Platininis: Fractal Design Newton R3 600 W (3)
Maitinimo šaltinių gamintojams vis labiau didinant savo gaminių efektyvumą, bronzinis efektyvumo standartas (80+ Bronze) praktiškai jau tapo pačiu minimaliausiu standartu ir šį sertifikatą turi daugybė biudžetinių - vidutinės klasės gaminių. Prieš gerus metus 80+ Gold standartas buvo pats didžiausias ir 80+ Platinum tik pradėjo savo kelią į viršūnę. Praėjus minėtam laikotarpiui į Technews.lt laboratoriją atkeliauja pirmasis 80+ Platinum gaminys – „Fractal Design Newton R3“.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Apie „Fractal Design“
„Fractal Design“ (FD) Lietuvos rinkoje pasirodė ne per seniausiai. Švedijos įmonės gamybos pakraipa labai primena mums puikiai pažystamą „Nexus“, o tai reiškia, jog gamintojas pirmiausiai susikoncentravęs į tylos pageidaujančią auditoriją, todėl visai nenuostabu, kad kokybiški „Fractal Design“ korpusai susilaukė gan didelio susidomėjimo tarp tylos pageidaujančių pirkėjų. Tiesa, švedai siūlo ne tik korpusus, bet ir sisteminius ventiliatorius, o visai neseniai atnaujino savo maitinimo šaltinių gamą. Vos 80+ sertfikatą turėjusią „Newton R2“ šeima tapo užmiršta ir ją pakeitė „Newton R3“ agregatai, kurie dabar atstovauja pažangiausią „Fractal Design“ maitinimo šaltinių asortimentą.
Pakuotė ir komplektacija
„Fractal Design Newton R3“ maitinimo šaltinis atkeliauja didelėje tamsios spalvos dėžėje, ant kurios priekinio paviršiaus pavaizduotas PSU (iš dviejų apžvalginių pozicijų) ir užrašyta jo galia (mes gavome silpniausią 600 W modelį, tačiau „Fractal Design“ taip pat siūlo 800 ir 1000 W versijas). Čia taip matomas ypač didelis 80+ Platinum sertifikato lipdukas, CrossFireX sertifikatas (neabejotinai palaikoma ir SLI) bei informaciniai lipdukai, nurodantys, kad „Newton R3“ serijai suteikiama penkių metų garantija. Informuojama ir apie pusiau pasyvų aušinimą, kuris garantuoja visišką tylą (0 dBA), esant normalioms apkrovoms.
Kitoje dėžės pusėje, kaip visuomet, randame daugiau techninę informaciją: efektyvumo lentelę, lyginančią „Newton R3“ efektyvumą su „standartiniais“ „Platinum“ ir „Gold“ sertifikatą turinčiais modeliais, taip pat PSU turimus jungčių tipus, pastraipą apie naudojamą pusiau pasyvų aušinimą ir bendrąsias elektrines specifikacijas. Apie šiuos aspektus pašnekėsime kiek vėliau.
Komplektacija atrodo išties profesionaliai: maitinimo šaltinis įsuptas į firminį FD medžiaginį maišą, kaip ir atjungiami laidai, jų surišimo juostelės ir tvirtinimo varžtai. Be abejonės, komplekte taip pat randame vartotojo instrukciją bei AC maitinimo laidą.
Pavarčius naudojimo instrukciją, už akių užkliuvo ne tik standartiškai nurodomos maitinimo šaltinio bendrosios ir elektrinės specifikacijos, bet ir „sugriežtinta“ „Fractal Design“ kokybės politika. Kokybė apima įtampų reguliavimą bei triukšmų slopinimą. Pagal „Fractal Design“ nustatytą kokybės kontrolę, svarbiausių linijų reguliacija turi tilpti į 3 % ribas (ATX standartai leidžia 5 %), triukšmų vertės mažosiose +3.3 ir +5 V linijose neviršys 40 mV (ATX leidžia 50 mV), o svarbiausioje +12V linijoje neviršys 70 mV (ATX leidžiama 120 mV).
