Pažintis su NATO naikintuvu F-15, saugančiu Baltijos šalių oro erdvę (Video)  (19)

Šių metų rugpjūčio 25 d. Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose nusileido keturi Jungtinių Amerikos Valstijų karinių oro pajėgų Europoje naikintuvai F-15C Eagle. Nuo rugsėjo 1 d. jie perėmė NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse iš Lenkijos karinių orų pajėgų.

Tai jau trečias kartas, kuomet Baltijos oro erdvę saugo JAV naikintuvai F-15C Eagle. Kviečiame su jais susipažinti iš arčiau.

F-15 Eagle – yra taip vadinamos ketvirtosios kartos JAV sunkusis dviejų reaktyvinių variklių naikintuvas, imtas kurti 1960 m., o pirmasis prototipo skrydis įvykdytas 1972 metais. Įvairių ekspertų nuomone, šis naikintuvas yra vienas geriausių tarp visų JAV ir pasaulio naikintuvų.

F-15 projektavimo darbus paskatino konkurencija su Rusijos MiG naikintuvais – jie karaliavo oro erdvėje Korėjos karo metu. Po prototipinio skrydžio praėjus 4 metams, 1976 metais iš F-15 buvo suformuotas Izraelio oro pajėgų kovinis vienetas, mūšyje sudalyvavęs 1979 m. Vykusio karinio konflikto metu su Sirija F-15 numušė 4 iš 5 MiG-21 naikintuvų. Pagal Izraelio kariuomenės duomenis (kuriuos labai tiksliai patvirtina ir Sirijos archyvai) nuo 1979 m. iki 1985 m. F-15 laimėjo 56-57 kovas ir nepatyrė nei vieno pralaimėjimo.

Kai kuriuose šaltiniuose skelbiama, jog iš viso F-15 dalyvavo 104 oro mūšiuose, kuriuos visus laimėjo. Tiesa, jo priešininkai dažniausiai būdavo senesnės kartos MiG-25 bei MiG-29. Rusija, kaip atsaką F-15, yra sukūrusi naikintuvą Su-27, tačiau jiems susiremti oro mūšyje dar nėra tekę, tad kuris iš jų geresnis pasakyti sudėtinga. Pačių kariškių vertinimų, tokio mūšio atveju daug ką lemtų pilotų asmeniniai gebėjimai.

Šiuo metu JAV karinės oro pajėgos jau turi pamainą F-15 naikintuvams - tai penktosios kartos naikintuvas F-22 Raptor. Tiesa, jo perspektyvomis yra abejojama. O ir pačios JAV Karinės oro pajėgos neskuba atsisakyti F-15 paslaugų.

Daugiau techninių duomenų apie F-15 galite surasti JAV Karinių oro pajėgų svetainėje, o toliau siūlome pažiūrėti DELFI TV video reportažą apie Lietuvos erdvę saugančius naikintuvus.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(3)
(0)
(1)

Komentarai (19)