Paskelbti penki geriausi 2010 metų kariniai išradimai  (8)

Аmerikiečių žurnale „Time“ paskelbtas 50-ies geriausių 2010 metų išradimų sąrašas, į kurį pateko ir penkios karinės inovacijos, praneša lenta.ru. Geriausiais kariniais išradimais pripažinti: savadarbių bombų sunaikinimo prietaisas, naujos kartos egzoskeletas, saugūs sprogmenys, plėvelė sienų apšarvavimui ir ultragarsinė raketa.

Savadarbių bombų sunaikinimo prietaisą jau naudoja amerikiečių kariai Afganistane. Jis skirtas palengvinti išminuotojų darbą, nukenksminant sprogstamuosius įrenginius. Prietaisas, sukurtas kompanijos „Sandia National Laboratories“. Jo veikimo principas yra toks: tai yra tam tikras konteineris su vandeniu ir nedideliu kiekiu sprogmenų. Į aptiktą savadarbį užtaisą prietaisas paleidžia ploną ir tankią vandens srovę, kuri prasigręžia pro bombos korpusą ir galiausiai bombą susprogdina. Kompanija „Sandia National Laboratories“ šiuo metu vykdo JAV kariuomenės užsakymą pagaminti 7 tūkst. tokių prietaisų, vieno kurių vertė – 58 JAV doleriai.

Žurnalo „Time“ dėmesį taip pat patraukė ir antros pakopos egzoskeletas XOS 2, kurį rugsėjo pabaigoje pristatė kompanija „Raytheon“. Šis robotizuotas kostiumas pirmiausia skirtas kariams-logistams, transportuojantiems įvairius krovinius. XOS 2 sveria apie 70 kilogramų ir leidžia operatoriui be ypatingų pastangų pakelti svorius iki 90 kilogramų, pramušti medienos blokus. Šiuo metu kompanija „Raytheon“ kuria trečios pakopos egzoskeletą XOS 3, kuris bus lengvesnis, mobilesnis ir patikimesnis.

Ultragarsinė raketa „Boeing X-51A Waverider“ pirmą kartą į orą pakilo 2010 metų gegužės pabaigoje. Raketa ore išbuvo apie 200 sekundžių ir sugebėjo pasiekti penkių Macho skaičių greitį (1 machas lygus garso greičiui). Tai reiškia, jog beveik 1 tūkst. kilometrų tokia raketa nuskrietųtik per maždaug 10 min. Skrydžio metu buvo užfiksuotas keistas prietaiso elgesys – nors raketos variklis toliau veikė standartiniu režimu, po tam tikro laiko telemetriniai duomenys ėmė pasiekti valdymo punktą su pertrūkiais. Kai ryšys su prietaisu dar kartą nutrūko ilgiau nei trims sekundėms, operatoriai X-51A pasiuntė komandą susinaikinti.

Tapetai „X-Flex“ gali būti naudojami papildomam patalpų lubų, sienų ir grindų apšarvavimui. Nors speciali plėvelė neatrodo itin stilingai ir estetiškai, ji yra išausta iš polimerinių pluoštų ir betoninėms konstrukcijoms gali suteikti papildomą apsaugą nuo žemės drebėjimų, sprogimų ir skeveldrų. Tvirtumo charakteristikomis plėvelės medžiaga panaši į itin tvirtą sintetinį pluoštą kevlarą. Kokiu būdu ši plėvelė yra tvirtinama prie paviršiaus, nepranešama. Pentagonas jau priėmė sprendimą, kad „X-Flex“ bus naudojama užsienyje esančių JAV karinių bazių sutvirtinimui. Tiesa, militaristinių išradimų penketuką apžvelgiantys žurnalistai pastebi, jog būtų visai neprošal, jei būtų išrasta analogiška šarvavimo plėvelė langams.

2010 metų rugpjūčio vidury JAV kariuomenė sertifikavo naują sprogstamosios medžiagos rūšį – IMX-101, kuri ateities sviediniuose pakeis tradicinį trinitrotoluolą (trotilą). Pirmiausiai medžiaga bus naudojama 155 milimetrų sviediniuose M795. IMX-101 savo savybėmis yra panašus į trotilą, tačiau yra ne toks jautrus smūgiams – jei sviedinys su šia medžiaga nukris ar į jį bus šauta, jis nesprogs. IMX-101 stabilesnis ir šilumine prasme: ilgą laiką būdama aukštoje temperatūroje IMX-101 ne detonuoja, o paprasčiausiai lydosi. Tiesa, saugesnė sprogstamoji medžiaga už trotilą brangesnė maždaug trečdaliu, tačiau kariškiai mieliau renkasi naujuosius sprogmenis – tiek dėl didesnio kareivių saugumo, tiek dėl platesnių sprogmens gabenimo galimybių.

Žurnalas „Time“ geriausių išradimų sąrašą sudaro kasmet. 2010 metais, be karinių inovacijų, į šį sąrašą taip pat pateko „Apple iPad“, skaitmeninė fotokamera „Sony Alpha A-55“, reaktyvinė Martino kuprinė, lazeris nuo uodų, nepilotuojamas orlaivis STS-111, patobulinti 3D akiniai ir kt.

Aut. teisės: delfi.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (8)