Specifikacijos
Be abejonės, „Newton R3“ turi aktyvią galios koeficiento taisymo grandinę (angl. APFC) ir yra pritaikytas dirbti tiek Europos (240 V), tiek Amerikos (115 V) tinkluose. Tiksli darbinė įtampa pakliūna į 90-264 V zoną. Išskirtinė „Newton R3“ serijos savybė, jog pastarieji maitinimo blokai atitinka 80+ Platinum efektyvumo standartą, kas esant 50 % PSU apkrovai turėtų garantuoti 94 % efektyvumą mūsų tinkle. „Newton R3“ serija pasižymi viena +12V linija, kuria gali atiduoti visą savo galią. Mūsų atveju turimas 600 W PSU geba tokią pat galią atiduoti per vienintelę +12V liniją. Mažiau svarbių mažųjų linijų +3.3 (20 A) ir +5 V (20 A) kombinuota galia siekia 100 W. Ne itin daug, bet daugiau nei pakankamai. Mažiausiai reikšmingų -12V (0,5 A) ir +5Vsb (2,5 A) linijų galia siekia, atitinkamai, 6 ir 15 W. Maitinimo šaltinis palaiko ATX 2.31 bei EPS 2.92 standartus. Gamintojo pridėtoje naudojimo instrukcijoje randame šias palaikomas apsaugas: OVP, OPP ir SCP. Už akių kliūna OTP apsaugos nebuvimas, tačiau nemanau, kad šiuo atveju tai yra kritinė apsauga, kuomet PSU yra sertifikuotas atiduoti visą galią, esant 50 C° aplinkos temperatūrai.
Neatjungiamų kabelių tipas ir ilgis:
- 1x [20+4 pin ATX12V] – 520 mm
- 1x [4+4 pin EPS12V] – 700 mm
- 1x[2x 6+2 pin PCI-E] – 560 + 100 mm
Atjungiamų kabelių tipas ir ilgis:
- [2x 6+2 pin PCI-E] x1 – 450 + 150 mm
- [3x SATA] x1 – 700 mm + 125 mm + 125 mm
- [3x SATA] x1 – 550 mm + 125 mm + 125 mm
- [3x SATA] x1 – 400 mm + 125 mm + 125 mm
- [2x Molex] x1 –650 + 125 mm
- [2x Molex] x1 –600 + 125 mm
- [1x FDD] x1 – 900 mm
Bendras jungčių skaičius:
- 1x 20+4 pin (ATX12V)
- 1x 4+4 pin (EPS12V)
- 4x 6+2 pin (PCI-E)
- 9x SATA
- 4x 4 pin molex
- 1x FDD
Jungčių skaičius standartiškas 600 W maitinimo blokui. Džiugina neatjungiami ilgi EPS12V (700 mm) ir PCI-E (560+100 mm) kabeliai. Taip pat įdomu ir tai, kad „Fractal Design“ nusprendė pasiūlyti skirtingų ilgių SATA bei Molex jungtis turinčius kabelius. Labai paprastas, bet sumanus sprendimas. Palaikau gamintojo sprendimą atsisakyti ir antrojo EPS12V kabelio (šis 99,9 % atvejų lieka nenaudojamas), nebent pastarasis būtų modulinės struktūros.
Žvilgsnis iš arčiau
„Fractal Design Newton R3“ 600 W modelis kompaktiškas: 150 (P) × 86 (A) × 165 (I) mm. Korpuso paviršius nėra itin atsparus mechaniniam kontaktui, todėl siekiant išlaikyti visiškai naujo gaminio įspūdį, tad montuojant šį PSU į korpusą, teks pasaugoti. Viename korpuso šone, kaip įprasta, turime logotipą su elektrinėmis specifikacijomis, o kitame – firminį „Frcatal Design“ ženklą su nurodyto modelio galia.
