Jei pasaulyje staiga išnyktų katės?  (15)

Jeigu jūs kačių mylėtojas – įsižeisti nereikia. Kačių išnaikinti niekas nesiūlo, tiesiog toks klausimas gali iškilti stebint kokią tinginę rainę besirąžančią ant fotelio po sočių pietų. Atrodo, kad be suteikiamo džiaugsmo, jos tik miega ir ėda, tad kokia iš jų nauda? Mokslininkai sako, kad milžiniška. Be kačių pasauliui būtų riesta, rašo lifeslittlemysteries.com.

Katės išsiugdė nuostabų gebėjimą apsimesti, kad be mūsų jos nesugebėtų išgyventi. Purdue universiteto (JAV) veterinarijos profesorius Alanas Beckas pasakoja, kad katės yra itin gabios medžiotojos, kurios moka prisitaikyti prie įvairiausių išgyvenimo sąlygų. Visų svarbiausia - be kačių, mus apniktų graužikai, dėl ko kentėtų mūsų maisto atsargos ir maisto mes apskritai turėtume mažiau. Tad nėra ko pykti, jei jūsų katytė tikra ėdrūnė.

Teiginiai teiginiais, bet ar yra žinoma kaip padidėtų graužikų populiacija jei pasaulyje staiga nebeliktų nei vienos katės? Pasirodo, kad tokio pobūdžio mokslinių studijų yra. 1997 m. Didžiojoje Britanijoje paskaičiuota, kad kiekviena naminė katė per pusmetį vidutiniškai sugavo 11 smulkių žvėrelių (pelės,žiurkės, paukščiai, varlės). Vadinasi, 9 milijonai britų kačių kartu sugavo beveik 200 mln. smulkių gyvūnėlių.

1979 m. vienoje nedidelėje Naujosios Zelandijos buvo atliktas eksperimentas – iš salos buvo išgabentos visos katės. Per 2 metus, žiurkių populiacija joje padidėjo net keturis kartus.

Pasaulyje šiuo metu gyvena apie 220 mln. kačių. Jei staiga jos visos išnaudoti savo devynis gyvenimus, tuomet graužikų populiaciją šautų į viršų. Tai sukeltų rimtų ekologinių problemų. Minėtoje Naujosios Zelandijos saloje, mokslininkai pastebėjo, kad pradėjo nykti paukščių populiacija, nes žiurkės sunaikindavo didelę dalį kiaušinių. Kita vertus, pasaulyje turėtų išaugti plėšriųjų paukščių, mintančių žiurkėmis, skaičius.

„Kiekviena rūšis turi savo vietą šioje planetoje, - mano A. Beckas, - Pagalvokite ir apie tai, kaip daugeliui žmonių būtų sunku emociškai ištverti kačių netektį. Daugelyje kultūrų tai itin mylimi ir gerbiami padarai, be to juos išlaikyti kainuoja nedaug, jie moka užmegzti glaudų kontaktą ir šiaip labai mieli“.

Taigi, kai kitą sykį kas nors leptels, kam tos katės reikalingos – bus ką atsakyti.

Aut. teisės: Grynas.lt
Grynas.lt

(1)
(0)
(1)

Komentarai (15)