Baltarusijos paaiškinimai dėl planuojamų AE statybų Lietuvos netenkina (Video)  (6)

Baltarusijos pareigūnai parengė viešą atsakymą dėl Lietuvos išsakytų priekaištų prie Lietuvos sienos planuojamai atominei elektrinei, tačiau vieši atsakymai Lietuvos pareigūnų nenuramino.

Tik prasidėjus diskusijai apie Baltarusijos planus statyti naują atominę elektrinę, Lietuvos valdžia išsakė poziciją, kad rengiant Baltarusijos (taip pat ir Karaliaučiaus) atominių elektrinių projektus yra pažeidžiamos tarptautinių sutarčių nuostatos. Lietuvos pareigūnai sako, kad ketinami naudoti reaktoriai dar nėra realiai išbandyti, Lietuva nėra gavusi atsakymų dėl poveikio aplinkai vertinimo, visų pirma dėl parinktų aikštelių greta Lietuvos sienos, neparengti planai avarijos atveju. Lietuva taip pat laikosi pozicijos, kad viešieji svarstymai įvyko netinkamai ir perspėja, kad galima šiluminė tarša į Neries upę.

Į šiuos priekaištus viešu laišku pabandė atsakyti Baltarusijos Gamtos išteklių ir aplinkos apsaugos ministerija, kurios poziciją naujienų agentūrai BelTA komentavo ministerijos atstovė Jelena Peniaz.

Viešame laiške teigiama, kad Baltarusija tvirtai laikosi Konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste (toliau – Espoo konvencija) ir TATENA Branduolinė saugos konvencijos. Baltarusijos ministerija nurodo, kad jų šalis tinkamai informavo Lietuvą, parengė poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą ir atsakė į Lietuvai rūpimus klausimus.

„Lietuvos pusė neturėtų jausti jokio nerimo dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybos 30 kilometrų nuo Lietuvos“, – rašoma laiške, kurį cituoja BelTA. Jame tvirtinama, kad tankiai gyvenami rajonai, įskaitant didelius miestus, nėra faktorius, kuris draustų statyti atomines elektrines.

Baltarusijos pareigūnai taip pat tikina, kad nepagrįsti Lietuvos priekaištai, jog atominėse elektrinėse Baltarusijoje ir Karaliaučiuje planuojami naudoti reaktoriai yra eksperimentiniai.

Laiške taip pat atkreipiamas dėmesys, kad Visagino atominę elektrinę ketinama statyti vos du kilometrai nuo Baltarusijos sienos, o reaktoriams aušinti bus naudojamas abiem šalims priklausančio Drūkšių ežero vanduo. Baltarusijos ministerija pabrėžė, kad neįmanoma palyginti Baltarusijos ir Visagino atominių elektrinių, nes pastarajai neparinktas joks reaktorius.

Į viešą Baltarusijos paaiškinimą iš karto sureagavo Lietuvos Užsienio reikalų ministerija, kuri pareiškė, kad tokie atsakymai Lietuvos valstybės netenkina. Ministerijos Spaudos ir viešųjų ryšių skyriaus vadovas Mindaugas Lašas sakė, kad šiuo metu Lietuvos ekspertai analizuoja išsakytą poziciją, bet akivaizdu, kad atsakymų į rūpimus klausimus Minskas nepateikė.

„Jau dabar galima sakyti, kad atsakymo negauta į svarbiausius ir didžiausią rūpestį keliamus klausimus. Vienas iš jų – AE aikštelės parinkimo kriterijai“, – sakė M. Lašas.

„Apgailestaujame, kad Baltarusija eilinį kartą nesilaiko tarptautinių normų, dialogą siekia vesti per žiniasklaidą, vengdama profesionalaus dialogo. Tai liudija ir pateiktų atsakymų kokybė“, – pabrėžė diplomatas. Pasak jo, visuomenė taip pat klaidinama dėl atominės elektrinės aikštelės suderinimo su Tarptautine atomines energijos agentūra (TATENA), nes to iki šiol nėra padaryta.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (6)