Duobes gatvėse studentai siūlo užpildyti nuo smūgio kietėjančiu skysčiu (Video)  (7)

Gali būti, jog netolimoje ateityje vairuotojams nebereikės keiksnoti gatvėse pasitaikančių duobių. Maža to, visai realu, jog kai kurie vairuotojai stengsis tyčia į jas pataikyti. Kad automobilio ratas suslėgtų duobėn įmestą nedidelę plastikinę pakuotę su neniutoniniu skysčiu, kuris smūgio momentu sukietėtų ir duobę užlygintų. Ne tik užlygintų, bet ir išgelbėtų vairuotoją ir kitus vairo brolius nuo neišvengiamybės po sunkios žiemos reguliuoti pakabos geometriją ar keisti prakirstas padangas.

Neniutoniniai skysčiai (angl. – „Non-Newtonian fluids“) – substancijos, kurios priklausomai nuo fizinių jėgų poveikio suskystėja arba sukietėja. Tradiciniai niutoniniai skysčiai charakteristikų dėl fizinių jėgų poveikio nekeičia – jie išlieka skysčiai. Klasikinis neniutoninio skysčio pavyzdys – kukurūzų krakmolo (miltų) ir vandens mišinys.

Grupė Case Western Reserve universiteto (Klivlendas, JAV) studentų nusprendė tokį mišinį panaudoti gatvėse ir keliuose atsivėrusių duobių „lopymui“. Savo idėją studentai pristatė Prancūzijos medžiagų kompanijos „Saint-Gobain“ skelbtame konkurse, informuoja „ScienceNow.com“.

Kuo gi neniutoninis skystis galėtų pasitarnauti? Kad nereikėtų stabdyti eismo, duobes užlyginant karštu asfaltu (gan nesunku įsivaizduoti, kaip eismą stabdo kelių remonto brigados), pakaks į gatvėse atsivėrusias duobes įmesti po plastikinį maišelį su minėto mišinio emulsija.

Duobę su tokiu turiniu reikės pridengti juoda plėvele, kad vairuotojas neįvertintų jos kaip kliūties ir drąsiai ją pervažiuotų. Ratams pervažiuojant duobėje esantį maišelį su mišiniu, šis nuo smūgio sukietėja. Kaip „veikia“ neniutoninis skystis, žiūrėkite šiame vaizdo siužete.

Studentai planuoja užpatentuoti savo idėją, tad savojo recepto detalių jie kol kas neviešina. Idėjos autoriai tvirtina, jog jų išradimas yra tausojantis aplinką ir netgi… valgomas. Savo sumanymą studentai jau išbandė duobėtuose keliuose. Jų tvirtinimu, „lopas“ tarnauja puikiai – net ir praėjus savaitei po jo įrengimo. Idėjos autoriai yra linkę manyti, jog paketai su neniutoniniu skysčiu galėtų tarnauti ištisas savaites net ir drėgnos ar druskingos kelio dangos sąlygomis – pakol kelių remonto brigada rastų lėšų ir laiko duobę užlyginti.

Jūsų dėmesiui – demonstracinis idėjos autorių siužetas.

Parengė Saulius Žukauskas, sauliuszukauskas01@gmail.com

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(2)
(0)
(1)

Komentarai (7)