Ant maitinimo bloko korpuso dugno – dar vienas firminis gamintojo ženklas. Šįkart tai į korpusą „įsprausta“ snaigė. Priešingoje pusėje, už vėdinimo grotelių, PSU centre įmontuotas 135 mm baltas ventiliatorius. Už akių kliūna mažytė, bet maloni smulkmena – „Fractal Design“ šioje korpuso pusėje pridėjo papildomus antivibracinius paminkštinimus. Ir nors panaudojimo prasmės klausimas labai diskutuotinas, kuomet visi kokybiškesni korpusai PSU diegimo zonoje jau turi antivibracines kojytes, toks gamintojo sprendimo išpildymas yra geresnis variantas nei visiškas jo nebuvimas.
Maitinimo bloko sušildytas oras šalinamas per korio formos groteles. Čia pat randame AC maitinimo lizdą bei 90 kampu pasuktą įjungimo/išjungimo mygtuką.
Priešingoje pusėje taip pat turime keletą perforacinių angų bei lizdus atjungiamiems kabeliams. SATA/Molex kabeliai jungiami į juodos spalvos kištukus, o PCI-E – baltos. Suklysti jungiant kabelius praktiškai neįmanoma. Žinodamas, kad gamintojas prideda tik vieną atjungiamą Pci-E laidą, netrukau suprasti, jog vienas baltas PCI-E lizdas lieka laisvas. Panašu, kad „Fractal Design“ paliko vartotojui galimybę atskirai nusipirkti dar vieną PCI-E kabelį ir tokiu atveju turėti net šešias 6+2 PCI-E jungtis. Tiesa, atskirai kabelių gamintojas kol kas nepardavinėja, tačiau reikia tikėtis, kad žalia šviesa bus uždegta netolimoje ateityje.
Šiek tiek papeikti „Fractal Design“ būtų galima už ne aukščiausios kokybės kabelių įmautes. „Sleeving‘as“ tikrai nėra pats kokybiškiausias – laidai „plaukioja“ medžiaginėje įmautėje. Atjungiami kabeliai primena magistralinius kabelius.
„Newton R3“ 600 W modelio OEM gamintojas – Taivano kompanija ATNG. Pirminis filtravimas prasideda iškart ant AC lizdo, kur randame po du X ir Y kondensatorius. Čia taip pat patalpinta viena varinė ritė. Likusieji pirminiame filtravime dalyvaujantys komponentai išdėstyti ant pagrindinio PCB: dar du Y ir trys X kondensatoriai, dar viena varinė ritė bei metalo oksido varistorius. Rekomenduojamų komponentų skaičius kur kas didesnis nei minimumas.
Viengubas diodų tiltelis prišlietas prie persijungiančiuosius tranzistorius aušinančio oranžinės spalvos radiatoriaus. APFC sekcijoje randame įmantriai izoliuotą ritę bei japonišką Nippon Chemi-Con KMR serijos (390uF/400V/105C) pagrindinį elektrolitinį kondensatorių. Panaudotas CM6502 PFC valdiklis. Šalia pagrindinio kondensatoriaus matyti du papildomi oranžiniai kondensatoriai ir mėlyna varinė ritė, kurie pasitarnauja bandant išgauti didesnį efektyvumą.
Natūralu, jog tokio kalibro maitinimo blokas naudoja DC-DC konverterius ir nepriklausomą įtampų reguliavimą. Įtampos mažosiose +3.3 ir +5 V linijose gaunamos iš pagrindinės +12 V linijos. DC-DC konverteriai patalpinti ant atskiros montažinės plokštės, kuri stovi šalia dviejų varinių ričių ir antriniame filtravime dalyvaujančių polimerinių Nippon Chemi-Con ir elektrolitinių CapXon kondensatorių. Taip galime teigti, kad visi maitinimo šaltinyje randami kondensatoriai yra japoniškos kilmės. Prieš DC-DC konverterius turime dar vieną eilę MOSFET tranzistorių, kuriuos aušina oranžinis radiatorius.
