Naujoji „Apple“ operacinė sistema „iOS 7“: pirmieji vartotojo įspūdžiai  (13)

„Didžiausias pokytis „iOS“ ekosistemoje nuo „iPhone“ sukūrimo“, – taip mobiliąją operacinę sistemą „iOS 7“ apibūdino „Apple“ generalinis direktorius Timas Cookas, dar birželį visam pasauliui pranešęs apie atkeliaujantį revoliucinį atnaujinimą. Tačiau vartotojams atnaujinimo teko laukti gana ilgai. Šią savaitę oficialiai pasirodė „iOS 7“, kurios geidžia bene visi įrenginių „iPhone“, „iPad“ ar „iPod Touch“ savininkai. Kuo ši sistema tokia patraukli ir ar išties verta ją diegti į turimą įrenginį?

Neslėpsiu, „iOS 7“ pradėjau naudotis dar birželio mėnesį, tačiau bandomoji versija su daugybe klaidų privertė grįžti prie ankstesnės „iOS“ versijos. Tad kaip pasikeitė situacija po oficialaus debiuto?

Diegimas

„iOS 7“ galima įdiegti į šiuos įrenginius: išmaniuosius telefonus „iPhone 4“, „iPhone 4S“, „iPhone 5“, „iPhone 5S“, „iPhone 5C“, planšetinius kompiuterius „iPad 2“, „iPad“ (3-osios ir 4-osios kartų) bei „iPad mini“, muzikos grotuvą „iPod Touch“ (5-osios kartos).

„iOS 7“ yra nemokama. Įdiegti į įrenginį šią operacinę sistemą galima dviem būdais: per įrenginio nustatymus (Settings > General > Software Update) arba asmeniniams ir „Mac“ kompiuteriams skirtą nemokamą programą „iTunes“.

Aš pasirinkau antrąjį būdą. Tiesa, pirmąją dieną dėl itin didelio susidomėjimo „iOS 7“, diegimo failo atsisiuntimas iš „Apple“ serverių užtruko gana ilgai. Šiuo metu panašių problemų kilti nebeturėtų. Daugiau nei 1 GB užimantį „iOS 7“ instaliacinį failą „iTunes“ siųs iki dešimties minučių.

Kai „iOS 7“ bus įdiegta į jūsų įrenginį, pirmiausia turėsite nustatyti keletą esminių įrenginio nustatymų, pavyzdžiui, regiono, kuriame gyvenate, pavadinimą, prisijungimo prie „Wi-Fi“ tinklo duomenis, nurodyti „App Store“ ir „iCloud“ vartotojo informaciją.

Svarbu paminėti tai, kad prieš „iOS 7“ diegimą verta sukurti atsarginę įrenginio duomenų kopiją. Tai leis po diegimo atstatyti visus įrenginio parametrus, automatiškai sukels kontaktų sąrašą ir kitą informaciją. Atsarginę duomenų kopiją galima padaryti taip pat dviem būdais: per programą „iTunes“ arba internetinę paslaugą „iCloud“ (patogu, jei turite prieigą prie bevielio interneto „Wi-Fi“ tinklo).

Blizgučiai

Naujoji operacinė sistema labiausiai akį traukia savo nauju dizainu. Iki šiol „Apple“ operacinė sistema mobiliesiems įrenginiams dar nematė tokių spalvų, kokias turi „iOS 7“. Visa vartotojo sąsaja iš siauro rato spalvų paletės pakeista į vaivorykštės ir pastelinių spalvų mišinį – nuo piktogramų iki programų vidinio dizaino.

Kalbant apie programų piktogramas, jos šiek tiek didesnės. Nors piktogramų matmenys santykinai mažai skiriasi nuo ankstesniųjų, vizualiai šis pokytis pastebimas. Pakeistas ir šriftas. Sunku nepastebėti dizaine dominuojančių apskritimų, kurie yra daugelio programų (pvz., naršyklės „Safari“) nustatymų ar nuotraukų, piktogramose.

Verta paminėti ir didelio internautų dėmesio sulaukusį mobiliojo ryšio padalų atvaizdavimą. Visiems priimtinas, įprastas ir aiškus ryšio stiprumo rodymas vertikaliais stulpeliais pakeistas į penkis taškus. Kodėl? Į šį klausimą atsakymą, tikriausiai, žino tik vyriausiasis „Apple“ dizaineris Jonathanas Ive‘as.

Neblogą įspūdį sudarė ir judančio darbalaukio efektas: kad ir kiek sukiotumėte įrenginį su „iOS 7“ savo rankoje, nustatytas darbalaukio paveiksliukas reaguos į kiekvieną judesį. Žinoma, tai menkniekis, kurio panašią alternatyvą „Android“ vartotojai jau turėtų pažinoti. Tačiau mielas menkniekis, kokius „Apple“ retai atsisako įkomponuoti į naujus produktus.

Funkcijos

Kiekvienas naujas išmaniojo telefono „iPhone“ modelis atkeliauja su kiek daugiau nei 20 gamyklinių programų (pvz., muzikos klausymo ar žinučių rašymo) bei su integruotomis paslaugomis (tokiomis kaip „Siri“). Dalį programų „iOS 7“ sistemoje palietė tik dizaino naujovės, kurias jau išvardinau. Todėl papasakosiu plačiau apie tas funkcijas ir programas, kurios buvo iš pagrindų atnaujintos arba pristatytos pirmą kartą.

Valdymo centras. Tai – iš ekrano apačios ištraukiamas ekrano skydas, kuriame sudėtos reikalingiausios telefono funkcijos (pvz., žibintuvėlis, „Wi-Fi“, skaičiuotuvas, ekrano ryškumo reguliavimas ir pan.). Šiomis gėrybėmis jau senokai džiaugiasi „Android“ vartotojai, o „iOS“ vartotojai arba varvino seilę, arba apsimetinėjo, kad tai nereikalinga. Valdymo centras yra išties naudinga funkcija, leidžianti valdyti svarbiausias telefono funkcijas iš bet kurios programos jos neišjungiant. Skydas įjungiamas panašiai kaip pranešimų centras, tik pirštu reikia braukti ne iš viršaus į apačią, o iš apačios į viršų.

„AirDrop“. „iOS“ šios funkcijos reikėjo kaip žuviai reikia vandens. Tai – funkcija, leidžianti „iOS“ vartotojams tarpusavyje dalintis nuotraukomis, vaizdo įrašais, kontaktais ar bet kokia kita informacija, naudojantis „Wi-Fi“ arba „Bluetooth“ ryšiu. „AirDrop“ labai panaši į išmaniųjų telefonų serijos „Galaxy“ alternatyvą „S Beam“, tačiau bent jau nereikės glausti įrenginių vienas prie kito.

Daugiaprogramis režimas. Vadinamasis „multitaskingas“ gerokai patobulėjo. Iki šiol dažnas „iOS“ vartotojas stengdavosi ištrinti nereikalingas programas iš aktyvių programų sąrašo (nors vis vien skųsdavosi sistemos strigimais). Tačiau „iOS 7“ to daryti beveik nebereikės: sistema ne tik pati atskirs prioritetines programas, kurioms reikia skirti daugiau išteklių, bet ir dar greičiau jas įjungs iš budėjimo režimo. Žinoma, sparta priklausys nuo to, į kokį įrenginį yra įdiegta „iOS 7“. Bent jau su naujesniais įrenginiais, įskaitant „iPhone 5“, problemų tikrai nekils.

Nuotraukų galerija ir kamera. „iOS“ kameros programa sulaukė turbūt daugiausiai naujovių – pakeista išvaizda ir įdiegtos naujos funkcijos. Nuo šiol bus galima nuotraukoms priskirti efektus dar net nenufotografavus, t. y. taikyti efektus „realiuoju laiku“. Gal tai ir nėra stebėtina, tačiau norint nuotraukoms priskirti populiarios programos „Instagram“ lygio efektus nebereikės naudotis šia programa. Be to, „iOS 7“ kameros programoje galima pasirinkti ir nuotraukos dydį: stačiakampio arba kvadrato formos. Nuotraukų galerija supanašėjo su internetinėmis nuotraukų tarnybomis (pvz., „Flickr“ ar „Picasa“). J. Ive‘as suprato, kad kur kas patogiau nuotraukas grupuoti pagal fotografavimo laiką ir vietovę, tad tai galima padaryti ir „iOS 7“ nuotraukų galerijoje.

Muzika. Muzikos programos išdėstymas nepakito, tačiau joje daugiau dėmesio skirta albumų viršeliams, kurie vaizduojami tiek muzikinių kūrinių, tiek albumų, tiek ir kūrinių atlikėjų sąrašuose. Nuo šiol pavertus įrenginį į horizontalią poziciją, albumų viršeliai atvaizduojami kur kas patogiau.

Kalbant apie muzikos naujoves „iOS 7“ sistemoje, verta paminėti muzikos transliavimo internetu paslaugą „iTunesRadio“. Nors šia paslauga gali naudotis ir asmeninių bei „Mac“ kompiuterių vartotojai, „iTunesRadio“ vaidina svarbų vaidmenį ir mobiliojoje platformoje – valdymas identiškas muzikos programai.

Orų prognozės. Pastaruoju metu „Apple“ palaiko itin gerus santykius su kompanija „Yahoo!“, o tai atsispindi ir „iOS 7“. Kiek pamenu, šios kompanijos prognozėmis veikianti „iOS“ orų programa bėgant metams beveik nesikeitė. Tačiau iš esmės keičiant operacinės sistemos dizainą, „Apple“ buvo priversta atnaujinti ir orų programą, kuri leidžia ne tik peržiūrėti penkių ateinančių dienų orų prognozę, bet ir susižinoti oro drėgmę, debesuotumo lygį, vėjo greitį bei temperatūros pojūtį. Žinoma, tai labai smulkūs atnaujinimai, tačiau kai kam jie buvo labai reikalingi ir laukiami. Tad dabar kiekvienas „iOS“ vartotojas apie orą žinos tiek, kiek žino Naglis Šulija (o gal ir dar daugiau?).

Virtualus asistentas. Nors daugelis lietuvių bei kitų tautų dėl savo dialekto negali išnaudoti didžiausių „Siri“ galimybių, virtualus asistentas nusipelno pagyrų. Dėl mūsų geografinės padėties negalime liepti „Siri“ už mus atlikti sudėtingesnių užduočių, tačiau galime pasinaudoti tokiomis funkcijomis, kaip informacijos paieška internete ar muzikos grotuvo valdymas. „iOS 7“ platformoje balso agentas tapo protingesnis: nuo šiol „Siri“ pateiks išsamią informaciją iš tokių tarnybų, kaip interneto paieškos sistema „Bing“, internetinė enciklopedija „Wikipedia“ bei trumpųjų žinučių svetainė „Twitter“. Tikėkimės, kad netolimoje ateityje „Apple“ plės „Siri“ suderinamumą ne tik didžiosioms valstybėms.

Trumpai

Žodžių į vatą nevyniosiu: svarstantys, ar verta pradėti naudotis „iOS 7“, – nedvejokite. Tai yra geriausia kada nors pristatyta „iOS“ versija. Ne veltui per pirmąsias 16 valandų nuo „iOS 7“ išleidimo net trečdalis vartotojų į savo įrenginius įdiegė naujausiąją versiją.

Tiesa, savo dizainu prie naujosios „iOS 7“ derančių programų dar teks palaukti. Nors populiariausių programų (pvz., „Facebook“ ar „Skype“) kūrėjai jau prisiderino prie naujosios versijos, likusios programos nėra sparčiai atnaujinamos.

Pasikeitęs dizainas, kaip teigia „Apple“, leis jaustis lyg įsigijus naują įrenginį. Tačiau tai nėra inovacijų perpildyta sistema. Naujos ar atnaujintos funkcijos leis tik dar patogiau atlikti tam tikrus darbus nei anksčiau.

Aut. teisės: iTouch.lt
iTouch.lt
Autoriai: Paulius Orinas

(17)
(0)
(5)

Komentarai (13)

Susijusios žymos: