Du paukščiai Ukrainai – kuo panašūs ir kuo skiriasi „Mirage 2000“ ir F-16  ()

Birželio 6 dieną paskelbta, kad Ukraina gaus prancūziškų naikintuvų „Dassault Mirage 2000“. Jie su laiku Ukrainos oro pajėgose prisijungs prie F-16. Ukraina labai prašė šių orlaivių, bet kodėl? Kuo jie skiriasi nuo amerikietiškų naikintuvų, kurie Ukrainą pasieks per artimiausius kelis mėnesius?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Dassault Mirage 2000“ pirmam skrydžiui pakilo 1978 metais ir tarnybą pradėjo 1984 metais. Tai yra ketvirtos kartos naikintuvas, kurio gamyba buvo nutraukta 2007 metais. „Mirage 2000“ savo populiarumu nė iš tolo neprilygsta F-16, bet juos vis tiek naudoja ne tik Prancūzija, bet ir Indija, Graikija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Taivanas, Egiptas ir Peru.

„General Dynamics F-16 Fighting Falcon“, geriau žinomas tiesiog kaip F-16, pirmam skrydžiui pakilo 1974 metais, tarnybą pradėjo 1978 metais ir su laiku tapo vienu populiariausių naikintuvų pasaulyje. Visų naudotojų net nesinori vardinti, bet yra šalių, kurios naudoja ir „Mirage 2000“, ir F-16. Pavyzdžiui, Graikija turi 24 „Mirage 2000“ naikintuvus ir 154 F-16. Graikai išlaiko mišrias oro pajėgas – perka ir naujus „Dassault Rafale“, ir F-35.

Panašumai

„Mirage 2000“ ir F-16 yra ketvirtos kartos naikintuvai. Vienviečiai, vienmotoriai, panašaus dydžio, matomi radarų ekranuose, universalūs, tarnauja kaip skraidančios ginkluotės platformos, gali naikinti taikinius ore ir ant žemės. Aišku, prancūzai savo naikintuvui sukūrė daug prancūziškų ginklų, įskaitant SCALP EG raketas, kurias ukrainiečiai jau pažįsta (britai jas žymi „Storm Shadow“), bet ir F-16, ir „Mirage 2000“ gali nešti įvairias raketas ir bombas.

[EU+Kuponai] Specialus rinkinukas! Masiškai perkami šlifuokliai, mini LED projektoriai, SUP irklentės, belaidės pompos, nešiojami PC ir kt. (Video)
3045 4

Specialus rinkinukas

Kuponai

Galioja iki 2024-06-30

Labai ribotas kiekis

Iš Čekijos/Kinijos sandėlių greitas ir saugus pristatymas

1) „Drillpro“ - kampinis šlifuoklis su 1 arba 2 baterijomis, įkrovikliu

2) „BlitzWolf BW-V3“ - mini LED vaizdo projektorius

3) „FunWater SUPFW02A“ - pripučia SUP irklentė

4) „TUERBB T-AP71“ - belaidė pompa, 150PSI

5) Mini elektrinis šlifuoklis

6) „Ninkear N14 Pro“ - nešiojamas PC, 16GB RAM, 1TB SSD, WIN 11

Išsamiau

Tai yra labai svarbu pabrėžti – šie naikintuvai atveria Ukrainai visai naujus ginkluotės klodus. Gavę „Mirage 2000“ ir F-16 ukrainiečiai turės ir daug naujų raketų bei bombų, kuriomis galės naikinti rusiškus taikinius.

Kaip atrodys ukrainiečių F-16:

Yra ir „Mirage 2000“ versijų specialiai skirtų atakoms prieš antžeminius taikinius, bet Ukraina gaus universalius naikintuvus.

Apskritai, „Mirage 2000“ ir F-16 yra panašūs savo funkcija, dydžiu, ginkluotės galimybėmis, konstrukcijos kategorija.

