai ir čekai taip džiaugėsi SSRS žlugimu. Tačiau Rusijoje buvo kitaip. Rusija buvo supervalstybė, o rusai didžiavosi, kad gyvena valstybėje, su kuria konkuruoja Amerika. Ir staiga viskas baigėsi. Mano mamos močiutė net neslėpė, kad buvo visiškai sugniuždyta, ir buvo įsitikinusi, kad baisiausi jos spėjimai išsipildys“, – prisimena tuos laikus J.Lebedevas.
Jo tėvas atsistatydino iš užsienio žvalgybos ir pradėjo verslą. A.Lebedevas troško išbandyti tai, kas buvo draudžiama komunizmo eroje, – pirkti ir parduoti. Jam patiko procesas. Jis norėjo visus gerus dalykus, kuriuos matė Vakaruose, išbandyti Rusijoje. Pradėjo pardavinėti batus, viena siunta nenusisekė ir jis gavo tūkstančius kairės kojos batų.
Tačiau netrukus jis jau turėjo naują automobilį, vairuotoją ir apsaugininkų.
1997-aisiais Jevgenijus pirmą kartą pajuto naujų laikų sumaištį: „Norėjau vykti į internatinę mokyklą Didžiojoje Britanijoje, tačiau, kai grįžau per atostogas namo, supratau, kad mes atsidūrėme pavojuje, mano tėvą į apklausą iškvietė milicija. Mat konkurentai panoro sužlugdyti tėvo verslą.“
Po kurio laiko už tėvo darbo kėdės sienoje šeima aptiko kulką. Kulka buvo paleista iš buto kitoje gatvės pusėje. Priešais esančiame name buvo atlikta krata, viename bute rastas granatsvaidis.
Tėvas nesitraukė. Jis ėmė savo lėšomis finansuoti laisvąją spaudą, daugiausiai pinigų skyrė laikraščiui „Novaja Gazeta“.
„Net dabar mano tėvas niekada nesutinka nusileisti. Jis bando kovoti su neteisybe, korupcija ir kitais pažeidimais. Gerbiu jį dėl to. Jis yra patriotas, tikintis, kad jo šalis nusipelno geresnio gyvenimo negu dabar turi. Aš taip pat patriotas. Rusija yra mano gimtinė ir aš tuo didžiuojuosi. Norėčiau padaryti viską, kas mano galioje, kad Rusija taptų viena iš pirmaujančių pasaulio tautų, ne tik ekonominiu ar kariniu, bet ir kultūriniu bei politiniu požiūriu“, – aistringai kalba Jevgenijus.
Bet jis gyvena Didžiojoje Britanijoje ir kalba apie tai, kokia neteisybė klesti Rusijoje: „Galbūt todėl, kad užaugau bute prie pat Kremliaus, kuriame visur buvo pilna pasiklausymo aparatūros, pastebiu, kad britai laisvei neteikia didelės reikšmės. Kai diskutuojate apie laisvę Didžiojoje Britanijoje, laisvė atrodo kažkas, kas yra akivaizdu ir netgi banalu. Tačiau aš užaugau vienoje nelaisviausių valstybių pasaulyje tuo metu, kai ji valdė ketvirtadalį pasaulio. Ir man laisvė niekada nebus banali.“