20 m. pradūlėjusiame meteorite atrastas Žemėje iki šiol neegzistavęs mineralas – kuratitas  (0)

Akmenuotasis meteoritas D’Orbigny, keliasdešimt metų laikytas Indijos artefaktu, yra naujai atrasto mineralo kuratito šaltinis, skelbia sci-news.com.

Mineralas pavadintas pasaulinio masto meteoritų tyrėjo daktaro Gero Kurato vardu, kuris mirė 2009 metais.

D’Orbigny yra 16,55 kg sverianti meteoritas, daugiausiai padengtas tamsiai pilkos spalvos pluta, buvo rastas kukurūzų lauką ariančio ūkininko 1979 m. liepą Buenos Airėse, Argentinoje.

Iš pradžių manyta, kad meteoritas tebuvo Indijos artefaktas ir jis beveik du dvidešimtmečius pragulėjo neliečiamas, kol mokslininkai ėmė spėlioti, kad tai gali būti meteoritas. Kad D’Orbigny yra meteoritas, galiausiai patvirtino G.Kuratas ir jo komandos tyrėjai.

Jie nustatė, kad meteoritas yra itin retos rūšies achondritas, dar žinomas kaip angritas. Šie meteoritai pasižymi tuo, kad ant jų paviršiaus yra gausu pūslelių, kurių paprastai meteorituose neaptinkama.

2004 m. išspausdintame tyrime G.Kuratas paskelbė, kad meteorite taip pat aptikta geležies-aliuminio-titano silikato. Ši nežinoma mineralo fazė buvo sudaryta iš labai mažų kristalų, kurių vidutinis skersmuo siekė vos 0,01 milimetro.

Dėl labai mažos mineralo dalies esančios meteorite, buvo itin sunku nustatyti atitinkamas chemines ir fizines savybes, kurios būtinos, kad medžiagai būtų suteiktas naujojo mineralo vardas.

Tačiau naujajame tyrime mokslininkų komanda, vadovaujama Shyh-Lung Hwango iš nacionalinio Dong Hwa Universiteto in Hualiene, Taivane, ši mineralą identifikavo kaip kuratitą.

Aut. teisės: 15min.lt

(6)
(0)
(2)

Komentarai (0)

Susijusios žymos: