Statybininkams artėja juodos dienos: sukurta minirobotų komanda (Video)  (2)

Katalonijos pažangios architektūros instituto mokslininkai pristatė nedidelių robotų sistemą „Minibuilders“, galinčią pastatyti bet kokios formos statinį be jokio žmogaus įsikišimo. Kaip rašo „Wired“, ši technologija gali netrukus neatpažįstamai pakeisti statybų industriją.


Mokslininkų Sašos Jokiciaus ir Petro Novikovo su kolegomis sukurta nauja erdvinio spausdinimo sistema „Minibuilders“ gali „atspausdinti“ visą namą. Jei tyrėjams pasiseks iki galo ištobulinti šią technologiją, po kelių metų statybų aikštelėse neišsiversime be „Minibuilders“ robotų.

Pastatus „spausdinti“ gebantys robotai nėra didelė naujiena – prieš mėnesį buvo pristatyta Kinijos bendrovės „Winsun“ technologija pastatų statybai. Tačiau tradiciškai tokie robotai yra gremėzdiški – juk jie turi būti didesni už patį statomą objektą. Šis priėjimas tampa problematišku, jei kalba pasisuka ne apie paprastus namus, o apie dangoraižius, stadionus ar kitus milžiniškus projektus. Jiems statyti skirtas robotas statybininkas turėtų būti gigantiškas.

Tuo tarpu „Minibuilders“ sistemą sudaro nedidukai robotai, dirbantys būriais – jie gali kopinėti sienomis ir purkšti specialią medžiagą, kuri sukietėjusi pavirsta pastato pamatais, sienomis ir lubomis. Pirmiausiai darbą pradeda pamatų statytojai, kurie padeda pastato pagrindus, naudodamiesi ant žemės nupieštu brėžiniu bei virtualiu brėžiniu, kurį į roboto atmintį įkelia architektas. Tada ant pamatų pritvirtinami kitos rūšies robotai, galintys laipioti sienomis ir sluoksnis po sluoksnio sulipdyti įvairių formų sienas, lubas, suformuoti angas durims ar langams. Specialus skiedinys čia pat yra sukietinamas specialiais karštą orą pučiančiais šildytuvais, o šią medžiagą jiems vamzdžiais pumpuoja motininis įrenginys.

„Minibuilders“ sistema įgalina statyti pačios įvairiausios formos statinius – svarbiausiai, kad minėti vamzdžiai nesusipainiotų tarpusavyje arba neužstrigtų kokioje nors angoje. Kitas galimas šios sistemos trūkumas – sluoksniuota sienų ir lubų struktūra sudaro riziką, kad kai kurios vietos gali nukristi. Todėl „Minibuilders“ komandoje yra ir trečia robotų rūšis – jie taip pat laipioja ant sienų ir lubų bei purškia skiedinį tose vietose, kur pastato struktūra gali būti silpna.

Pasak vieno iš „Minibuilders“ kūrėjų S. Jokiciaus, šioje technologijoje svarbiausi yra ne trijų rūšių robotai, o faktas, kad įmanoma sukurti sistemą, kurioje daug nedidelių robotų dirbtų kartu, papildydami vieni kitų darbą. Kitas stebėtinas dalykas – Katalonijos pažangios architektūros instituto mokslininkai visus robotus sukūrė patys, naudodami paprastas detales, kurias galima įsigyti specializuotose parduotuvėse. Be to, komanda viešai paskelbė visus techninius duomenis apie savo sistemą – tam, kad kitos inžinierių komandos galėtų tobulinti šią sistemą.

Aut. teisės: delfi.lt
(15)
(2)
(13)

Komentarai (2)