Nuo A iki Z: kaip namuose auginti augalus su augalų lempomis (Foto)  (4)

Daržovių ir kitokių augalų auginimas uždarose patalpose – geras sumanymas, jeigu jūs gyvenate aplinkoje, kuri nėra palanki augalininkystei atvirame lauke, pavyzdžiui mieste arba jūs norite pradėti auginti daržoves anksčiau, prieš jų perkėlimą į daržą atvirame lauke.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Mes jau rašėme, kad miestuose augintos daržovės dar maistingesnės, nei kaimo laukuose ir aiškinomės, kodėl taip yra. O dabar sekantis žingsnis - nuosekliai nuo A iki Z aprašytas tokio namų daržo įrengimas.

Uždarose patalpose svarbu sudaryti į lauko daržą panašią aplinką, kurioje augalai gerai auga. Juos reikia apsirūpinti maistinėmis medžiagomis, vandeniu ir kokybišku apšvietimu. Dėl maistinių medžiagų problemų nekyla – pakanka įsigyti kokybiško komposto, skirto konkrečiai augalų rūšiai, o štai apšvietimas yra kiek sudėtingesnis dalykas.

Paprastai augalų auginimui reikalingas didelis šviesos kiekis, kurį gali suteikti galingos ir brangios lempos, turinčios paprastą trūkumą – suvartojančios labai daug elektros energijos. Iki šiol uždarose patalpose augalų auginimui naudotos pilno spektro lempos su volframo kaitinimo siūlu arba aukšto slėgio natrio lempomis (tiesa, natrio lempos teikia siauresnio spektro šviesą). Šios lempos yra labai neefektyvios – didelė joms suteiktos energijos dalis sunaudojama šilumai, tad yra ne tik neefektyvios, bet ir kyla didelė rizika apdeginti augalų lapus.  Pavyzdžiui, vidutinei pomidorų auginimo plantacijai kokybišką apšvietimą gali užtikrinti nebent 400–700 W galingumo aukšto slėgio natrio lempos (HPS). Deja, didžioji šios energijos dalis skleidžiama šilumos pavidalu, tad sunaudojama tuščiai ir tik nedidelę jos dalį (apie 20–40 W) absorbuoja augalai.

Šiuo metu ši problema labai lengvai sprendžiama – reikia įsigyti tinkamo tipo LED augalų lempas. Turbūt jau žinote, kad LED šviesos diodams pagal efektyvumą negali prilygti jokia kita apšvietimo technologija, o kad būtų pasiektas dar didesnis efektyvumas, LED augalų lempos iš karto skleidžia būtent tokio spektro šviesą, kokio reikia augalams.

Augalų žalios spalvos priežastis yra fotosintezėje dalyvaujantis pigmentas chlorofilas, kuris absorbuoja raudonųjų ir mėlynųjų šviesos ilgių bangas ir nusidažo žaliai. Štai todėl LED augalų lempos būna raudonos arba mėlynos šviesos - augalai ne tik aprūpinami aukšto efektyvumo reikalinga šviesa, bet ir iš karto spinduliuojamas toks šviesos bangos ilgis, kokio jiems reikia augimui. Taip gaunama dviguba nauda.

Tad tos pačios pomidorų plantacijos būtiną apšvietimą galima pasiekti arba su 60 W galingumo LED augalų lempomis, arba su 400-700 W galingumo HPS lempomis. Skirtumas akivaizdus.

Tačiau svarbu žinoti, jog ne visi LED šviesos diodai yra tinkami augalų apšvietimui. Kartais žmonės galvoja, kad visos LED lempos arba šviestuvai yra tokie patys ir perka ypač pigius jų variantus, tačiau jie nesuteikia augalų auginimui reikalingos energijos. Mantas Zubauskas (LED augalų lempas gaminančios Lietuvos bendrovės ELMO Technologijos atstovas, www.elmo.lt) pabrėžia, jog svarbu ne tik LED lempų kaina, bet ir jų paskirtis. Mat augalam tinka tik tam specialiai pagamintos LED lempos, turinčios mėlynos ir raudonos spalvos šviesos diodus. Štai todėl augalų auginimui ELMO specialistas nepataria naudoti nei parastų LED lempučių, nei galingesnių LED šviestuvų  - augalai augs prastai ir norimų rezultatų tiesiog nebus.

Taigi, nenorint nusivilti augalų auginimu namų sąlygomis, reikia paieškoti raudonos ir mėlynos šviesos LED augalų lempų, atsižvelgiant į įvairias augalų rūšis. Manto Zubauskas primena, jog mėlynų diodų šviesos bangos ilgis yra apie 430-460 nm. Šis spektras labiausiai tinka vegetacijos periodu, o raudonų diodų šviesos bangos ilgis yra 650-700 nm – žydėjimui.

