Elektroninės tatuiruotės – naujausias medicinos diagnostikos klyksmas (Video)  (4)

Nusitrinančios laikinos elektroninės tatuiruotės – perversmas medicinoje. Ši technologija leidžia tikrinti paciento būklę nevaržant judesių. Kai reikia sekti paciento fizinę būklę (pavyzdžiui, širdies ir kraujotakos sistemos darbą ar smegenų veiklą), dažniausiai naudojami griozdiški ir nepatogūs elektroniniai prietaisai, klijuojami prie odos lipniu geliu, rašo newscientist.com.

„Nors jų nauda neginčijama, bet patogumo prasme jie toli gražu nėra tobuli – varžo judesius ir dirgina odą“, – vardina šios technologijos trūkumus Johnas Rogersas iš Ilinojaus universiteto. Tad jis kartu su savo kolegomis nusprendė tokią „epidermio elektroniką“ patobulinti – suteikti lankstumo ir elastingumo, kad nebūtų varžomi judesiai ir ši taptų kur kas patogesnė vartotojui. Iš silicio ir galio arsenido mokslininkai suformavo ypač plonus (vos kelių nanometrų skersmens) vingiuojančius laidelius. Kiekvienas jų vingis gali išsitempti ir liestis tarpusavyje – taip šiam įrengimui suteikiamas lankstumas, kad jis kuo geriau prisitaikytų prie odos. Tokias lanksčias schemas tyrėjai pritvirtino prie plonytės guminės skiautelės, ją padengė vandeniui atspariu plastiku ir gavo maždaug 40 mikrometrų storio elastingą lopinėlį, kuris gali būti priklijuojamas prie odos kaip laikina tatuiruotė. Ši medicininės paskirties „tatuiruotė“ savo vietoje laikosi dėl tarpmolekulinių jėgų, kurios veikia, liečiantis dviem paviršiams. Kadangi schema yra itin plonytė ir labai lanksti, ji puikiai prisitaiko prie odos tekstūros. Taip užtikrinamas itin geras sąlytis tarp dviejų paviršių – pakankamas, kad schema laikytųsi savo vietoje keletą dienų. Pacientui pageidaujant, ši elektroninė tatuiruotė gali būti paslėpta po kita – papuošimui skirta laikinąja tatuiruote, kurios dizainą vartotojas gali pasirinkti pats.

Žvalgomojo tyrimo metu mokslininkai užklijavo šiuos lopinėlius su integruotomis schemomis ant savanorių kaklo. Čia plonieji elektroniniai prietaisai sekė poodinius pokyčius, susijusius su raumenų judesiais, savanoriams kalbant. Gauti signalai buvo siunčiami į kompiuterį, kuriame, naudojantis atitinkamais algoritmais, atpažįstami ir priskiriami tam tikriems žodžiams – taip savanoriai balso komandomis galėjo valdyti video žaidimą.

Pirmoji medicininių lopinėlių su schemomis karta skirta matuoti fiziologinius elektrinius signalus, susijusius su širdies ir smegenų veikla. Technologijos išradėjas J. Rogersas tikisi, kad ateityje šios „tatuiruotės“ ne tik atliks pasyvią stebėjimo funkciją, bet, pavyzdžiui, stimuliuos raumenis susitraukinėti.

Šios tatuiruotės, pasak Kalifornijos universiteto elektronikos inžinieriaus Ali Javey, yra puikus naujų elektroninių sistemų neįprasto panaudojimo pavyzdys.

Vaizdo siužetas

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt

(30)
(0)
(30)

Komentarai (4)