Rusija elektrą ruošiasi gaminti iš buvusių branduolinių ginklų  (4)

Rusija planuoja sunaikinti tūkstančius branduolinių galvučių, o juose esantį plutonį perkelti į naujai statomas branduolines jėgaines. Kaip rašo „Der Spiegel“, po metų naujasis reaktorius jau turėtų veikti, tačiau politikų noras viską padaryti kuo greičiau bei jautrios aušinimo sistemos projektą daro rizikingą.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Plutonį iš buvusių branduolinių jėgainių ruošiamasi įdarbinti naujo tipo Belojarsko greitųjų neutronų reaktoriuje.

2011 metų liepos 13 d. Rusijos ir JAV prezidentams pasirašius Susitarimą dėl plutonio tvarkymo ir dispozicijos (angl. Plutonium Management and Disposition Treaty) abi branduolinės valstybės įsipareigojo sunaikinti 68 tonas plutonio – tiek branduolinio kuro užtektų 17 tūkst. branduolinių galvučių.

Pasirašant sutartį JAV prezidentas Barackas Obama teigė, kad tai proga plutonį naudoti taikiems tikslams abiejose valstybėse. Kaip rašo „Der Spiegel“, Amerikoje su buvusiais branduoliniais ginklais bus elgiamasi tradiciškai: 34 tonos plutonio bus naudojamos tradicinėse branduolinė jėgainėse. Be to, JAV dar skirs 300 mln. dolerių naujo tipo reaktoriaus statyboms Belojarske.

„Tai problematiška!, – „Der Spiegel“ teigia prie naujo reaktoriaus statybų dirbantis Jevgenijus (vardas pakeistas). – Negalima branduolinio reaktoriaus statyti esant tokiems terminams, tikrai ne tokį sudėtingą reaktorių.“

„Greitųjų neutronų reaktorius nėra standartinis. Užtenka vienos nerūpestingai suvirintos siūlės – ir viskas!“, – priduria „Der Spiegel“ šaltinis.

Anot jo, būsimas reaktorius bus aušinamas ne vandeniu, o skystu natriu. Tačiau Vokietijos savaitraščio kalbinti ekspertai teigia, kad pavojingiausias naujos branduolinės elementas – būsimas kuras, plutonis. Primenama, kad Antrojo pasaulinio karo metais virš Nagasakio numestoje atominėje bomboje buvo 6 kg plutonio – tiek užteko, kad akimirksniu žūtų 80 tūkst. žmonių.

Žmonėms yra mirtina net įkvėpti kelis miligramus plutonio dulkių. Naująjį greitųjų neutronų reaktorių „BN-800“ buvo suplanuota paleisti 2014 metais, tačiau dabar nuspręsti datą paankstinti.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (4)