Interneto platybėse galima aptikti patarimų, jog auginant žiedinius augalus, reiktų naudoti raudonos ir mėlynos spalvų 8:2 santykio lempas. Tačiau kiti patarimai rekomenduoja išbandyti ir kitokio santykio lempas – griežtų ribų nėra, daug kas priklauso nuo pačių augalų rūšies. Pavyzdžiui, jeigu auginate nežydinčius augalus, jiems visiškai pakanka mėlynos šviesos.  Arba galima ieškoti augalų lempų, specialiai pritaikytų tam tikroms augalų rūšims. Pavyzdžiui, ELMO gaminamos tokio tipo augalų lempos:

  1. LED augalų lempos lapinėms daržovėms ir gėlėms- norint uždaroje patalpoje auginti salotas, špinatus, tulpes, rožes, pomidorus, rugių ar kviečių želmenis.
  2. LED augalų lempos uogoms - norint uždaroje patalpoje auginti braškes, mėlynes ar bet kokias kitas uogas.
  3. LED augalų lempos šakninėms daržovėms - norint uždaroje patalpoje auginti bulves, morkas, burokus bei kitus šakniavaisius.

Kai jau išsirinkote lempas, reikia teisingai įrengti pačią plantaciją.

Šviestuvų įrengimo ir naudojimo tvarka:

1. Atminkite, jog augalus auginant uždarose patalpose, juos būtina apsirūpinti kokybiška šviesa. Tą gali suteikti tik specializuotos augalų lempos. Tačiau vien tik lempos kokybiško derliaus negarantuoja. Dar reiktų kokybiškų laistymo, vėdinimo ir kitokių pagalbinių augalų auginimo sistemų.

2. Jei norite maksimalaus efektyvumo, ieškokite šviestuvų, skleidžiančių tokius šviesos bangos ilgius, kurių reikia augalams. Fotosintezei būtinos raudona ir mėlyna šviesa, atsižvelgiant į vegetatyvinį auginimą.

3. Įsirenkite auginimo apšvietimą, atitinkama tvarka sumontuokite šviestuvą. Šviestuvo lemputės privalo būti vienodame aukštyje, lygiagrečiai paviršiui, kuriame sodinami augalai.

Būtina laikytis instrukcijos nurodymų, kurias rasite pirkdami šviestuvą.

4. Neabejotinai reikės stipraus šviesos srauto - daržovių sodinukai gerai jaučiasi saulės šviesoje lauko sąlygomis, todėl sudarykite panašią auginimo aplinką šviestuvų pagalba.
Būtinas šviesos kiekis priklauso nuo augalo tipo. Mantas Zubauskas pateikia tokias rekomendacijas:

1000-5000 Lx yra minimali šviesa augalo gyvybei palaikyti;

10000-15000 Lx šviesa reikalinga nuosekliam, bet gana lėtam vystymuisi;

25000- 30000 Lx šviesa maksimaliai tinkama subtropinės kilmės augalams,

25000- 50000 Lx šviesa puikiai tinka pusiaujo veislėms.

Daržovių sodinukus sodinkite ne toliau kaip 25–30 cm nuo šviestuvo paviršiaus. Nenuleiskite šviestuvų arti prie augalų – kaip ir per daug kaitri saulės šviesą, taip ir lempos gali augalus apdeginti. Palieskite lapiją rankomis. Jeigu jaučiate šilumą, apšvietimą reikia mažinti. Tiesa, naudojant LED augalų lempas, apdeginimo tikimybė sumažėja iki minimumo.

5. Daržovių sodinukus laikykite šviesoje mažiausiai 14–18 valandų kasdien.
Išjunkite apšvietimą 6–10 valandų laikotarpiui. Sodinukams reikalingas ir tamsus periodas, kaip būtina sąlyga brendimui.

6. Teisingai priderinkite lempas prie sodinukų auginimo. Mažesnio intensyvumo apšvietimas tinka daiginimo laikotarpiui, o intensyvesnis apšvietimas vegetaciniam laikotarpiui. Žydintiems augalams reikia raudonos ir mėlynos spalvos šviesos, o nežydintiems – pakanka tik mėlynos.

7. Kiekvieną savaitę keiskite sodinukų padėtį po šviestuvu. Šviestuvo centre šviesa intensyvesnė, todėl pasirūpinkite vienodomis auginimo sąlygomis.

8. Kas 4 ar 6 savaites tikrinkite šviestuvų lempas. Šviestuvą valykite nuo dulkių ar susikaupusių nešvarumų. Nešvarios lempos nesuteikia tiek šviesos, kiek turėtų.

9. Derlių nuimkite tokiu pat būdu, kaip atvirame lauke. Išraukite tinkamas maistui daržoves.

10. Persodinkite augalus į lauko daržą, jeigu yra tinkamos sąlygos. Prieš persodinimą palaukite, kol išsiskleis sodinukų pirmieji lapai arba žiedai.

11. Nepamirškite drėkinti augalus augindami juos po šviestuvais. Laikykite dirvožemį drėgnu, bet ne permirkusiu.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(39)
(5)
(34)

Komentarai (4)