„Newton R3“ šeima pasižymi pusiau pasyviu aušinimu, kas reiškia, kad ventiliatorius įsijungia maitinimo blokui pasiekus tik tam tikrą apkrovą (temperatūrą). 600 W modelis aušinamas 135 mm skersmens GlobeFan RL4Z-B1352512M ventiliatoriaus (0.28A/12V). Pastarasis naudoja rutulinius guolius ir sukdamasis maksimaliu 1200 RPM greičiu neturėtų skleisti didesnio triukšmo nei 23.3 dBA.
Testavimas
Maitinimo šaltinis testuotas įprastomis sąlygomis, ~40 laipsnių aplinkos temperatūroje, apkraunant jį 10, 20, 50, 75, 100 ir 110 % numatytos jo galios. Testuojant matuotos linijų įtampos, triukšmo lygis (5 cm. atstumu nuo šaltinio), maitinimo šaltinio temperatūra, apskaičiuotas naudingumo koeficientas. Papildomai matuotos pulsacijos maitinimo šaltinio linijose.
Rezultatai
Atlikus testavimą, išryškėjo du fantastiški dalykai: +12 V linijos reguliacija bei efektyvumas, kurį vis tik buvo galima numatyti dar prieš testavimą. Nors 94 % efektyvumo riba pasiekta nebuvo, nedera pamiršti, jog „Ecos“ sudaromos sąlygos 80+ sertifikavimo metu yra kur kas palankesnės, nei mūsų laboratorijoje. Didžiausią efektyvumą (93,5 %) „Newton R3“ pasiekė apkrovai siekiant 75 %. Dar labiau džiugina tai, kad R3 labai menkai praranda savo efektyvumą perkrovos režime (91,7 %). Labai geri rezultatai apkrovai esant tik 10 % – maitinimo šaltinis geba pademonstruoti 84 % efektyvumą. Išjungtas – 0,9 W, budėjime – 0,7 W.
Svarbiausia +12 V linija buvo reguliuojama daugiau nei pavydėtinai, mat „Newton R3“ pavyko įsiterpti į 0,5 % nuokrypio zoną! Idealiausiai +12 V linija reguliuojama esant 100 % apkrovai, kuomet nebuvo net mažiausio nuokrypio (0,00 %)! Silpniausia pasirodė esanti 3,3V linija – maksimalus rezultatas 3,03 %. Tuo tarpu +5V linija blogiausiu atveju susidūrė su 2,00 % nuokrypiu. Apibendrinant, mažosios linijos buvo reguliuojamos gerai (turbūt nesuklysiu sakydamas, kad geriausiai iš visų mūsų testuotų PSU), o jei +3.3 V būtų pavykę pakišti po 2,5 % nuokrypiu būtų galima rašyti kone maksimalų balą.
Vos nepamiršau. „Newton R3“ tyliausias iš visų Technews.lt apsilankiusių maitinimo šaltinių! Ventiliatorius įsijungė tik esant 50 % apkrovai, bet ir tai nebuvo linkęs suktis visą laiką. Pasisukdavo ir vėl nurimdavo. Temperatūra čia aukščiausia, nes PSU pakankamai lėtai vėso po to, kai ventiliatorius įsijungė. Nuo 75 % ventiliatorius jau sukosi nuolatos, tačiau skleidė tik 57 dBA triukšmą. Maksimalus triukšmo lygis buvo pasiektas perkrovos režime, užfiksavus 58,7 dBA.
+3.3 V
+5 V
+12 V
+12 V
Jei +3.3 linijos pulsacijos rezultatus galima laikyti pavyzdiniais,+12V linijos – gerais, tai +5 V linijoje triukšmus norėtųsi pakišti po 30 mV. Žinoma, užfiksuotas rezultatas nėra labai prastas, bet čia „Fractal Design“ turi paskatinimą pasitempti. Svarbiausios +12 V linijos 42.2 mV rezultatas lengvai įtelpa ne tik į ATX (120 mV), bet ir pačio gamintojo nustatytus rėmus (<70 mV).
