Kaip XXI amžiaus technika pakeis gyvenimą? Nuo robotų iki išmaniųjų kontaktinių lęšių  (0)

Naujos technologinės idėjos ir per paskutiniuosius 20 metų atsiradę išradimai artina žmonių gyvenimą link fantastiniuose filmuose matytos realybės. Bevielė komunikacija, galimybė susisiekti su bet kuriuo pasaulio kraštu, iš atliekų ar augalų išgauti kurą, perduoti informaciją su itin mažomis laikmenomis ar pasinaudojant virtualiais serveriais – visa tai ir dar daugybę naujovių kone neatpažįstamai pakeitė šiuolaikinio žmogaus įpročius.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Žmogus – pusiau robotas?

„Google“ valdybos pirmininkas Erikas Šmidtas yra pareiškęs, kad  šiandien žmonės vis dar tarnauja technologijoms, tačiau jau netolimoje ateityje technologijos turėtų pradėti tarnauti žmogui.

Kažkada tik ateities vizijose regėti robotai ir skraidantys automobiliai jau sukurti, o robotikos kūrimo paslapčių mokosi jau ir Lietuvos moksleiviai. Daug diskusijų keliančios sritys - telepatija ir dirbtinės smegenys – ir jau tapo pažangių tyrimų objektais, kuriais užsiima kvantinės fizikos, neuromokslo, psichologijos, neuro informatikos ir kiti mokslai.

Šveicarijos mokslininkai šiuo metu vykdo „Blue Brain Project“ ir yra pasirengę sukurti dirbtines smegenis jau kitą dešimtmetį. Pasak projekto mokslininkų, IBM superkompiuterio pagrindu sumodeliuota žiurkės smegenų dalis jau geba savarankiškai reaguoti į impulsus be žmogaus įsikišimo. Vykstant spartiems procesams galima tik prognozuoti, jog ateityje gyvensime apsupti kur kas įmantresnių technologijų nei dabar, o gal net patys virsime pusiau robotais.

Pasak prekybos tinklo „Technorama“ marketingo vadovo Morkaus Matkevičiaus, labai gali būti, kad mokslininkų kuriami technikos ir buities išradimai nesiliaus stebinti. Jau dabar tampa akivaizdu, kad artimiausioje ateityje robotų technologijos gali pakeistižmogų daugelyje kasdieninių veiklų.

Minčių skaitytuvas ir telepatinės galios

Daugelyje šalių įvairius neuro tyrimus vykdantis mokslininkai tikisi, jog jau artimoje ateityje pasaulį išvys prietaisas, skenuojantis smegenis ir reaguojantis į jų duodamus signalus atlikti tam tikrą darbą. Jau sukurta technologija, kurią naudojant analizuojama, kaip žmogaus smegenys elgiasi įvairių specifinių užduočių metu. Manoma, kad šios technologijos pagrindu gali remtis ir daugelis kitų prietaisų, tokių kaip kompiuteriai, automobiliai ar išmanieji akiniai.

Technikos naujovių mylėtojai nekantriai laukia, kada rinkoje pasirodys kompanijos „Google“ paskelbti gaminami unikalūs akiniai. Žadama, kad jie pakeis telefoną, planšetinį kompiuterį ir GPS navigatorių.

Jau dabar pasaulinėse technologijų parodose dalyvaujantys verslininkai kalba apie tendencijas, kurios po gerų 10 ar 20 metų bus ir Lietuvoje. „Jei naujausios technikos prognozės pasitvirtins, tai ateityje greičiausiai liks mažai parduotuvių, kuriose vaikščiodami galėsime rinktis prekes. Specialūs akiniai leis matyti vaizdą, mintimis valdyti programas ir rinktis pageidaujamas prekes. Tam nereikės net išeiti iš namų“, - drąsiausiomis sklandančiomis prognozėmis dalinasi „Technorama“ marketingo vadovas M. Matkevičius.

Kontaktiniai lęšiai su interneto prieiga

Itin sparčiai technologijos plečiasi medicinos tyrimų srityse. Drąsūs mokslininkų eksperimentai žada sujungti sveikatai teikiamą naudą su edukacija.

Niujorko kolegijos teorinės fizikos profesorius Michio Kaku teigia, jog vėliausiai iki 2030 metų pasaulyje atsiras kontaktiniai lęšiai su interneto prieiga. Tokio įrenginio prototipą jau kuria Vašingtono universiteto profesorius Babakas A. Parvizas.

Naudojant pusiau skaidrius, regėjimui netrukdančius šviesus diodus, vaizdas su šiais kontaktiniais lęšiais bus formuojamas „prieš akį“. Interviu „The Times“ profesorius aiškino, kad šis įrenginys galės atpažinti veidus, automatiškai versti iš užsienio kalbų ir pateikti regėjimo lauke kitą informaciją.

Išmanieji veidrodžiai

Amerikos mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad dauguma išmaniųjų telefonų savininkų savo žaisliukais naudojasi ir vonios kambaryje, todėl išmanusis veidrodis būtų perversmas šiuolaikinių žmonių buityje.

Niujorko laboratorijos mokslininkai pasakoja, jog išmanusis veidrodis – tai didžiulis monitorius, atspindintis ne tik atvaizdą, bet ir leidžiantis stebėti mėgstamas laidas, skaityti naujienas, bendrauti su draugais ar išsirinkti geriausią makiažą, šukuoseną bei drabužių derinį ekrane. „Išmanusis veidrodis vonioje taps daugiafunkciniu prietaisu, leidžiančiu naryti internete ir bendrauti. Šis išradimas visiškai pakeis dar senovės Egipte atsiradusį veidrodį, kurio vienintelė funkcija - stebėti savo atvaizdą“,- ateities perspektyvomis džiaugiasi vonios kambario įranga prekiaujančios parduotuvės „Tausana“ vadovas Rolandas Jurgelaitis.

Prietaisas maisto šviežumui ištirti

„Electroliux Design Lab“ konkurse suomiai pristatė naujausią savo išradimą „Nutrima“. Tai sulankstomas ir lengvai transportuojamas prietaisas, skaičiuojantis patiekalų ir jų ingredientų maistinę vertę, galimus toksinus ir šviežumą. „Nutrima“ įvertina vartotojo patirtį, teikia rekomendacijas dėl ingredientų kokybės, leidžia žinoti ką dedame į burną kiekvieną dieną ir pasidalinti tuo su pažįstamais.

Pasak socialinių mokslų daktaro Visvaldo Legkausko, žmogus yra ganėtinai prisitaikantis padaras, todėl atsirandantys vis įmantresni išradimai, turėtų pagelbėti ir tarnauti žmogui ateityje. Spėjama, jog per ateinančius kelerius metus robotai pakeis žmones kasdieninėse veiklose. Naujausi išradimai įsiskverbs į mūsų gyvenimą, suteiks daugiau pramogų ir leis padaryti daugiau nei įprasta. Lieka tik spėlioti, kas ateityje pasirodys ir kaip tai pakeis mūsų kasdienybę.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(6)
(0)
(0)

Komentarai (0)