JAV išslaptino Trečiajam pasauliniam karui kelią užkirtusius palydovus  (6)

Už kosminę žvalgybą atsakingas JAV Nacionalinis žvalgybos biuras (NRO) pirmą kartą visuomenei parodė Šaltojo karo metu naudotus itin slaptus GAMBIT ir HEXAGON projektų žvalgybinius palydovus, kurie, pasak kai kurių ekspertų, užkirto kelią Trečiajam pasauliniam karui.

Po 25 metų, kai baigėsi JAV nacionaliniam saugumui Šaltojo karo laikais svarbiausių žvalgybinių palydovų naudojimo programos, JAV Nacionalinio žvalgybos biuro veteranai pagaliau gali parodyti savo žmonoms, vaikams ir anūkams, kuo jie anuomet užsiiminėjo „darbo metu“. Iki pat šio savaitgalio tai buvo griežtai saugoma paslaptis, tačiau praėjusį šeštadienį Smithsono nacionalinio aviacijos ir kosmonautikos muziejaus Udvaro-Hazy centre Dalase (JAV) kviestinė publika savo akimis pirmą kartą išvydo didžiausią Šaltojo karo laikais Amerikos kosminės žvalgybos technologijų kūrėjų pasiekimą – žvalgybinius palydovus KH-7 GAMBIT, KH-8 GAMBIT 3 ir KH-9 HEXAGON, pranešė „Space.com“. Šių trijų žvalgybos programų palydovai iki pat šios dienos buvo viena didžiausių JAV nacionalinio saugumo paslapčių. Įdomu, kad ir jų išslaptinimo dieną visuomenės atstovai galėjo juos pamatyti tik gavę specialius pakvietimus, o patys palydovai buvo demonstruojami tik vieną dieną. Į šį renginį buvo pakviesti buvę JAV Nacionalinio žvalgybos biuro (National Reconnaissance Office, NRO) darbuotojai, inžinieriai ir technikai, dalyvavę 1971 – 1986 m. vykdytose itin įslaptintose GAMBIT ir HEXAGON žvalgybinių palydovų programose, sakoma pranešime. Labiausiai lankytojų dėmesį traukė mokyklinio autobuso dydžio KH-9 HEXAGON, kosminės žvalgybos veteranų pramintas „didžiuoju paukšteliu“. Šis žvalgybinis palydovas kosmose galėjo naudoti 96 kilometrų ilgio specialios fotojuostos atsargas, kurioje buvo didele raiška fiksuojami JAV žvalgybą dominę objektai tuometinės Sovietų Sąjungos ir Kinijos teritorijose. Viename 15 cm pločio KH-9 HEXAGON fotojuostos kadre būdavo užfiksuojamas 684 km ilgio teritorijos ruožas. Pasak NRO atstovų, šių žvalgybinių palydovų nuotraukų raiška siekė nuo 0,6 iki 1 metro viename vaizdo taške. Reikia nepamiršti, kad tai buvo dar 1971 – 1986 metais.

Ko gero dar įdomiau tai, kaip išfotografuota fotojuosta būdavo persiunčiama į NRO būstinę. Ne, juostos nebūdavo automatiškai ryškinamos ir skenuojamos pačiame palydove – jos buvo įdedamos į specialų konteinerį, kuris pagal skrydžio valdymo centro komandą būdavo nurodytu metu „išmetamas" iš palydovo ir nukreipiamas į Žemės atmosferą. Termoizoliacijos nuo karščio apsaugotas konteineris, įveikęs aukštutinius atmosferos sluoksnius, nurodytoje vietoje, paprastai virš Ramiojo vandenyno, išleisdavo parašiutą, ir konteinerį dar nepasiekusį vandens ar žemės paviršiaus paimdavo specialiai tam skirti JAV kariniai lėktuvai. Tik dabar buvo atskleista Holivudo trilerius primenanti vienos NRO kosminės žvalgybos misijos paslaptis. Pasirodo, 1972 m. pavasarį JAV karinių oro pajėgų lėktuvas nesugebėjo perimti ore pirmojo KH-9 HEXAGON palydovo konteinerio su fotojuosta, ir jis, nukritęs į Ramųjį vandenyną, nuskendo maždaug 6,4 kilometrų gylyje. Šiame konteineryje buvo fotojuosta su didelės raiškos Sovietų Sąjungos povandeninių laivų ir balistinių raketų šachtų nuotraukomis. Ši informacija buvo laikoma tokia vertinga, kad Amerikos karo laivynas surengė slaptą konteinerio paieškų operaciją. Jos metu JAV giliavandenis povandeninis aparatas „Deep Submergence Vehicle Trieste II" sėkmingai iškėlė kosminį konteinerį su fotojuosta iš vandenyno dugno, sakoma pranešime.