+3.3 V overload
+5 V overload
+12 V overload
+12 V overload
Perkrovos režimu (113 %) mažosiose linijose esantys triukšmai išliko visiškai nepakitę. Tiesą pasakius, šiuo režimu mažosios linijos yra apkraunamos mažiau nei 100 % režimu, ir tai teikė vilties išvysti kiek sumažėjusius triukšmus.
Visai kitokia situacija su +12 V linija. Pastaroji perkrovos režimu gauna daugiau streso ir šiuo atveju gauti rezultatai atrodo fenomenaliai – triukšmų lygis sumažėjo nuo 42.2 mV iki 29.7 mV! Šio testo metu išlindo vos vienas „spyglys“, kurio vertė vėlgi buvo mažesnė (142 vs 132 mV).
Kiek gi „išspaudžia“ šis maitinimo blokas?
SCP apsauga tiek +5, tiek +12 linijose veikė puikiai. „Newton R3“ išsijungė tik tada, kuomet jis atidavinėjo >800 W. Ir nors tuo momentu +12V linijos triukšmų ir reguliacijos vertės nebuvo matuojamos, tai įrodė, kad 600 W modelis turi savyje šiek tiek „papildomų sulčių“.
Alternatyvos maitinimo blokui „Newton R3"
Kol kas maitinimo šaltinio „Fractal Design Newton R3 600 W“ Lietuvoje įsigyti galimybių nėra, nebent esate internetinių apsipirkimų užsienio portaluose fanas. Tuo tarpu norintiems pasižvalgyti po Lietuvoje esamus šio gaminio analogus (tiek kainos, tiek kai kurių pagrindinių parametrų prasme), rekomenduojame peržvelgti žemiau pateiktus maitinimo šaltinius. Platesnė informacija apie kainas ir parametrus prieinama pasinaudojant nuorodomis.
Žinoma, šie modeliai tikrai nėra lygiaverčiai vienas kitam, tačiau norint giliau išanalizuoti jų charakteristikas – tokias kaip energetinis efektyvumas esant skirtingoms apkrovoms – tektų atlikti tokius pat išsamius testus kaip ir su „Fractal Design Newton R3 600 W“.
Išvados
Po atlikto testavimo kolega Suvirintojas pusiau juokais, pusiau rimtai pasakė: „visai nesvarbu, kad „Newton R3“ neturi idealaus „sleavingo“ ir visai nesvarbu, kiek jis kainuoja, pastarasis nusipelnė aukščiausių įvertinimų.“ Net jei ir būčiau pats nuožmiausias „Fractal Design“ „heiteris“, nesugebėčiau numenkinti „Newton R3“ užfiksuotų rezultatų. Neįtikėtinas efektyvumas, neįtikėtina +12V linijos reguliacija, neįtikėtinai tylus pusiau pasyvus ventiliatorius, geras +12V linijos triukšmų slopinimas, skirtingo ilgio atjungiami kabeliai ir penkių metų garantija užtarnauja šiam maitinimo šaltiniui ne vieną apdovanojimą. A, taip, kaina… 125 eurai, kas reiškia, jog šis PSU Lietuvoje kainuos vos 450-500 litų. Tiesiog kažkas neįtikėtino… Tiekėjai, greičiau vežkite šitą gėrį į Lietuvą, o apžvalgos skaitytojai užmirškite, kad skaitėte kažką apie netobulą „sleavingą“J
Privalumai:
- Puikus kainos/kokybės santykis
- Neįtikėtinas efektyvumas
- Neįtikėtina +12 V reguliacija
- Nuostabus 135 mm ventiliatorius, bepradedantis suktis tik esant 50 % apkrovai
- Penkerių metų garantija
- Sugebėjo atiduoti >800 W
- Tik viena tampriai prijungta EPS12V jungtis
- Skirtingo ilgio atjungiami kabeliai
- Galimybė ateityje nusipirkti dar vieną PCI-E 6+2 kabelį*
Vidutiniška:
- Kiek per laisva +3.3 V linijos reguliacija
- Aukščiausiai klasei norėtųsi kiek mažesnio triukšmo +5 V linijoje