Bijote pritrūkti pinigų, nors jūsų pajamos yra pakankamos? Jus gali kamuoti peniafobija - štai kaip ją įveikti  ()

Žmonės gali bijoti šunų, vorų, aukščio, uždarų erdvių ir dar daugybės įvairių dalykų. Taip pat ir skurdo. Pinigų stokos baimė, moksliškai vadinama peniafobija, nėra paprasčiausias jaudinimasis dėl finansinių problemų. Ši baimė praktiškai nepriklauso nuo realių žmogaus pajamų. Pagal statistiką nuo šios fobijos kenčia 3 proc. mūsų planetos gyventojų.

Pinigai suteikia mūsų gyvenimui stabilumo ir pasitikėjimo savimi. O kankinantis nerimas, kad pajamos staiga kokiu nors būdu nutrūks, – tai stabilumo praradimo ir neišvengiamo patekimo į sunkią padėtį baimė. Tai yra, žmonės baiminasi ne to, kad piniginė gali tapti tuščia, o to, kad jie nebegalės savarankiškai valdyti savo gyvenimo, taps bejėgiai ir priklausomi nuo aplinkybių.

Viskas prasideda nuo nekaltų situacijų. Pavyzdžiui, per darbo pokalbį žmogus kukliai nutyli, koks atlyginimas jį tenkintų, bijodamas, kad nebus priimtas. Arba darbuotojas laisva valia atsisako paaukštinimo darbe, bijodamas papildomų įsipareigojimų. Arba dirbantysis bijo kreiptis į vadovą ir paprašyti užsitarnauto priedo prie atlyginimo.

Tokie žmonės įtikinėja save, kad ne viskas pasaulyje matuojama pinigais, reikia pakilti aukščiau jų. Tačiau baimė jau tūno juose ir kužda: „Geriau garantuotai turėti mažiau pinigų, nei rizikuoti prarasti viską“.

Keistas paradoksas: žmogus bijo pinigų trūkumo, tačiau būtent ši baimė veda jį prie realios finansinių lėšų stokos. Tokie asmenys nesiveržia daryti karjeros, nesistengia pakeisti situacijos, pradėti savo verslo ar pereiti į geresnį darbą.

Ir nuolat atidedamos „juodai dienai“ santaupos jų nedžiugina. Prie esamos baimės prarasti pajamas prisideda baimė, kad santaupos gali atitekti vagims ar sukčiams.

Kaip nugalėti peniafobiją?

Svarbiausia, ką reikia prisiminti: žmonės tampa finansiškai sėkmingi ne dėl baimės prarasti pinigus nebuvimo, o dėl sugebėjimo juos valdyti ir laikytis protingo atsargumo. Pavyzdžiui, jeigu bijote prarasti pinigus banke, laikykite juos keliose finansinėse organizacijose. Skolinkite arba investuokite į kokį nors projektą tokią sumą, kurios praradimas jums nebūtų lemiamas. Pavyzdžiui, jeigu turite 1000 eurų, galite investuoti 100.

Atsikratyti peniafobijos padės savo materialinės padėties analizė. Sąžiningai atsakykite sau į toliau pateikiamus klausimus.

  • Ką jums reiškia pinigai? Kokią vietą jie užima jūsų prioritetų sąraše, lyginant su sveikata, mylimu žmogumi, vaikais, kūryba ?
  • Kam jūs esate pasirengę dėl pinigų?
  • Kiek pinigų per mėnesį jums reikia, kad gyventumėte normaliai?
  • Kas trukdo jums turėti tiek pinigų, kiek norite?
  • Ar buvo jūsų gyvenime įsimintinų laimingų momentų? Nejaugi visi jie susiję su pinigų gavimu?

Po tokios analizės jūs būtinai padarysite išvadą: pinigai – tik priemonė užsibrėžtiems tikslams siekti. Apsidairykite ir atidžiau įsižiūrėkite į aplinkinius. Pamatysite, kad žmonės su mažesnėmis nei jūsų pajamomis sugeba būti laimingi.

Kad lengviau įveiktumėte pinigų trūkumo baimę, psichologai rekomenduoja įsivaizduoti tą situaciją. Aprašykite ją ant popieriaus lapo: ‚Aš likau be pinigų“. Sudarykite šio keisto įvykio pasekmių sąrašą.

Pavyzdžiui, teks prasčiau maitintis, negalėsite sumokėti už butą, vaikas negaus naujo mobilaus telefono ir t.t. Išskirkite iš to sąrašo tas problemas, kurios jus baugina labiausiai. Ir pagalvokite, kaip galima būtų jas išspręsti (pasiskolinti pinigų iš draugo, įsidarbinti kitoje vietoje, parduoti kai kuriuos daiktus). Taip jūs turėsite parengtą veiksmų planą tam atvejui, jeigu tokia situacija iš tikrųjų susiklostytų. Jūs jau pasirengę jai, jau žinote, ką reikės daryti.

Šaltinis: Vedmochka.net

Aut. teisės: alfa.lt
Autoriai: Gražina Vasiliauskienė

(5)
(6)
(-1)

Komentarai ()