Skirtumai

 

„Mirage 2000“ yra ne toks galingas, bet gali išvystyti didesnį maksimalų greitį ir pakilti aukščiau. Tiesa, tai nėra labai reikšmingas skirtumas, nes abu pakilę aukščiau viršija 2 makus. „Mirage 2000“ turi vadinamąjį delta sparną - jo profilis primena trikampį be atskirų horizontalių uodegos plokštumų, kokias turi F-16. Delta sparnas yra paplitęs europietiškų naikintuvų dizaine, nors teoriškai nėra manevringiausias pasirinkimas. Delta sparnas gali būti tvirtesnis ir standesnis, yra lengviau inkorporuojamas į ypatingai aptakius lėktuvus. Dažnai spėjama, kad keleiviniai laineriai ateityje pasižymės delta sparno konstrukcija, nes tai padės sumažinti oro pasipriešinimą ir sutaupyti degalų.

„Mirage 2000“ vis tiek gali atlikti aštrius greitus posūkius, net jei nėra toks pašėlusiai manevringas kaip F-16. Jis giriamas ir dėl palyginti mažų degalų sąnaudų, santykinai pigaus išlaikymo.

Nors „Mirage 2000“ ir F-16 gali nešti daug įvairių raketų ir bombų, skirtumai čia tikra egzistuoja. F-16 dėl savo populiarumo, naudojimo kitose šalyse Ukrainai atvers daugiau ginkluotės įsigijimo galimybių. F-16 gali nešti apie 7,7 tonas ginklų ir papildomų degalų, ne toks galingas „Mirage 2000“ – maždaug tona mažiau. F-16 turi vieną 20 mm autopatranką, „Mirage 2000“ – dvi 30 mm automatines patrankas, bet mažiau šovinių joms.

 

Ilgalaikis F-16 populiarumas leido bandyti įvairias šio naikintuvo modifikacijas, jį nuolat tobulinti. „Mirage 2000“ irgi nestovėjo vietoje, bet Ukrainą pasieks F-16 su geresne, labiau pažengusia elektronika, radarais. Tiesiog F-16 buvo ištobulintas didesniame projekte, kuris įtraukė daugiau šalių, daugiau pilotų, daugiau ginkluotų konfliktų. Kita vertus, NATO pratybose kautynėse ore „Mirage 2000“ kartais laimi prieš F-16, bet ten svarbesnis pilotų meistriškumas, pasirinkta taktika.

Kodėl abu?

Tai jei „Mirage 2000“ ir F-16 savo funkcijomis ir galimybėmis yra panašūs, bet F-16 yra geresnis (galingesnis, universalesnis, manevringesnis, pažangesnis), kam Ukrainai reikia to prancūziško naikintuvo? Juk standartizacija karyboje yra labai svarbi, kodėl Ukraina nepasikliauja vien F-16?

 

Atsakymas iš tikrųjų yra labai paprastas – Ukrainai tiesiog reikia daugiau ginklų. Anksčiau Ukraina pabrėžė, kad jai reikia bent 120-130 vakarietiškų naikintuvų ir kiek įmanoma greičiau, bet tik apie 95 F-16 pasieks Ukrainą ir tai ne iš karto. Todėl jie prašo „Mirage 2000“. Ne todėl, kad jis užpildytų kažkokias funkcines F-16 skyles, o todėl, kad Ukrainos oro pajėgos turėtų daugiau naikintuvų, kurių naudojimą dalimis, mokymais ir ginkluote galėtų palaikyti Vakarų partneriai. Jei Ukraina galėtų gauti neribotą F-16 skaičių, kitų naikintuvų galbūt ir neprašytų. Dabar prašo ne tik „Mirage 2000“, bet ir „Eurofighter Typhoon“, „Saab JAS 39 Gripen“, F-18.

Graikija naudoja „Mirage 2000“ ir F-16, kuriuos su laiku pakeis „Dassault Rafale“ ir F-35. Turėti ir prancūziškų, ir amerikietiškų naikintuvų yra protinga, nes sutrikus vienų detalių ir ginklų tiekimui, kiti lėktuvai gali palaikyti kovą kol problema bus išspręsta. Ukrainos atveju tai atveria galimybę ruošti pilotus ir Prancūzijoje, todėl daugiau pilotų bus ruošiami vienu metu.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(26)
(0)
(26)

Komentarai ()