Putino grasinimai. Nuo hibridinių apraiškų iki realaus puolimo prieš NATO šalis  ()

Rusijos Federacijos prezidentas Vladimiras Putinas gąsdina Vakarus armijos puolimu, arba branduolinio ginklo panaudojimu.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Viename iš gruodžio mėnesio interviu jis vėl išliejo grasinimus. Tąkart jis perspėjo Suomiją apie „problemas“ ir pagrasino NATO. „Focus“ išanalizavo, ką Kremliaus šeimininkas bando pasakyti ir kodėl kitais metais tokios grėsmės tik stiprės.

Pasitiki NATO silpnumu

„Ar mes turėjome su ja kokių nors ginčų? Visi ginčai, ypač teritoriniai ginčai nuo XX amžiaus vidurio, jau seniai išspręsti“, - sakė Putinas, kalbėdamas apie Suomiją. – Nebuvo jokių problemų. Dabar bus, nes sukursime Leningrado karinę apygardą ir sutelksime joje tam tikrą skaičių karinių dalinių“.

Šis pareiškimas buvo pareikštas ne tik didėjant įtampai tarp dviejų kaimyninių šalių dėl Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 metų vasarį ir Suomijos sprendimo stoti į NATO, bet ir dėl migrantų krizės – Suomija buvo priversta uždaryti savo sieną su Rusijos Federacija dėl nelegalių imigrantų srautų, bandančių pasiekti šią šiaurinę šalį. Suomija ne kartą pažymėjo, kad Rusijos valdžia sąmoningai skatina migrantus vykti į šalį, kad tokiu būdu destabilizuotų situaciją.

Kremliaus vadovas taip pat paminėjo JAV prezidento Joe Bideno žodžius, anksčiau šį mėnesį pasakiusį, kad Rusija puls JAV NATO sąjungininkus, jei laimėtų Ukrainoje.

„Tai yra visiška nesąmonė, ir aš manau, kad prezidentas Bidenas tai supranta, - sakė Putinas. – Rusija neturi priežasčių, interesų, geopolitinių interesų, nei ekonominių, nei politinių, nei karinių, kariauti su NATO šalimis“.

Ekspertai teigia, kad tokias temas Rusijos prezidentas viešai užsimena ne veltui – jo grasinimai rodo, kad jis vis dar tiki, jog Vakarai Rusijos Federacijos atžvilgiu silpsta. Jis nusprendė pulti Ukrainą tik todėl, kad buvo įsitikinęs NATO silpnumu, nejausdamas jos grėsmės. Be to, taip Putinas reaguoja į pastabas apie galimus sunkumus su susitarimais dėl paramos Ukrainai, ypač dėl karinės paramos.

„Putino patikinimai dėl jo taikių ketinimų NATO atžvilgiu yra tušti, atsižvelgiant į grasinimus, kuriuos jis ir Kremliaus ekspertai pastaruoju metu kėlė NATO valstybėms narėms“, – sako Amerikos karo studijų instituto (ISW) analitikai. „Šie grasinimai yra dalis ilgalaikio Rusijos naratyvo apie ataką prieš NATO, įvykusį prieš Suomijos paraišką ir jos priėmimą į Aljansą balandžio 4 d. Be jokios abejonės, Rusijos ekspertų pareiškimai nekelia karinės grėsmės NATO šalims, tačiau yra svarbus kontekstas Putino veiksmams, kuris tariamai stengėsi nuraminti situaciją per jo gruodžio 17 d. interviu.

Prasidėjus plataus masto invazijai į Ukrainą, Vakarų analitikai ir politikai ne kartą skelbė galimą ataką prieš NATO šalis, pirmiausia Baltijos šalis ir Lenkiją. Ir tai buvo paminėta įvairaus lygio Rusijos pareigūnų pareiškimuose, ypač apie tai kalbėjo Čečėnijos vadovas Ramzanas Kadyrovas. Branduoliniai grasinimai skambėjo iš Rusijos Federacijos prezidento pavaduotojo Rusijos Federacijos Saugumo Taryboje Dmitrijaus Medvedevo, kuris pažadėjo surengti „branduolinį Armagedoną“, lūpų.

Tokiais pareiškimais rusai remiasi jų reikalavimais išardyti visą NATO infrastruktūrą šalyse, kurios įstojo į Aljansą po 1997 m.

Kartu ISW pažymėjo, kad Putino pareiškimai, jog Rusija nėra suinteresuota įsiveržti į NATO, taip pat labai panašūs į Kremliaus reikalavimą 2021 metų pabaigoje ir 2022 metų pradžioje, plataus masto invazijos išvakarėse. Tada jis pasakė, kad Rusija neketina įsiveržti į Ukrainą.

 

„Šis interviu tikriausiai buvo tyčinis Kremliaus bandymas klaidingai įsivaizduoti Rusijos karinę grėsmę kaip įsivaizduojamą ir dirbtinį NATO kūrinį“, – pridūrė ISW. Gruodžio 17 d. Putinas pareiškė, kad Rusija neturi jokių „teritorinių ginčų“ su NATO šalimis, siekdamas užmaskuoti savo tikrąjį ilgalaikį tikslą: susilpninti Vakarų vienybę ir priversti NATO atsisakyti savo pagrindinių principų, tokių kaip „atvirų durų politika“, leidžianti aljansui savarankiškai priimti naujas nares“.

Kremliaus technologija: grėsmės kaip hibridinis agresijos instrumentas

„Demokratinių iniciatyvų“ fondo tarptautinio saugumo ekspertas Tarasas Žovtenko savo komentare „Focus“ sako, kad tai suprantama Kremliaus technika – kai jis ruošiasi ką nors daryti, jis dažniausiai pirmiausia stengiasi visus įtikinti, kad jis to nepadarys.

„Atsižvelgiant į gana agresyvų Rusijos prezidento toną ir jo antivakarietišką propagandą, galima daryti prielaidą, kad yra tam tikri hibridinės agresijos prieš Aljansą planai ir bandymai karinėms provokacijoms Kremliuje. Juk matėme Rusijos prezidento provokaciją, kai buvo sukelta migrantų krizė, pirmą kartą 2021 metais Lenkijos ir Baltijos šalių pasienyje, o šiemet Suomijos pasienyje. Tai bandymai panaudoti hibridinį priemonių rinkinį prieš NATO valstybes nares, siekiant nesukelti reakcijos 5 straipsnio taikymo forma, nes tai nėra visavertis puolimas, kaip agresyvi invazija“, – aiškina jis.

Bet būtent hibridinių priemonių naudojimas ir NATO bei atskirų jos valstybių narių reakcijų skaitymas yra tai, ką Rusija daro ir artimiausiu metu kuo labiau suaktyvės. Ir ypač kitais metais, kai Ukrainos narystės NATO klausimą bus galima svarstyti objektyviau.

 

Tęsinys kitame puslapyje:

Pasidalinkite su draugais
(12)
(1)
(11)

Komentarai ()