Kosminės technikos ekspertai atkreipė dėmesį, kad Šaltojo karo kosminės žvalgybos projektai koregavo ir „Space Shuttle“ erdvėlaivių bei „Hubble“ kosminio teleskopo projektus. Tai susiję su kosminių aparatų dydžiu: KH-9 HEXAGON žvalgybiniai palydovai ir „Hubble“ kosminis teleskopas telpa į „Space Shuttle“ erdvėlaivių bei raketų nešėjų „Titan“ krovinių skyrius. NRO atstovas neoficialiai patvirtino, kad „Space Shuttle“ krovinių skyrius buvo suprojektuotas taip, kad jame galėtų tilpti HEXAGON palydovai. Nuo 1971 m. birželio iki 1986 m. balandžio NRO iš viso buvo paleidęs 20 KH-9 HEXAGON palydovų. Jie buvo derinami su GAMBIT serijos žvalgybiniais palydovais: KH-9 HEXAGON fotografuodavo didelius teritorijos plotus, kurie domindavo karinę žvalgybą, o KH-8 GAMBIT 3 palydovai, NRO analitikams išnagrinėjus gautas nuotraukas, būdavo nukreipiami į konkrečius objektus, ir fotografuodavo juos dar didesne raiška. Buvęs NASA „Hubble" kosminio teleskopo programos darbuotojas Robas Landis leidiniui sakė, kad už GAMBIT ir HEXAGON programų pasiekimus ir jų reikšmę JAV nacionaliniam saugumui reikia padėkoti prezidentui D. Eisenhower’iui ir kitiems šalies vadovams, kurie inicijavo pirmąsias Amerikos kosminės žvalgybos programas. „Jis (D. Eisenhower’is) buvo vienas iš tos kartos žmonių, kurie nenorėjo daugiau jokių netikėtumų, jokų naujų Perl Harborų. Aš esu įsitikinęs, kad GAMBIT ir HEXAGON padėjo išvengti Trečiojo pasaulinio karo“, – sakė R. Landis.

Dabar, kai jau atskleistos beveik visos Šaltojo karo laikų kosminės žvalgybos paslaptys, NRO veteranai gali didžiuotis, kad HEXAGON palydovai išliko nepralenktais savo techninių galimybių požiūriu. Pasak kosmoso ekspertų, nors Sovietų Sąjunga atkakliai vijosi JAV šioje srityje, jai prireikdavo nuo 5 iki 10 metų, kad pavyktų tai padaryti, o daugeliu atvejų rusams taip ir nepavyko pakartoti technologinių Amerikos pasiekimų. „Rusai neturėjo nieko panašaus“, – apie KH-9 HEXAGON sakė JAV karinės kosminės technikos istorikas Dwayne’as A. Dayus.

Šiame vaizdo siužete pasakojama apie JAV karinės paskirties palydovus, 24 valandas per parą ir 365 dienas per metus stebinčius Žemę.

Vaizdo siužetas

Aut. teisės: TV3
TV3

(1)
(0)
(1)

Komentarai (6)