Senstant smegenims, kai kurios jų funkcijos pagerėja  (3)

Mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad, žmogui senstant, kai kurios smegenų funkcijos pagerėja, taigi amžius tikrai suteikia išminties. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad, žmogui senstant, ilgalaikė atmintis išlieka nepakitusi, o jo žodynas, emocinis intelektas bei socialiniai įgūdžiai gali net pagerėti.


Remiantis tyrimo rezultatais, bėgant metams, trumpalaikė atmintis, mokymosi įgūdžiai ir gebėjimas mąstyti iš tikrųjų menksta. Vis dėlto, priešingai nei yra manoma, įžengus į trečią dešimtį, ne visi žmogaus protiniai sugebėjimai yra pasiekę maksimalų lygį. Praėjusią savaitę paskelbti panašių tyrimų rezultatai byloja, kad pagyvenę žmonės vis dar gali išmokti naujų dalykų, bet yra „išmintingesni“, nes jų smegenys yra mažiau priklausomos nuo „gerą savijautą” lemiančių hormonų, todėl jie yra ne tokie emocingi ir impulsyvūs.

Tyrimo rezultatai yra palankūs raginantiems baigti pagyvenusių žmonių diskriminavimą darbe, ypač profesionalų. Didžiosios Britanijos vyriausybė planuoja siūlyti padidinti pensinį amžių milijonams darbuotojų.

Niujorke įsikūrusios „Mount Sinai School of Medicine” mokslininkai tyrė senėjimo pasekmes smegenims atlikdami bandymus su bengališkosiomis makakomis. Mokslininkai nustatė, kad, nors senesnių beždžionių smegenys buvo netekę beveik pusės už naujų dalykų išmokimą atsakingų priimančių neuronų, beveik visi su ilgalaike atmintini susiję neuronai buvo nepakitę.

„Mes manome, kad erudicija ir žinios, užkoduotos priimančiuose neuronuose, senstant nėra prarandamos. Tai gali paaiškinti, kaip smegenys išlaiko tai, ko išmoko prieš dešimtmečius, ir kodėl ląstelių biologijos profesorius gali mokyti net įžengęs į devintą dešimtį ”, - teigė tyrimui vadovavęs neurologijos profesorius Johnas Morrisonas. „Sendami mes išsaugome savo žodyną, protinio lavėjimo koeficientą (IQ) ir erudiciją, kuri, laikui bėgant, gali net pagerėti. Senesni žmonės turi labai daug išminties <…> versti juos pasitraukti yra šių gebėjimų švaistymas”, - teigė mokslininkas.

Karališkajame psichiatrijos koledže dirbantis senyvų žmonių ekspertas dr. Peteris Connelly „The Times” teigė: „Kai jaunas žmogus blaškosi ieškodamas sprendimų, senesni žmonės gali pasinaudoti patirtimi”. „Senesnio žmogaus požiūris gali būti ypač vertingas, nes jis turi daugiau patirties, o dėl jos ir gebėjimą daug logiškiau ir išmintingiau apmąstyti dalykus”, - teigė dr. P. Connelly.

Praėjusią savaitę paskelbto pranešimo autoriai yra Kalifornijos universiteto mokslininkai, kurie, siekdami išsiaiškinti, kas nutinka, kai smegenys sensta, atliko tyrimus su 3 tūkst. žmonių, kurių amžius buvo nuo 60 m. iki 100 m.

Aut. teisės: delfi.lt
(1)
(0)
(0)

Komentarai (3)

Susijusios žymos: